TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Corona Virüse Karşı Mobilyalar Nasıl Temizlenmeli

0

Corona Virüse Karşı Mobilyalar Nasıl Temizlenmeli?

Corona Virüse karşı mobilyalar nasıl temizlenmeli sorusunu son zamanlarda pek çok kişi merak ediyor ve corona virüsü, günümüzde sağlık otoritelerinin en çok üzerinde durdukları konuların başında geliyor. Tıpkı 90’lı yıllarda özellikle obezite, şeker hastalığı (diyabet) ve kanserin öne çıkan hastalıklar olduğu gibi, günümüzde salgın hastalıklar ve özellikle Corona Virüsüne, toplum sağlığını tehlikeye atan önemli tehditlerden birisi. İlk vakaların meydana geldiği 2019 Yılından bu yana adını sık sık duyduğumuz Corona Virüsüne, günümüzün en tehlikeli ve önem verilmesi gereken konularının başında geliyor. Salgının taşıdığı ölümcül risk ve diğer pek çok virüs gibi kolay yayılan bir virüs oluşu, Corona Virüsüne karşı alınması gereken pek çok önlemi de gündeme getiriyor. Mobilya kullananlar nasıl mobilyalarını corona virüsüne karşı temizlerken, mobilya imalatçıları da mobilyaları satmadan önce temizlemek durumundalar.

Vücudumuzu, cep telefonunuzu, elektronik eşyalarınızı, bilgisayarınızı ve Corona Virüsüne karşı nasıl koruyabilirsiniz? Corona Virüsüne karşı mobilyalar nasıl temizlenmeli? Sizler için yatak odası takımı, gardırop, komodin ve bazalar gibi farklı türden eşyalar ile ilgili bu soruya yanıt verirken aynı zamanda günlük hayatta sık sık kullandığınız diğer elektronik cihaz ve mobilyalar ile ilgili de kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Corona Virüsüne karşı mobilyalar nasıl temizlenmeli, temizleme işlemi için hangi tür malzemeler hangi türden eşyalar için kullanılmalı? Farklı eşyaları sterilize ederken farklı türden temizleme araçları veya malzemeleri kullanmak gerekebilir mi? En etkili temizleme yöntemi hangisidir? Gelin, tüm bu soruların cevaplarını vermeye çalışalım ve ilk olarak dezenfekte etmek (dezenfekasyon) ve temizlik arasındaki temel farklılığa değinerek işe başlayalım.

Corona Virüsüne karşı evinizi korumak isterseniz, temizlik ve dezenfekte etme işlemine önem vermelisiniz. Pek çok kişi için, dezenfekte etme ve temizlik birbirlerine son derece benzeyen iki eylemi temsil edebilir. Buna karşın temizlik, kirletici unsurların ve mikropların yüzeyden uzaklaştırılması ile ilgilidir. Ancak dezenfektasyon yani dezenfekte etme işlemi ise, kir ve mikrobun direkt olarak öldürülmesi ve ortadan kaldırılması işlemine verilen isimdir. Bu açıdan bakıldığında, evinizin salgınlar ve virüsler açısından güvenli olmasını isterseniz, her ikisini de yapmanız gerekir. Evler ve sık kullandığınız yaşam alanları için her iki işlemi de titizlik ile gerçekleştirerek daha sağlıklı bir ortama kavuşmanız mümkün.

Corona Virüsüne Karşı Yatak Odası Takımı Nasıl Temizlenmeli?

Corona Virüsüne karşı yatak odası takımı modellerini temizlemek ve dezenfekte etmek isteyebilirsiniz. Hayatımızın büyük bir kısmı uykuda geçer. Bununla birlikte özellikle Corona Virüsü bir salgın halini aldığından bu yana, hayatımızın büyük bir kısmını evlerimizde ve odalarımızda geçirmeye başladık. Bu durum, her ne kadar virüsün yayılma olasılığını azaltsa da, evlerimizin bazı alanlarında –yatak odaları gibi- dikkat ettiğimiz konuların sayısını ciddi oranda arttırdı. Corona Virüsüne karşı yatak odası takımı temizleme konusuna detaylı olarak değinmeden önce virüsün çeşitli yüzeyler üzerindeki yaşam süresinden söz edelim.

