TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

FAA, Drone Teslimatı için Amazon’a onay verdi.

0

Amazon, paketleri havadan insansız hava araçlarıyla kargoları teslim etmek için uçuş yolunda önemli bir hükümet engelini ortadan kaldırdı.

Şirket Pazartesi günü, ABD Federal Havacılık İdaresi’nin çevrimiçi perakende devine Amazon Prime Air’in bir havayolu şirketi olarak çalışmasına olanak tanıyan bir Part 135 sertifikası verdiğini açıkladı. Hareket, Amazon’un geçen yıl duyurulan drone teknolojisini kullanan bir deneme programı kapsamında ticari teslimat yapmasına olanak tanıyor.

Pund-IT’nin baş analisti Charles King, “Part 135 sertifikası, FAA’nın Amazon’un teknolojisini ve programını araştırdığı ve ajansın güvenlik ve operasyon yönergelerine uygun olduğunu belirlediği anlamına geliyor” dedi.

“Bu sertifika, Prime Air için ileriye doğru önemli bir adımdır ve FAA’nın, bir gün dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimize paketler teslim edecek otonom bir drone teslimat hizmeti için Amazon’un işletim ve güvenlik prosedürlerine olan güvenini gösterir” dedi.

Drone teslimatları

Drone teslimatları hem Amazon’a hem de tüketicilere fayda sağlayabilir.

King, “Şirketin hedefi, sipariş verildikten 30 ila 60 dakika sonra gelen paketlerle belirli ürünlerde teslimat sürelerini kısaltmaktır” dedi. “Bu, Amazon’a bazı pazarlarda ve senaryolarda rekabet avantajı sunmalıdır.”

Enderle Group’un başkanı ve baş analisti Rob Enderle, “Potansiyel olarak hem daha düşük maliyetli hem de daha hızlı bir son kilometre teslimat sistemi, insanları Amazon’da alışveriş yapmaya devam ediyor ve aksi takdirde onları yerel bir mağazaya itebilecek acil ihtiyacı azaltıyor,” diye ekledi.

King, drone teslimatının tüketicilere neredeyse anında tatmin sağlamakla kalmayacağını, aynı zamanda aciliyet kritik olduğunda tıbbi reçeteler gibi acil durum malzemelerini sağlamak için de kullanılabileceğini belirtti.

Buna ek olarak, drone, güvenli bir avlu veya çatı ve balkon gibi yerlere ulaşabilir.

“Eninde sonunda drone teslimatları için iniş pedleri olan evleri değiştirmeye başlayacağımızı umuyorum” diye tahmin etti.

“Drone, bulunduğunuz yere teslim edebildiğinden, kapı önü hırsızlarının riski ve bununla ilgili olarak tüketiciye ve Amazon’a olan maliyet önemli ölçüde azaldı” dedi.

Amazon’un ötesinde

Enderle, FAA’nın eyleminin sadece Amazon için değil, teslimat endüstrisinin tamamı için de önemli olduğunu belirtti.

Amazon onayı, Google ve UPS’e verilen benzer eylemleri izler. Enderle, “Bu onaylar toplu olarak, yalnızca drone teslimatlarını nispeten hızlı bir şekilde gerçekleştireceğimizi değil, aynı zamanda düşük fiyatlar ve daha yüksek güvenlik sağlamak için neredeyse anında hem rekabet hem de denetim olacağını gösteriyor,” dedi.

Google ile aynı ana şirkete ait olan Alphabet’s Wing, Nisan 2019’da Part 135 onayını aldı. O zamandan beri Wing, ortakları Walgreens ve FedEx ile Kuzey Virginia’da drone teslimatları yapıyor. Ayrıca Canberra’da drone teslimatları yapmak için Avustralya hükümetinden onay aldı.

UPS Flight Forward, Part 135 onayını Ekim 2019’da aldı. Raleigh’deki WakeMed hastane kampüsünde derhal bir drone teslimatı başlattı, en kısa nakliye süresinin verimliliği artırabileceği ve sağlık profesyonellerinin hizmet vermesine yardımcı olabileceği sağlık hizmetleri operasyonlarında NC Drone teslimatına ihtiyaç var. Şirketten yapılan açıklamada, hastaların daha iyi olduğu belirtildi.

