TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Amazon’un Tarihi ve Jeff Bezos

0

Amazon ve Jeff Bezos

Sadece birkaç ay önce Amazon nihayet gençlik yıllarını geride bıraktı ve üst lige çıktı. İşletme günlük yaşamla o kadar entegre hale geldi ki, Jeff Bezos’un 1994’te onu (ilk olarak Cadabra olarak) bünyesine katıp bir yıl sonra internete koymasına inanmak biraz zor. Amazon’un hayatındaki bu yeni bölümle TeknoHocam.com, 20 yıllık geçmişine bir göz atıyor, nasıl başladığı, büyümesinin nasıl olduğu ve kendi işiniz için bundan nasıl yararlanabileceğini anlatıyoruz.

Erken Başlangıç: İnternetin Patlamasının Zirvesine Çıkmak

90’ların başlarında İnternet ve internet şirketlerinin kısa süre sonra yıkıcı bir çöküşle sonuçlanacak yoğun popüler bir dönemin tadını çıkardığı yaklaşık altı yıllık bir dönem olan dot-com balonuna hızla yaklaşıyordu. Ancak bundan önce, borsa neşeli bir güven ve sürekli iyi haberlerle doluydu ve her gün milyonerler doğuyordu.

Görünüşe göre insanlık, işlerin inşa edilme hızı söz konusu olduğunda, hatalarından asla ders çıkarmıyor; keskin ve hızlı bir yükseliş, genellikle sağlam bir temel oluşturmak için yeterli olmaz (ancak hızla zengin olmak için caziptir), daha yavaş ve istikrarlı büyüme daha uzun süreli başarı ile sonuçlanma eğilimindedir. Bezos, Amazon’un herhangi bir dayanıklılığa sahip olmasını istiyorsa, ikinci yaklaşımı kullanması gerektiğini biliyordu.

Bandwagon du jour’a atlamak yerine, Bezos başlangıçta Amazon’u her zaman nispeten istikrarlı bir başarı elde eden kitap satışına odaklamayı seçti. Amerika’daki en büyük kitapçıların, yepyeni ciltli kitaplardan yeniden basılmış ciltsiz kitaplara kadar değişen fiyatlarla yüz binlerce kitap stoğunu gördü ve çoğunlukla mağazalarıyla ilişkili genel maliyetleri kaldırarak bunu birkaç adım daha ileri götürebileceğini biliyordu.

Ve Amazon logosu? Bezos bunu iki nedenden dolayı seçti:

Amazonun logosu

Amazon’un başındaki “A”, aramalarda daha önce görüneceği anlamına geliyordu ve ok hem gülen bir yüzdü hem de Amazon’un her şeyi A’dan Z’ye taşıdığını gösteriyordu.


Erken Dönemde Sarsıntılar ve Başarılar

Tüm yumurtaları bir sepete koyup roket gibi fırlatmak yerine, en başarılı işlerin sağlam bir temel oluşturan ve giderek büyüyen işletmeler olduğunu daha önce söylemiştik. Bezos’un, hissedarların daha fazlası için yaygara koparmasına rağmen, en azından ilk dört ila beş yıl boyunca kar etmemeyi beklediği bir planı vardı. Ancak dot-com balonu patladığında, Amazon ayakta kaldı ve Bezos, ayakta durmak için çok güçlü ve akıllı görünüyordu.

Kısa süre sonra Amazon büyümeye ve büyümeye başladı ve yedi yaşına geldiğinde resmi olarak gelir anlamında 1 milyar doları geçti. Ancak, bu takdire şayan gelirden elde edilen kâr, çok ümit verici bir başlangıç ​​olmasına rağmen, sadece 5 milyon dolardı.

Aslında bu çok umut vericiydi, diğer şirketler oturup yasal uyarı almaya başladı:

Barnes ve Noble 1997’de Amazon’a dava açarken, Walmart bir yıl sonra davayı takip etti. Geriye dönüp baktığımızda, dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelmesi çok uzun sürmediğinden, bu davaların Amazon’un ilerlemesinde neredeyse hiçbir etki yapmadığını görüyoruz.

Yirmi Yıl Sonra: Amazon’da Her Şeyi Bulmak

Alıcılar, bazı satıcıların her kategorinin tanımlarını esnetmeye çalışmasını engellemese de, Amazon’da hayvanlar dışında hemen hemen her şeyi bulabilirler. Bir satıcının bakış açısından, eşzamanlı olarak en çıldırtan ve hoş yeniliklerden biri, sağ üstteki “sepete ekle” bağlantısına sahip küçük alan olan Satın Alma Kutusu’ydu.

Amazon’un bir başka büyük nimeti, hem Amazon hem de Amazon dışı satıcılar için mevcut olan Amazon Fulfillment idi. Bir iş kurduğunuzda, siparişleri doldurmak ve göndermek oldukça kolaydır çünkü ilgilenecek çok fazla şey yoktur. Ancak işiniz büyüdükçe ve genişledikçe sorumluluklar da artıyor: sadece artan sayıda siparişe yönelmek zorunda değilsiniz, aynı zamanda mini imparatorluğunuzla ilgilenmenin daha ince yönlerine daha fazla odaklanmanız gerekiyor. FBA, Amazon’un oldukça dahice bir hamlesiydi çünkü işin çoğunu sizin elinizden alıyorlar.

Son olarak:

Amazon bunu başlatmamış olsa da, yeniden fiyatlandırma, girişlerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olan yapı taşıdır. Bezos ve Amazon, satıcıların üstünlük sağlamasına olanak tanıyan oldukça temiz bir çerçeve oluşturdu, ancak tüm işi sizin için yapamazlar. Boş alanları doldurmanıza yardımcı olması için, satışlarınızı ve girişlerinizin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olması için yeniden fiyatlandırmayı kullanın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.