Corona Virüsü, günümüzde “patojen” olarak isimlendirilen diğer hastalık yapıcı mikroorganizmalarda olduğu gibi özellikle plastik ve kağıt yüzeyleri oldukça sever. Bu tip yüzeylerde Corona Virüsü veya diğer patojenlerin yaşam süreleri 72 saat kadar olabilirken; bakır, çelik ve benzeri metal veya metal kaplama yüzeylerde bu süre yaklaşık olarak 1 saate kadar düşer. Ahşap ve kumaş yüzeyler ise, bu iki tip yüzeyin arasında bir mikrop barındırma süresine sahiptir. Belki de bu yüzden, özellikle ahşap ve kumaş yüzeylere dikkat etmeli ve patojen riskine karşı bu yüzeyleri temizlemeli ve dezenfekte

etmelisiniz. Tıpkı elimiz ve özellikle de vücudumuzda olduğu gibi, Corona Virüsü ve diğer patojenler için en öldürücü çözüm, sabundur. Sabunun içinde bulunan çeşitli madde ve eklentiler, mikropların içlerine girerek onları öldürme gücüne sahiptirler. Bu sebeple uzmanlar, Corona Virüsü önlemleri başlığı altında insanların sürekli ellerini yıkamaları gerektiğini pek çok kez tekrar ederler. Orta sıcaklıktaki sabunlu sıcak su, aynı zamanda ahşap, cam ve metal yüzeyler için de tercih edebilceğiniz zararsız birer temizlik malzemesidir.

Yatak odası takımı, yatak odalarında kullanılan belli başlı eşyaların birleşerek kullanıldıkları bir tür settir. Genellikle yatak ve baza, gardırop, komodin, etajer ve yatak başlıklarından meydana gelen takımlarda, en hassas ve dikkatli olmanızı gerektiren kısımların başında, yatak başlığı – yatak ve baza gelmektedir. Peki, neden?

Yatak odasını Corona Virüsüne karşı korumak ve güvence altına almak için ilk olarak yapmanız gereken şey, kumaş ve ahşap yüzeylere dikkat etmektir. Bu yüzeyler her ne kadar plastik kadar riskli olmasalar da, risk söz konusu olduğunda kağıt ve plastik / metal arasında kalırlar. Yatak odası takımını Corona Virüsüne karşı korurken ilk olarak kumaş ve ahşap yüzeylere dikkat etmeli ve temizleme / dezenfekte işlemine bu kısımlardan başlamalısınız. Corona Virüsü, yaşam döngüsü uzun olan bir virüs olabilir. Bu nedenle yatak odalarınızda en çok temas ettiğiniz kısım ve alanlar, en riskli kısımlar olarak nitelendirilebilir. Bir yatak odası takımında;

 • Yatak,
 • Baza,
 • Gardırop (Tutma Kolları),
 • Komodin Çekmeceleri (Tutma Kolları),
 • Yatak Başlıkları
 • Aynalar (Cam Yüzeyler)

 

Virüs açısından en riskli olan kısımlar arasında gelmektedir. Yatak odasını Corona Virüsüne karşı korurken bu kısımların önem sırasına göre yukarıdan aşağıya sıralanmasının nedeni, kumaş yüzey ve sıkça kullandığınız yüzeylerin Corona Virüsü açısından riskli kısımlar olmasından ileri gelir. Şimdi de bir diğer soruyu sizler için cevaplayalım; bu yüzeyleri nasıl ve ne şekilde temizlemelisiniz?

