TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Clubhouse Nedir? Son Akım Clubhouse Hakkında Tüm Detaylar

0

pubg mobil uc kodu

Herkesin merak ettiği Clubhouse nedir? Clubhouse’a davetiyesiz girilir mi? Şubat ayına girmemizle birlikte teknoloji okurlarının en çok araştırdığı konulardan birisi olan Clubhouse hakkında tüm ayrıntıları siz takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk Twitter profiline bitcoin hashtagi ve simgesi eklemesi sonucunda bir anda dijital para sektörü alevlenmişti. Daha sonra ise Twitter’dan bugün attığı Clubhouse twiti ile birlikte insanlar Musk’ın kullandığı bu sosyal medya veya sosyal iletişim aracını radarı altına aldı.

İşte Elon Musk’ın Clubhouse Twiti:

Bu twitten sonra hızla popüler bir uygulamaya dönüşen Clubhouse’i sizler için ayrıntılı bir şekilde inceliyoruz.

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, Apple’da çalışan birkaç yazılımcının hızlı bir şekilde fikir alışverişi yapabilmek için oluşturduğu sesli bir iletişim aracı. Sadece iOS temelli olarak karşımıza çıkmasının sebebi de aslında bu.

Clubhouse sosyal medya araçlarının aksine sizlerin mesaj, yorum, fotoğraf-video paylaşımı, görüntülü sohbet yapmanıza imkân vermiyor. Peki Clubhouse’da iletişim ve etkileşim hangi yollarla sağlanıyor? Sadece sesli iletişim kurulan Clubhouse’da Sesli sohbet odaları vasıtasıyla insanlar birbirleriyle iletişim kuruyorlar ve sosyal medyanın aksine herkesin görüşlerine önem veriliyor. Konu başlıkları üzerine kurulan sesli sohbet odalarıyla insanlar birbirleriyle bilgi ve fikir alışverişinde bulunuyor.

Sosyal medyadaki yapmacıklık ve gösterişin Clubhouse’da yeri yok çünkü bu program kullanıcı kitlesiyle tamamen mantıklı konulara odaklanıyor. Siz bu odalardan birine dinleyici olarak girdiğiniz durumlarda söz almak için izin istemelisiniz.

Instagram, Facebook, Twitter, Tiktok vb. uygulamalarda gördüğümüz Ana sayfada yer alan fotoğraflar veya videolar gibi bir gönderi akışı Clubhouse’da bulunmuyor. İnsanların birbirleriyle etkileşimi sadece sesli sohbet grupları ve odaları sayesinde gerçekleşiyor.

Clubhouse diğer sosyal medya uygulamalarındaki bilgi kirliliği, görsel kirlilik, ses kirliliği gibi tüm gereksiz içeriklerden kurtulmuş ve insanlara aslında yeteneklerini, bilgilerini, yaratıcılıklarını ve en önemlisi kendilerini öne çıkaracak fırsatlar sunuyor. Aslında genel itibariyle birkaç yazılımcının birbirleriyle fikir alışverişi yapması üzerine kurulan bu proje mantık çerçevesinde insanları buluşturuyor ve birbirleriyle sadece bir iletişim kurmalarına olanak sağlıyor.

Clubhouse Android de kullanılıyor mu?

Sponsor

Clubhouse uygulaması şu an için sadece iPhone veya iPad leriniz ile çalışıyor. Ancak bu kadar hızlı bir şekilde popüler olan uygulamanın Android çalışması yoksa bile Elon Musk’ın twiti sonrasında başlamıştır diye düşünüyoruz.

Clubhouse Sistem özellikleri neler?

Clubhouse şu anda iOS 13.0 güncellemesi ve üstünde kurulan tüm iPhone ve iPad cihazlarınızla uyumlu. Clubhouse’i ücretsiz bir şekilde iPhone ve iPad cihazınıza yükleyebilirsiniz. Uygulamanın boyutu 61,6 MB. Şu anda sadece İngilizce dil seçeneği mevcut henüz Türkçe diliyle ilgili bir geliştirilme yapılmadı.

Clubhouse’u Nasıl Kullanabilirim?

-İlk olarak Clubhouse uygulamanızı iOS işletim sistemli iPhone veya iPad’inize indirin.

Kullanıcı adınızı girin.

-Daha sonra telefonunuza gelen SMS ile hesabınızı onaylayın.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra Clubhouse sizleri Ekşisözlük’te ki çaylak hesaplar gibi bekleme listesine alıyor. Arkadaşlarınız arasında daha önceden uygulamayı kullananlar var ise size göndereceği davetiye koduyla birlikte bekleme listesine girmeden uygulamayı kullanabiliyor ve istediğiniz odalara erişim sağlayabiliyorsunuz.

Clubhouse Davetiye Kodu Nasıl Alırım?

Çevrenizde Clubhouse uygulamasını kullanan birileri varsa davet koduyla birlikte sizlere yardımcı olabilir. Bunun dışında uygulamaya ücret ödeyerek veya başka yollarla davetiye kodu şu an için alamıyorsunuz.

Not: Uygulamaya yeni gelen güncellemeyle birlikte Clubhouse’i indirip hesabınızı oluşturduktan sonra arkadaşlarınıza bildirim gidiyor. Eğer arkadaşlarınız bu bildirimlere dokunursa ve size referans olurlarsa bekleme listesine alınmadan doğrudan Clubhouse dünyasına giriş yapabilirsiniz.

İlgi çekici birbirinden farklı odalara katılım sağlayarak söz isteyip sizde konuşabilirsiniz. Kullanıcılar sosyal medyanın aksine Clubhouse’da takip ettiği ve hayranı olduğu isimlere oldukça yakın. Siz de Clubhouse sayesinde umarım sohbet etmek istediğiniz insanlarla konuşursunuz. ?

Twitter Trendleri Gösteren Dünya Haritası

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.