TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Çocuklar ve Ergenler için COVID-19 Aşıları Hakkında Şimdiye Kadar Bilinenler

0

Çocuklar ve Ergenler için COVID-19 aşıları yaptırılmalı mı? İşte Koronavirüs aşılarının bazı ülkelerde yapılan testleri ve detayları:

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), tüm yetişkinlerin aşılanmadığı bu pandemi döneminde çocukların aşılanmasının neden bir öncelik olmadığını açıklayan bir video yayınladı.

DSÖ’nün baş bilim adamı Soumya Swaminathan, videoda çocukların gerçekten enfekte olabileceğini ve virüsü bulaştırabileceğini, ancak yetişkinlere kıyasla şiddetli COVID-19’a yakalanma riskinin “çok daha düşük” olduğunu söylüyor.

Bu nedenle, Swaminathan’a göre, herkesi aşılamak için gereken doz miktarı yetersiz olduğundan, hastalıklara en duyarlı olanlar hariç, çocuklar bir öncelik olarak görülmemelidir. “Sınırlı miktarda dozumuz olduğu için, onları en savunmasız olanları korumak için kullanmamız gerekiyor” diyor.

Pfizer, 13 Mayıs’ta Ulusal Sağlık Gözetim Kurumu’ndan (Anvisa) Kovid-19’a karşı aşı endikasyonunun yaş aralığını genişletme talebinde bulundu.

11 Haziran’da Anvisa (Ulusal Sağlık Gözetim Kurumu), Pfizer aşısının 12 yaşından büyük çocuklarda kullanılmasına izin verdi; bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde zaten olan bir şey.

Çocuklukta COVID-19 aşısı birinci öncelik olmamasına rağmen, virüsün bulaşma oranını azaltmak için aşılanan insan sayısını artırma rolüne sahiptir. Bunu akılda tutarak, birçok ülke çocukları ve ergenleri koronavirüse karşı aşılamaya başladı bile.

Halihazırda aşılamaya başlamış olan bazı ülkelere ve bu grubun aşılanmasını halihazırda onaylamış olan bazı ülkelere göz atın:

Amerika Birleşik Devletleri: Pfizer aşısının 12-15 yaş arası çocuklar için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından onaylanmasından sonra, Mayıs ayı ortasında genç aşılarına başlandı.

Kanada: Pfizer aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda kullanılması için Mayıs ayı başlarında onaylanmıştır.

Şili: Şili hükümeti, 10 Haziran’da 12-17 yaş arasındaki çocuklar ve gençler için aşılamanın başladığını duyurdu. Pfizer dozlarıyla aşılamanın 21 Haziran’da başlaması bekleniyor.

Fransa: COVID-19’a karşı aşı 15 Haziran’dan itibaren 12 ila 18 yaş arasındaki ergenler için açıldı.

Almanya: 27 Mayıs’ta 12 yaşından büyük çocukların ve ergenlerin aşılanmasına yakında Pfizer’in aşı maddesiyle başlanması gerektiğini duyurdu. 10 Haziran’da Almanya Daimi Aşı Komitesi, 12 ila 17 yaşları arasında eşlik eden hastalıkları olan çocukların ve ergenlerin aşılanmasını tavsiye etti, ancak bu yaş grubu için genel bir aşılama kılavuzu yayınlamadı.

İtalya: İtalyan İlaç Ajansı (AIFA), Pfizer aşısının 12 ila 15 yaş arasındaki ergenlerde kullanımını onayladı. Yerel sağlık bakanlığına göre, ülkede 12 ila 19 yaş arasındaki 4,6 milyondan fazla genç aşılanmış durumda.

Birleşik Krallık: 4 Haziran’da, Pfizer’in bağışıklayıcısının kullanımı, bu yaş grubundaki aşının güvenlik, kalite ve etkinliğinin kurum ve kuruluş tarafından gözden geçirilmesinden sonra Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından 12 ila 15 yaş arası çocuklar için onaylandı. bağımsız hükümet danışma organı, Beşeri İlaçlar Komisyonu (CHM). Aşı ayrıca ülkede yetişkinlerde ve 16 yaşın üzerindeki ergenlerde kullanım için zaten onaylanmıştır.

İsrail: Haziran ayında 12 ila 15 yaş arasındaki gençleri Pfizer’in aşılama maddesiyle aşılamaya başladı. Ülkenin sağlık kurumu, özellikle COVID-19 nedeniyle ciddi hastalık geliştirme potansiyeli olanlar ve bu koşullarda akrabalarıyla birlikte yaşayan ergenler gibi risk gruplarına mensup gençlerin aşılanmasını önermektedir.

Çin: Coronavac’ın üç yaşından büyük çocuklarda 17 yaşındaki ergenlere acil kullanımına izin verdi. Ülkede bu popülasyonda aşılamanın başlaması için hala belirlenmiş bir tarih yok.

Japonya: Pfizer aşısının 12 ila 15 yaş arası çocuklarda kullanımı Mayıs ayı sonlarında da onaylandı. Bu halkın aşılanması, ülkenin programının ilerlemesine bağlıdır.

COVID-19 aşıları: çocuklarda ve ergenlerde yapılan testler

COVID-19’a karşı aşıların güvenliğini ve etkinliğini araştırmak için birkaç bağışıklama üreticisi, çocuklarda ve ergenlerde denemelere başladı. Bu aşılardan altısının halihazırda planlanan veya başlatılan klinik denemeleri var. Bunlardan biri, Johnson & Johnson.