Yatak odası takımlarını Corona Virüsüne karşı korumak isterseniz, takımlarınıza zarar vermemek için oldukça titiz davranmalısınız. Şayet, yatak odanızda hapşurur veya öksürürseniz en yakınınızda bulunan yatak odası takımı unsurunu da temizlemeniz gerekebilir. Temizlerken, tek kullanımlık ıslak mendil veya özellikle mobilya ve eşyalar için özel üretilmiş, yüzeyde çizilmeye neden olmayan çeşitli bezler ve kağıt havlu benzeri ürünleri kullanabilirsiniz. Alkol bazlı el dezenfektanları, genelde çok az miktarda su içerdikleri için özellikle metal yüzeylerde paslanmaya (korozyona) neden olmazlar. Bu nedenle propilen gliserol (el dezenfektanlarında %65 ve üstü oranda bulunması zorunludur) içeren temizlik malzemelerini yatak odası takımlarını Corona Virüsüne karşı korumak için kullanabilirsiniz. Bazalar için kumaş bezler, aynalar için cam silme malzemeleri de temizlik ve dezenfekte işlemi için rahatlıkla kullanılabilir. Yatak odalarının dezenfekte edilmesi için, yastık – yatak örtüsü – yorgan gibi kumaş unsurların bulunduğu çeşitli yüzeyleri yıkamak, tercih edilebilecek en iyi çözümlerden birisidir. Temizlik ve dezenfekte için, güzel kokulu ve sıvı sabun – alkol içeren temizlik malzemelerini tercih etmeyi ihmal etmeyin.

Yatak odası takımı temizliği / dezenfekte işlemi için, tek kullanımlık eldiven ve yüz maskesi kullanmanız gerekli olabilir. Özellikle yüz maskesi sadece Corona Virüsünün değil, sprey ve ayrosol içeriğindeki partiküllerin de ciğerlerinize ulaşmasını engelleyecektir. Aynı şekilde koruyucu gözlükler de alkolün gözünüze ulaşmasını engelleyeceği için son derece önemlidir. Yatak odası takımı temizliği veya diğer eşyalar için, elleriniz kirli ise ilk olarak ellerinizi yıkamayı / temizlemeyi hedeflemelisiniz.

Corona Virüsüne Karşı Gardırop Nasıl Temizlenmeli?

Corona Virüsüne karşı gardırop temizleme ve dezenfekte işlemi, gerçekleştirebileceğiniz en rahat temizlik işlemlerinden birisidir; hızlı olmasının yanında aynı zamanda son derece kolaydır. Yatak odası takımı denildiğinde akla ilk gelen ana unsurlardan birisi olan Gardırop, çoğu zaman ahşap, metal ve cam yüzeylerden oluşur. Her üç materyal de, Corona Virüsü gibi patojenlerin uzun süre barınamayacakları yüzeyler arasında gelir. Bu nedenle plastik unsurları bulunan eşyalar, cep telefonları veya elektronik eşyalar kadar riskli değillerdir. Ancak elbette bu durum, yatak odanızda bulunan bir gardırobu temizlememeniz anlamına gelmiyor.

Corona Virüsüne karşı gardırop temizliği yapmadan önce, ilk olarak elle temas ettiğiniz tutma kollarına ve kapaklara – yüzeylere dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzey ve kısımlar, özellikle dışarıdan evinize ve yatak odanıza girdiğinizde, riskli hale gelebilirler. Tüm bunlara ek olarak, ev hayvanları da dışarıdan içeriye girdiklerinde virüs taşıyıcısı olabilirler. Bu nedenle bir yatak odasında gardırop da son derece riskli bir eşya halini alır; ancak temizlemesi – dezenfekte etmesi de kolaydır. Gardırobunuzun ahşap kısımları için, temiz bir bez ve sabunlu ılık su, kağıt havlu, ahşap yüzey temizleyici ve ya da el dezenfektanı yeterli olabilir. Genellikle ahşap yüzeyler için ağartıcı içeren çamaşır suyu ve yüksek miktarda alkol içeren dezenfektanlar önerilmez. Bu nedenle, temizlik için ilk olarak ılık su – sabun karışımından başlayın ve ahşap yüzey için kullandığınız bezin çok su çekmesini önleyin. Aynı durum, gardırobun özellikle metal ve ahşaptan üretilmiş tutma kısımları için de geçerlidir. Tüm bunlara ek olarak aynalı yatak odası gardırobunu temizlemek için, cam silicileri kullanabilirsiniz. Ahşap kısımlar için çok sıcak suyu aşırı miktarda kullanmamaya özen gösterin; aynı şekilde metal kısımlar için de sudan ziyade alkol veya alkol bazlı el dezenfektanları ilk tercihiniz olsun. Bu malzemeler, yüzeyde değişime neden olmayacakları için son derece uygun ve kullanışlıdırlar. El dezenfektanları, yoğun miktarda alkol içerdikleri için, kendilerine has ve kimine rahatsız edici gelen bir kokuya sahiptirler. Bu durumda ahşap, metal ve cam yüzeyler için güzel kokulu temizleyiciler kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda ıslak mendil gibi, alkol bazlı dezenfektan takviyesi bulunan çeşitli temizleme ürünlerini veya ahşap temizleme ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Corona Virüsüne Karşı Komodin ve Baza Nasıl Temizlenmeli?