Yapay Zekalı Bir Drone

Drone teslimi, en azından başlangıçta bazı sınırlamalarla karşılaşacaktır. Menzilleri altı ila sekiz mil ile sınırlıdır. Rüzgar, soğuk ve sıcak performanslarını etkileyebilir. Sonra engeller var – yüksek binalar ve elektrik hatları.

Enderle, “Onları tehdit veya bazen av olarak gören kuşlar tarafından da saldırıya uğrayabilirler” dedi.

“Suç oranları, drone teslimatının sunulduğu yerleri de etkileyecek,” diye ekledi.

Amazon’un en son drone’u MK27, bu zorlukların bazılarını doğrudan üstleniyor. Örneğin, bir engelle karşılaşıldığında ne yapılacağını belirlemek için yapay zeka kullanır. Eğer ondan kurtulamazsa, drone ya yükünün teslimini geciktirecek ya da görevi tamamen iptal edecektir.

Çoğu dron, bu tür kararları vermek için bir insan pilota bağlıdır, ancak Amazon’un MK27’si, teslimat yaparken karşılaşabileceği engelleri aşmak için tescilli bilgisayar görüşü ve makine öğrenimi algoritmaları kullanır.

MK27’nin başka bir önemli özelliği var. Bir helikopter gibi inip kalkıyor, ancak havadayken daha hızlı, bir uçak gibi uçabiliyor.

Temizlenecek Daha Fazla Engel

Altyapı ve insan gücü de ilk drone filoları için zorluklar oluşturacak.

Enderle, “Drone destekli depolara ihtiyacınız var,” dedi. “O halde, drone hizmet sağlayıcıları arasında koordinasyona, iş yükünün üstesinden gelmek için yeterli drona ve filoyu yönetmek için eğitimli drone operatörlerine ihtiyacınız var.”

Tüketici kabulünde de sorunlar olabilir.

King, “Tüketicilerin hizmete nasıl tepki vereceği de belirsiz” dedi.

“Birçoğu hizmetle ilgilenecek veya hevesli olacağından emin olsa da, otonom dronlar evlerinin yanından uçtuğunda muhtemelen sinirlenen veya öfkelenen başkaları olacaktır” dedi.

Ayrıca drone teslimat organizasyonları için kanatlarda daha fazla düzenleyici engel var.

Yıl sonuna kadar, FAA’nın insansız hava araçlarıyla kalabalıklar üzerinden uçurmanın temelini oluşturacak düzenlemeleri tamamlaması bekleniyor ve bu, insansız hava araçlarıyla teslimat yapmak isteyen herkes için önemli olacak.

Bu çerçevenin, en küçük insansız hava araçlarının kimliklerini ve konumlarını yayınlamasını gerektiren kuralları içermesi bekleniyor; bu, teröristleri ve havada çarpışmaları önlemeyi amaçlayan bir önlem.

Otonom uçuşları düzenleyen daha fazla düzenlemenin yanı sıra, dronların kendileri için kabul edilebilir gürültü seviyelerinin ne olması gerektiği gibi standartlar da bekleniyor.

Ek olarak, FAA’nın alçak irtifalı insansız hava araçlarını yönetmek ve gökyüzünün bir 3D bilardo masası haline gelmesini önlemek için yeni bir hava trafik sistemi geliştirmesi gerekiyor.

Bununla birlikte, tüm sorunlar çözüldüğünde, drone teslimatının nispeten yakında gelmesi bekleniyor. Enderle, “2021’in sonuna kadar birkaç bölgeyi yeniden şekillendirebiliriz, ancak pandemi birçok pazarda uygulamaya zarar veriyor” dedi. “Drone teslimatının, 2026’dan önce ülkenin birçok yerinde yoğun kırsal alanlarda nispeten yaygın olmasını beklerdim.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.