TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

BIOS Sürümünü Öğrenme ve Güncelleme 2021

0

BIOS sürümü nasıl öğrenilir ve BIOS Update (Bios Sürüm Güncelleme) işlemleri nasıl yapılır, sorularına yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde, hem programla hem de programsız olarak Bios sürümünün nasıl öğrenileceğini detaylıca anlatacağız.

BIOS Nedir?

BIOS (Basic Input Output System), bilgisayarın sahip olduğu donanımları kontrol ederek sistemin sorunsuz bir şekilde başlatılmasını sağlayan bir yazılımdır ve anakarta gömülü olarak çalışmaktadır. BIOS’un temel görevi, sistemi oluşturan; ekran kartı, işlemci, anakart, harddisk ve RAM gibi donanımların arasında ilk açılışta bağlantı kurmaktır.

BIOS genellikle; F2, F10 ve Delete gibi tuşlarla aktifleşmektedir. İlk açılışta bu tuşlara basılmaması durumunda BIOS menüsü sistemde bir sorun yoksa aktifleşmeyecektir. Kısacası, BIOS ilk açılışta donanımları tarar, herhangi bir sorun bulunmaması durumunda bilgisayarın sorunsuz şekilde açılmasına müsaade eder.

Programsız BIOS Sürümü Öğrenme
Programsız BIOS Sürümü Öğrenme

BIOS Sürümü Programsız Öğrenme 2021

BIOS sürümünü programsız olarak öğrenmenin yolu çok basittir. Başlat-Çalıştır aracını açtıktan sonra araca “msinfo32” yazdıktan sonra işlemi onaylayın. Karşınıza çıkan pencerede BIOS Sürümü/Tarihi ve Temel Kart Ürünü kısımlarından hem anakartınızın sürümünü hem de BIOS sürümünü öğrenebilirsiniz.

Programsız bir şekilde BIOS sürümünü öğrenmenin bir diğer yöntemi de komut istemcisinden öğrenmektir. Başlar-Çalıştır aracına “CMD” yazarak komut istemcisini açın. Aşağıda paylaştığımız kodları kopyaladıktan sonra komut istemcisinde sağ tık yaparak kodu direkt olarak ekrana yansıtabilirsiniz. Aşağıdaki kodlar ekrana geldikten sonra enter tuşuna basmanız yeterlidir.

wmic bios get smbiosbiosversion

wmic bios get biosversion

wmic bios get version

BIOS Sürümü Programla Öğrenme 2021

Sürümü öğrenmek için birçok program olsa da en etkili programların başında Speccy programı gelmektedir. İçeriğimizin devamında yer alan bağlantıyı takip ederek Speccy programını indirebilirsiniz.

Programı indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin ve programı çalıştırın. Program çalıştıktan sonra anakart, RAM, ekran kartı ve işlemci gibi donanımlarınızın modelleri programın ara yüzünde yer almaktadır. Programın sol tarafında yer alan “Motherboard” sekmesine tıklayın. BIOS sekmesinin altında hem anakart modelinizi hem de BIOS sürüm tarihini öğrenebilirsiniz.

Speccy İndir

BIOS Update – Bios Güncelleme Nasıl Yapılır 2021

BIOS sürümünü öğrendikten sonra anakart modelinizi arama motorunda aratın. Örneğin, Asus M5A97 anakartınıza sahipseniz bunu arama motorunda veya direkt olarak Asus’un resmi web sitesinde ilgili modeli aratın. Modeliniz hangisiyle Asus’un sitesinde ilgili sekmeye girin ve son güncel sürümü kontrol edin. Eğer sürümünüz güncel değilse, son sürümü resmi web sitesinden indirin.

Doğru sürümü bulduktan sonra Bios update yapmak için anakartınızın modeli ve tipi önemlidir. Yeni nesil anakartlarda USB Bellek ile BIOS Update işlemi yapılırken eski donanım özelliklerine sahip anakartlar buna müsaade etmeyebilir. Bu yüzden anakartınızın modelini Youtube platformunda aratarak ilgili güncelleme videosunu izlemelisiniz.

Doğru anakart sürümünü indirmek çok önemlidir aksi takdirde anakartınıza yanlış bir sürüm yükleyerek anakartınızın çalışmamasına sebebiyet verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.