Corona Virüsüne karşı komodin temizlemek, son derece basit ve rahat bir iştir. Yatak odası takımı denildiğinde, akla ilk gelen eşya ve unsurlardan birisi olan komodin, çoğu zaman ahşaptan üretilirler ve üstleri cila ile kaplıdır. Komodin üzerinde bulunan cila, dezenfektan içeriği ve su – nem gibi unsurların ahşabı etkilemesini engeller. Ancak yine de, temizlik için kullanılan malzemenin daha çok alkol içermesi ve dezenfekte işleminden sonra, ahşap yüzeyin nemli bırakılmaması gerekir. Bunun nedeni, ahşabın suyu çok kolay bir şekilde çekebilme özelliğinin olmasıdır. Bu nedenle komodin veya ahşap malzeme kullanılmış olan diğer yatak odası unsurlarını temizlemek istediğinizde, temizlik malzemesine ve temizlik malzemesini kullandıktan sonra kurulamaya özen göstermeniz gerekir.

 

Yatak odası takımını Corona Virüsüne karşı temizlemek istediğinizde bazalar için çok daha dikkatli olmanız gerekebilir. Süet ve kumaş kaplı bazaların yüzeylerini temizlemek konusunda daha dikkatli olmalı ve kumaşa zarar vermemelisiniz. Süet ve kumaş yüzeyler için tıpkı ahşap yüzeylerde olduğu gibi özel temizleme malzemeleri, spreyler kullanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, özellikle süet veya deri kaplamalı bazalar için özel temizlik malzemeleri gerekli olabilir. Özetle, yatak odası takımı ve yatak odasını takımı unsurları arasında gelen gardırop, komodin ve baza için aşağıdaki adımları armaya özen göstermelisiniz;

 • Ahşap Yüzeyleri Silerken Ağartıcı İçeren Çamaşır Suyu veya Alkol Oranı Yüksek El Dezenfektanı Gibi Ürünlerden Önce Islak, Sabunlu Bez Kullanmayı Tercih Edin ve Bezin Çok Su Çekmesini Engelleyin.
 • Plastik / Kumaş / Ahşap / Metal Yüzeyler, Korona Virüsü İçin Sırasıyla En Riskli ve Risksiz Yüzeyler Anlamına Gelir.
 • Özellikle Yatak Odalarınızda Deri veya Süet Baza Altlığı veya Cam (Aynalar, Aynalı Dolaplar vs.) İçin Özel Temizlik Ürünlerini Kullanmaya Özen Gösterin.
 • Yatak Odası Takımı, Yatak Odası ve Evinizin Diğer Kısımları İçin Evinizi İyi Havalandırmaya, Evcil Hayvanların Tüy Dökmemesine ve Riski En Aza İndirmek İçin Günde En Az Bir Kez Temizlik ve Dezenfektana Vakit Ayırmayı Unutmayın.
 • Öksürük veya Hapşırık Gibi Eylemlerin, Patojenlerin Yayılmasında Etkili Olduğunu Unutmayın. Bu Tip Durumlarda Dokunduğunuz Eşyaları Silin; Elinizi Ağzınıza Tutuyorsanız Elinizi Su ve Sabunla Yıkadıktan Sonra El Dezenfektanı İle Dezenfekte Edebilirsiniz.
 • Yatak Odalarınız ve Evinizin Diğer Kısımlarındaki Özel Yüzeyler İçin Yüzeye Zarar Vermeyecek Özel Ahşap Temizleyici, Sprey Malzemeler veya El Dezenfektanı Kullanabilirsiniz.
 • Ellerinizi ve Özellikle de Günlük Hayatta Sıkça Kullandığınız Mobil Telefon, Tablet Telefon, Bilgisayar veya Taşınabilir Bilgisayar Gibi Cihazları Da Su İçermeyen, Alkol Oranı Yüksek Cihazlarla Nazikçe Temizleyebilirsiniz. Elektronik Cihazların Temiz ve Dezenfekte Olması, Yatak Odası ve Evinizin Diğer Kısımlarının Da Temiz Olması Anlamına Gelir.