Çocuklarda kullanılacak ürünlerin aranması ve tescili, ülkede yasaların gerektirdiği bir süreçten geçmektedir, ancak yetişkinlere göre daha az zaman alması muhtemeldir.

Janssen

Johnson & Johnson’ın ilaç kolu Janssen, Amerika Birleşik Devletleri ve Belçika’da aşıyı 16 yaşın üzerindeki insanlar üzerinde test ediyor.

Brezilya’da eczacı, bu gruptaki Covid-19’a karşı tek doz aşının etkinliğini ve güvenliğini analiz etmek için çocuklarda ve ergenlerde klinik çalışmalar yapmayı planlıyor ancak çalışma protokolleri halen yetkili düzenleyici kurumlar tarafından değerlendiriliyor.

Janssen’e göre, aşı başlangıçta küçük bir grup genç üzerinde test edilecek ve ilk sonuçlar yeterli bir güvenlik profili gösteriyorsa, deneme katılımcılarının sayısı kademeli olarak artırılacak.

Pfizer

Nisan ayının ilk haftasında, 12 ila 15 yaş arası ergenlerde %100 etkili olan Pfizer/BioNTech aşısının davranışına ilişkin ilk izlenim açıklandı.

Ergenlerde yapılan birleşik faz 2 ve 3 çalışması 12 Ekim’de başladı ve tümü plasebo grubunda yer alan 2.260 katılımcı arasında 18 Covid-19 vakası tespit edildi.

Testler sırasında, 16 ila 25 yaş grubu arasında gözlenenlere benzer bazı yan etkiler kaydedildi ve bu nedenle, kanıtlanmış etkinliğe ek olarak, aşının 12 ila 15 yaşındakiler için de güvenli olduğu gösterildi. grup. Pfizer/BioNTech’in bağışıklama maddesinin Aralık ayının sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici kurumlar tarafından 16 yaşın üzerindeki kişiler için yetkilendirildiğini ve bu nedenle halihazırda uygulanmakta olduğunu hatırlamakta fayda var.

Şirketin, 5 ila 11 yaş arası çocuklarda ve altı aylık bebeklerde aşı maddesini test etmek için başka bir birleşik faz 1, 2 ve 3 denemesi başlatması mümkündür. Ancak bu çalışmaya kaç çocuğun katılacağı konusunda henüz bir veri yok.

Coronavac (Sinovac)

22 Mart’ta Çin laboratuvarı Sinovac, aşıları Coronavac’ın güvenli olduğunu ve çocuklarda ve ergenlerde bir bağışıklık tepkisi sunduğunu açıkladı.

Aşama 1 ve 2’nin birleşik çalışması, yaşları 3 ile 17 arasında değişen 552 çocukla gerçekleştirildi. Ön sonuçlar, daha yüksek ve daha düşük bir dozla test edilen iki dozajda bağışıklama maddesinin iyi bir güvenliğine işaret etti.

Şirkete göre, testler sırasında gözlemlenen yan etkiler hafifti ve daha düşük doz alan iki çocuğun yüksek ateşi vardı. Şirket ayrıca, 3 ila 11 yaş arasındaki çocuklara uygulanan daha düşük dozun, olumlu antikor üretimi şeklinde bağışıklık tepkilerini indüklediğini belirtti. Öte yandan yüksek doz, 12 ila 17 yaş arasındaki gençler için daha iyi çalıştı.

Ön veriler henüz resmi olarak bilimsel bir makale olarak yayınlanmadı ve bilim topluluğu tarafından analiz edilip gözden geçirilmedi.

Moderna

25 Mayıs’ta Amerikan şirketi Moderna, COVID-19’a karşı aşısının 12 ila 17 yaş arasındaki çocuklar ve ergenler için güvenli ve etkili olduğunu duyurdu.

Biyoteknoloji şirketine göre, faz 2 ve 3 çalışmasının sonuçları, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından tanımlanan kriterleri takip ederek, ilk dozdan sonra aşının hastalığa karşı %93 etkinliğini gösteriyor.

Moderna’nın belirlediği kriterlerde, ikinci dozun uygulanmasından 14 gün sonra değerlendirilen aşının, virüsün semptomatik vakalarını önlemedeki etkinliği %100’dü. Veriler, yaşları 12 ile 17 arasında değişen 3.732 çocuk ve ergeni kapsayan bir klinik araştırmaya dayanmaktadır.

Oxford/AstraZeneca

Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık’ta çocuk ve ergenlerde 2. faz çalışmasına başladı. Testler, 6 ve 17 yaşlarında 300 sağlıklı katılımcıyla dört şehirde gerçekleştirildi, ancak enjeksiyon alan yetişkinlerde kan pıhtısı raporlarının ardından duraklatıldı.

Bilim adamları, bağışıklayıcı dozlarının uygulanmasına devam etmeden önce, İngiltere ilaç düzenleyicisi tarafından yeni bir inceleme beklemenin gerekli olduğunu söyledi. Bununla birlikte, pediatrik klinik çalışmada herhangi bir güvenlik endişesi olmadığına inanıyorlar.

Daha fazla oku: Ülkemizdeki yer altı suları tükenme noktasına geldi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.