TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Apple M1 Çipleriyle Ethereum Madenciliği Yapılabiliyor

0

Ethereum’un blok ödüllerini arttırmasından dolayı birçok kripto para madencisi mevcut ekran kartı sayılasını arttırdı. Yaşanan pandemi sebebiyle de Nvidia ve AMD gibi ekran kartı üreticileri artan bu talebe yanıt veremiyor. Artan talebe oranla arz miktarı düşük kalınca da sıfır ekran kartlarının stokları bitti, ikinci el ekran kartlarının da fiyatları arttı. İkinci el RX 470 ekran kartı fiyatları bile 3500 TL’ye çıkmış durumda.

M1 Çipleriyle Günlük Kazanç 0,15 Dolar

Apple şirketinin yeni ürettiği çip çeşidi olan M1 çipi, bazı ayarlamalar yapıldığında kripto para madenciliği yapabiliyor. Her ne kadar madencilik için 4 GB ve 8 GB ekran kartları gerekli olsa da bu konuda meraklı olan kullanıcılar sahip olduğu Macbook cihazlarında M1 çipi bulunuyorsa madencilik yapabilirler.

Çinli yazılım mühendisi olan Yifan Gu, ethminer programıyla M1 işlemciye sahip MacBook Air üzerinde madencilik yapmayı başardı. MacBook Air ile madencilik yapmak için ilgili kodlar ise GitHub üzerinde Yifan Gu tarafından paylaşıldı.

MacBook Air ile ilgili yapılan ilk madencilik faaliyeti ise bu değil. Aralık 2020 tarihinde de CryptoAge tarafından M1 çipleriyle Monero madenciliği denenmiş ve başarılı olunmuştu. Yifan Gu denemelerinde MacBook Air’in Ethereum’u kabaca 2MH/s’ye değerine kadar kazabiliyor bu değerde günlük 0,15 $ kazanç anlamına geliyor. Tabi ki bu kadar düşük bir kazanç hiçbir kullanıcıyı tatmin etmez fakat madencilik konusunda ilgili olan MacBook kullanıcıları bunu deneyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.