Corona Virüsüne Karşı TV Ünitesi Nasıl Temizlenmeli?

Corona Virüsüne karşı TV ünitesi, temizlemesi nispeten kolay olan eşya – mobilyaların başında gelmektedir. Bunun nedeni, TV ünitesi olarak kullanılan eşyaların çoğu zaman yoğun oranda ahşaptan üretilmesidir. Genellikle plastik, karton veya kâğıt gibi malzemeler bu tip eşyalarda kullanılmadıkları için, mikrop ve diğer patojenler genellikle TV ünitesi üzerinde fazla barınamazlar. Bu durumda, TV Ünitesi temizliği için çeşitli işlemler yapılabilir.

Corona Virüsüne karşı TV ünitesi temizleme ve dezenfekte etmesi için ılık veya orta sıcaklıktaki su ve sabun karışımı ve bir tür bez kullanılabilir. Bezi kullanırken, suyunu sıkmayı unutmayın ve TV ünitesini temizleyin. Temizleme işleminden sonra yüzeyi kurulamayı sakın ama sakın ihmal etmeyin. Çamaşır suyu veya yüksek alkol oranına sahip el dezenfektanlarını TV ünitesi gibi hassas kısımlar için kullanmamaya özen gösterin. Bu temizlik malzemeleri, yüzeyi ağartabilir veya cilasına zarar verebilir. Bu nedenle, söz konusu ahşap yüzeyler olduğunda sabunlu su / ıslak mendil / ahşap temizlik malzemesi / sabunlu sıcak su ve son olarak el dezenfektanı veya çamaşır suyu kullanmayı düşünebilirsiniz. Corona Virüse karşı TV ünitesi temizliği için ahşap temizleme spreylerini de kullanabilirsiniz; hatta imkânınız varsa, ahşap aksama sahip yatak odası takımı veya yatak odası takımı unsurları için bu özel malzemeleri kullanmaktan kaçınmayın.

Yatak odası takımı, baza, gardırop veya TV ünitesi; evinizde Corona Virüsüne yakalanmış birisi varsa, eşyaları temizleme ve dezenfekte etme aralığınız, tavsiye edilenden  (günde iki defa) daha fazla olabilir. Tüm bunlara ek olarak, cilalı hassas yüzeyler için en iyi temizleme ve dezenfekte çözümleri konusuna dikkat edin. Çamaşır suyu / yüksek alkol oranına sahip olan temizlik malzemeleri ahşap yüzeylere zarar verecektir; bu nedenle hassas ve dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Son olarak özellikle elektronik eşyaların sabunlu su, izopropilen alkol gibi içeriklere karşı hassas olduğunu unutmayın. Bu tip elektronik eşyaların dokunmatik yüzeylerini sildikten sonra cam yüzeyi kurulamayı ihmal etmeyin. Özellikle cep telefonu gibi cihazlar, sürekli dokunduğumuz için patojenlere en fazla maruz kalan yüzeyler arasında gelir; bu nedenle o kısımları temizledikten sonra kurulamayı unutmayın.

Son zamanlarda mobilya kullanıcıları, eskiyen mobilyalarını cilalayarak mobilyalarına farklı ve yeni bir duruş kazandırıyorlar. Sizde mobilya cilası hakkında bilgi almak isterseniz, mobilya cilası nasıl yapılır başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.