TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

iOS 14’de Şarjınızın Çabuk Bitmemesi İçin Öneriler

0

 

 

iPhone telefonunuzda yeni güncellemeyle birlikte şarjınız çabuk mu bitiyor? Günlük kullanımda telefonunuzun şarjı eskisine göre daha fazla mı gidiyor?

14 Eylül’de gelen iOS güncellemesi ile kullanıcılar bataryasının daha kısa sürede bittiğini söylüyor. Şarjı kısa sürede bitenler için oluşturduğumuz “İos 14’de şarjınızın çabuk bitmemesi için öneriler” kılavuzumuza gelin bir bakalım.

Konum Servislerini Kapatın

Haritalar, Sosyal Medya uygulamaları ve birçok program konum erişiminizi kullanır. Bunlara hava durumu gibi ana hizmetlerde dahildir.

Günlük kullanımda Konum erişimi çok fazla işinize yaramıyorsa kapatabilirsiniz.

Öncelikle Ayarlar’ı açalım. Sırasıyla Gizlilik sekmesine ve Konum Servislerine dokunun. Son olarak Konum Servislerini aktif haldeyse kapatın.

Eğer yüklediğiniz bazı uygulamalar konum erişimine sahipse gerek görmediklerinizi onaylamayın.

Karanlık Modu Kullanın

Karanlık Mod iPhone’ların kullandığı OLED teknolojisiyle birlikte pil verimliliğinizi %25 artırabilir. OLED kullanan iPhone modeline (İphone X, XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max) sahip değilseniz, bu modu diğer LCD panelli modellerde kullanmanıza gerek yok.

İlk olarak Ayarlar’ı açalım. Sırasıyla Ekran ve Parlaklık Sekmesine dokunun ve Karanlık Modu seçin.

Karanlık Modu Siri ile konuşarakta açabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Yenilemeyi Kapatın

iPhone’lar işlemlerinizi takılmadan yerine getirebilmeniz için arka planda uygulamalarınızı sürekli yeniler. Eğer şarjınız gün içerisinde çok fazla gidiyorsa bu özelliği kapatarak batarya konusunda tasarruf edebilirsiniz.

Ayarlar’ı açın ve Genel sekmesi üzerine dokunun. Daha sonra ise Arka Planda Uygulama Yenileme sekmesini devre dışı bırakın.

Gereksiz Uygulamalar ve Widgetları Ana Ekrandan Kaldırın.

Telefonunuzun ana ekranında kullanmadığınız uygulamaları ve widgetları kaldırırsanız şarjınız daha uzun süre gidecektir. Örneğin; Hava durumu gibi widgetlar sürekli olarak kendini günceller ve sizin batarya kullanımınızı artırır.

Ana ekranınızda yer alan her hangi bir uygulama veya widget’ı kaldırmak için üzerine basılı tutun ve Widget’ı Kaldır>Kaldır’a dokunun.

Otomatik Parlaklığı Açın

Telefonunuz eğer daha önce değiştirmediyseniz Otomatik parlaklığı açık olması gerekir. Daha önce bu özelliği devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Tekrar kontrol edelim.

Ayarlar’a girin ve Erişilebilirlik sekmesine ardınan Ekran ve Metin Boyutu’na dokunun. Otomatik Parlaklık sekmesinin aktif olup olmadığını kontrol edin.

Az Kullandığınız Uygulamaları Kapatın

Telefonumuzda gün içerisinde uğraşırken istemsiz olarak bir çok uygulamayı açar ve geri kapatırız. Ancak mobil telefonların neredeyse hepsinde uygulamayı sonlandırmadığınız hallerde, açtığınız uygulamalar arka planda saklı kalır ve tamamen kendini kapatmaz.

Bu sebeple kullanmadığınız ya da sıkça girip çıkmadığınız uygulamaları mutlaka kontrol ederek kapatın.

Özellikle bu seçenek çok önemlidir. İphone telefonunuzda en çok batarya düşmanı ne yazık ki arka planda saklanan uygulamalardır.

Bu uygulamaları nasıl kapatacağımızı birçoğumuz biliyoruz ama bilmeyenler için şu adımları izleyelim. Eğer telefonunuzda Home tuşu yoksa ekranın altından yukarıya doğru kaydırın Home tuşu mevcutsa iki kere basın ve önünüze gelen uygulamalardan işe yaramayanları yukarı sürükleyerek kapatın.

Düşük Güç Modunu Aktif Edin

Telefonunuzun şarjı %20’nin altına düştüğünde Düşük Güç Modu’nu açmamız için bir bildirim gelir. İşte düşük güçte kullanabileceğiniz bu modu normal olarakta aktif hale getirebilirsiniz. Bu özellik İphone telefonunuzun arka planda çalışan uygulamalar, konumlar, mailler gibi birçok öğeyi durdurarak batarya performansınızı artırır.

Ayarlar’ı açın ve Pil sekmesine dokunun. Daha sonra ise Düşük güç modunu etkinleştirin.

İphone’un şarjı %80 üzerindeyse bu özellik otomatik olarak devre dışı kalır.

Bu özelliğide Siri ile aktif hale getirebilirsiniz.

İphone’nizi Belli Periyotlarla Yeniden Başlatın.

İphone’nizi yeniden başlatarak hangi uygulamalarınızın düzgün olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmanın herhangi bir mantığı veya faydası açıklanmamasına rağmen biz Türkler olarak eğer bir alet düzgün çalışmıyorsa onu kapatır ve yeniden açarız.

Sizde telefonunuzu belli aralıklarla kapatıp açarak telefonunuzun düzgün çalıştığından emin olabilirsiniz.

Batarya Optimizasyonu Yapın

Bu özellik telefonunuzun bataryasının uzun ömürlü olmasını sağlamak amaçlı yapılmıştır. Örneğin telefonunuz şarja taktıktan sonra %100’e şarj olacak daha sonra siz telefonunuzu kullanana kadar tekrardan şarj olmaya devam edecektir. Bu da batarya ömrünüzü azaltacaktır. Pil sağlığı modunu etkinleştirerek sizde bataryanızın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu özellik varsayılan olarak telefonunuzda etkindir. Kontrol etmek için,

Ayarlar’a girin. Pil > Pil Sağlığı > Optimize Edilmiş Şarj seçeneğini aktif hale getirin.

Bu önerilen ayarları gerçekleştirmeniz iPhone’nizin batarya ömrünü uzatmanızı sağlar ve gün içerisinde şarjınızın daha yavaş bitmesine sebep olur. Sizde bu kılavuzumuzdaki ayarları uygulayarak pil performansınızı artırabilir.

Bunu bilmenizde fayda var:

İOS 14 ve diğer güncellemeler ile iPhone’nizin şarj tüketimi güncelleme anından sonra çok fazla artıyorsa bunun daha önceki verilerle, yeni güncelleme verilerini birleştirmesi nedeniyle olduğunu unutmamak gerekir. Telefonunuz 48 saat içerisinde tüm bu işlemleri tamamlayacaktır. Her güncellemeden sonra bu tarz problemler yaşanabilir. İos 14’de şarjınızın çabuk bitmemesi için öneriler yazımızı beğendiyseniz yorum yapabilir ve paylaşabilirsiniz.

Sizin de kullandığınız bu tarz öneriler varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.