TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

AMD Radeon 21.10.1 İşletim Sistemi Yayınlandı

0

AMD Radeon 21.10.1 işletim sistemine Windows 11, Far Cry 6 ve BF 2042 beta desteği verileceği açıklandı.

AMD, yeni işletim sistemi sürümünü yayınladı. Bu işletim sistemi sürümünde, mevcut oyunlar ya da yeni çıkacak oyunlar için daha kaliteli bir performans vadediyor. Ayrıca AMD işletim sitemi, kırmızı ekip için GPU desteğinin geliştirilmesi için yeni ürettiği bir grafik sürücüsü olan Radeon Software Adrenalin 21.10.1 isimli ürününü yayınladı.

Advanced Micro Devices şirketi yani kısaca AMD şirketi, daha önce piyasaya sürdüğü bazı sürücü paketlerine Windows 11 uyumluluğu eklemiş olsa da, sürücüler hiçbir zaman kullanıcılar tarafından beklenildiği gibi, yani desteklendiği şekilde listelenmedi. Bu sürümle birlikte, Microsoft işletim sistemi tarafından yapılan tanıtımdan sonra bütün her şey resmiyet kazandı.

Oyun optimizasyonlarında geçiş yapma özelliğine sahip olan Far Cry 6, 7 Ekim tarihinde piyasaya sürülecek. Far Cry 6 isimli sürücü önemli ölçüde performans avantajı vaad ediyor. 1080p ultra, 1440p orta ve 4K orta yapılandırmalar için sırası ile %10, %12 ve %13 FPS iyileştirilmeleri olduğu ortaya çıktı. Tüm testler, 1080p ve 1440p üzerinde yapılan çalıştırmalar, ışın izlemenin etkinleştirilmesi için tasarlanan bir RX 6700 XT GPU sürücüsü üzene çalışmalar için yapıldı. AMD şirketi, yaptığı lansmanda bu sefer tam kare hızlarını kullanıcıları ile paylaşmadı.

Battle Royale isimli oyunu PlayerUnknown’s Battlegrounds, bir RX 6800 XT üzerinde DirectX 12 kullnılarak yapılan denemelerde %11 performans artışı ve FPS artışı gözlemlenmektedir.

Bu sırada, bu haftaki Battlefield 2042 açık beta ve Naraka: Bladepoint için sağlanacak resmi destek bu sürücü ile birlikte tanıtıldı.

AMD şirketi, aynı anda hem oyun oynama hem de video akışı oynatma esnasında ortaya çıkan sürücü zaman aşımı sorununu için yaptığı çalışmalar, RX 500 serisi GPU sahipleri için harika haberler sunuyor. Bu haberler genel olarak bu sürüm ile düzeltilen sorunlar başlığı altında toplanabilir. İşte sürücü zaman aşımı ile ortaya çıkan sorunlar:

Horizon Zero Dawn™ isimli oyunun uzun süre oynanması Radeon™ RX 6700 XT gibi bazı AMD Graphics ürünlerinde sürücü zaman aşımı sonucunda oyunun çökmesi gibi sorunlara neden olabilir.

Radeon™ RX 500 Series Graphics ve bazı AMD Graphics ürünlerinde aynı anda oyun ve video özelliklerinin kullanılması, sürücü zaman aşımı sorunu ortaya çıkarabilir.

Bazı kullanıcılar, sistemlerine iki ya da daha fazla monitör bağlamayı tercih etmektedir. Bu durum da, yüksek boş bellek saat hızı gibi bir soruna neden olabilmektedir.

Radeon™ RX 6700 XT gibi AMD Graphics’in bazı ürünlerinde The Medium™ oynatılırken sürücü zaman aşımı sorunları ortaya çıkabilir.

U yükü üzerinde, Radeon™ Yazılımı hatalı bir biçimde GPU güç tüketimi değerlerinin normalden daha fazla olmasına neden olabilir.

Wreckfest™ veya Arma™ 3 isimli oyun oynanırken, yaprakların görüntülendiği esnada görüntü bozulması sorunu ortaya çıkabilir.

Henüz çözülmemiş bilinen sorunlar:

Open Broadcaster Software™, kullanıcısı bir kayıt oturumunu bitirdikten sonra oturumu kapatsa da program arka planda çalışmaya devam edebilmektedir.

AMD Radeon™ Yazılımı, PlayerUnknown’s Battlegrounds™ isimli oyun gibi bazı DirectX® 11 oyunları, genişletilmiş mod ile birden fazla monitör kullanılarak oynanması, oyunun çökmesine ya da yanıt vermemesine neden olabilmektedir.

Gelişmiş Senkronizasyon özelliği, bazı oyunlar ya da sistem yapılandırmaları üzerinde etkinleştirilmesi, kullanıcıların, siyah ekran oluşma sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sorunun devre dışı bırakılması sorunun çözülmesini sağlayabilmektedir.

Radeon performans ölçümleri ve günlük kaydı, kullanıcılara, ara sıra aşırı yüksek ya da yanlış bellek saat değerleri sunabilir.

Radeon Software Adrenalin 21.10.1 isteğe bağlı sürücüsü ise artık Windows 10 ve Windows 11’de Radeon Ayarları isimli uygulamada bulunabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.