TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Küçük Banyosu Olanlar İçin Dekorasyon Önerileri

0

Bu içeriğimizde küçük banyosu olanlar için dekorasyon önerileri konusunda yardımcı olacağız.

Ev ve daire boyutları özellikle nüfusu artan şehirlerde giderek düşüyor. Bu durum her ne kadar kulağa olumsuz gelse de küçük evlerin de kendilerine has bazı avantajları var. Örneğin soğuk şehirlerde, ısıtma maliyetlerinin düşmesi bunların başında geliyor. Elbette bir ev, daire veya ofisin küçük olması dairelerin belli başlı olmazsa olmaz bölümlerinin de küçülmesi anlamına geliyor. Mutfak ve banyo, giderek boyutu küçülen kısımlar arasında. Mutfak ve banyolar küçülse de, sıkılmanıza hiç gerek yok. Çünkü birkaç dekorasyon tavsiyesine uyarak küçük olan banyonuzu daha kullanışlı ve ferah hale getirebilirsiniz. İşte küçük banyosu olanlar için dekorasyon önerileri.

Küçük Banyolarda Büyük Ayna Kullanın

Dar – küçük banyo tasarımları, boyutları küçülen yaşam alanlarında ilk karşımıza çıkan unsurların başında geliyor. Bir banyo; lavabo, dolaplar, küvet, lavabo ve ayna gibi pek çok belli başlı unsurdan oluşur. Son yıllarda küçülen banyo boyutları ile ilgili olarak sık sık uygulanan küçük banyo dekorasyon tavsiyelerinin başında ilk olarak küçük banyo dolabı geliyor. Yine çamaşır makinesi, yıllardır yer aldığı banyodan hol veya mutfağa doğru yol almaya çoktan başladı. Ancak ayna, küçük banyolarda oldukça önemli bir unsur, bu nedenle de boyutunun düşmesi söz konusu değil. Eğer küçük bir banyonuz varsa, ilk olarak ayna boyutunu büyütmek ile işe başlayabilirsiniz. Peki, neden?

 

Küçük banyo tasarımları, doğaları gereği sizlere çok hareket alanı sunmazlar. Dar alanlar, sizleri ciddi anlamda sıkabilir. Ayna ise, sadece küçük banyo için değil her türden dar alan için kullanabileceğiniz genişletici unsurların başında gelir. Ayna, ışığı yansıtır ve çok daha aydınlık bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlar. Ayrıca, aynanın mekan boyutlarını geniş gösterme gibi bir özellikleri vardır. Asılı durdukları yüzeyde bir tür derinlik hissi meydana getirdikleri için aynalar, küçük banyoları çok daha geniş gösterebilirler. Bu nedenle küçük banyolar için fikirler listemizin ilk kısmında şu önemli tavsiyeler bulunuyor; çamaşır makinesini evin başka bir kısmına taşımaya çalışın, büyük bir ayna tercih edin ve özellikle büyük bir ayna seçmeye özen gösterin.

Küçük Banyoda Fayans Seçimi

Küçük banyo düzeni, yukarıda da bahsettiğimiz gibi son derece sıkıcı olabilir. Bu nedenle ışığı yansıtan veya bir tür derinlik algısı oluşturan her unsur (örneğin metalik renkli sabunluk, banyo avizesi vb.) dar küçük banyo tasarımları için ideal olabilir. Ancak söz konusu parlak ve derinlikli yüzeyler elde etmekse, fayanslar çok daha önemli bir hale gelir; özellikle de dar küçük banyo tasarımları için. Peki hangi tür fayansı ne için kullanmalısınız?

Küçük banyo tasarımları içi fayanslar son derece önemlidir. Hatta küçük banyo düzeni için fayansın son derece önemli bir unsur olduğunu söylemek mümkün. Hemen her yüzey fayanslar ile kaplı olacağından, fayans seçiminde son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Bu yüzden, banyo için seçeceğiniz banyo avizesi ve diğer metal yüzeyli unsurlarla aynı prensibi kullanın ve ışığı olabildiğince yansıtan, açık renkli fayanslar tercih etmeye özen gösterin. Açık renkler, bir yaşam alanını çok daha ferah gösterir. Işığı emmeyen bu renkler aynı zamanda, dar ve küçük alanlarda ışığın çok daha rahat ve eşit şekilde yayılmasını sağlayarak bir tür ferahlık hissi meydana getirir. Özellikle dar küçük banyo tasarımları için, kapalı renklere sahip fayanslardan kaçınmaya özen gösterin. Kapalı renkteki fayanslar, odanın daha karanlık ve dar algılanmasına neden olarak sizleri sıkabilir. Üstesinden gelmek için, açık renkli fayanslar tercih etmeye özen göstermelisiniz. Elbette bu prensibi salonlar veya çocuk odaları için mobilya seçerken de kullanmayı ihmal etmeyin. Işığın açık renkli fayans yüzeyinden yansıyarak banyoya dağılması, bir tür ferahlık hissini de beraberinde getirecektir.

Küçük Banyoda Duşakabin Seçimi

 

Küçük banyo düzeni için duşakabin son derece önemli olan ayrıntıların başında gelir. Kolayca duş alabilmek için dar küçük banyo tasarımlarında dikey olarak yerleştirilen duşakabinler için de birkaç noktaya dikkat ederseniz, küçük olmasına karşın ferah bir banyoya kavuşabilirsiniz. İlk olarak, duşakabin seçiminde titiz davranmalısınız. Pek çok duşakabin modeli, genellikle mika veya benzeri saydam kısımlara sahiptir. Bu saydam kısımların cam buğulu veya desenli olanlarından kaçının. Böylece duşakabin, dar küçük banyo içinde gözü yormaz ve yine bir tür ferahlık algısının oluşmasına dolaylı yoldan hizmet eder.

Dar küçük banyo için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da tercih edeceğiniz duşakabinde saydam mika kısmın açık renkli olmasına dikkat etmektir. Bu kısmın siyah veya mavi renkte olanlarını eleyin. Saydam ve cam görünümüne sahip standart modeller, özellikle duş olurken sıkılmanızı veya daralmanızı önleyeceklerdir.

Küçük banyolar için fikirler listemizin bir diğer kısmı ise aydınlatma ile alakalı. Çoğu duşakabinde aydınlatma bölümü bulunmaz. Eğer, banyo için aydınlatma ve ışıklandırma unsurlarını yeniden değerlendirme imkânınız varsa, duşakabinin ışığı rahat alan bir yerde olmasına dikkat edin. Küçük lambalarla pek pek çok yerden yapılan aydınlatma stilinde, lambalardan birini tam olarak duşakabin üstüne konumlandırmanız, duş yaparken sıkılmanızı önleyecektir.

Küçük banyo düzeni için duşakabin önemli bir unsurdur, çünkü genelde en fazla yeri bu alan kaplar. Boş bir köşe varsa, duşakabin için bu alanı değerlendirebilirsiniz. Karo döşeme için tıpkı dar küçük banyo tasarımı için tercih ettiğiniz açık renklerden şaşmayın; unutmayın açık renkler, yaşam alanlarına ferahlık katar. Bununla beraber, sınırlı banyo alanı genellikle duşakabinler için gereksiz tercihler yapmaktan sizleri alıkoyar.

Genellikle duşakabinler 30 ve 36 inçlik alanları kaplarlar. Sizler için, 30 inçlik bir duşakabin yeterli olacaktır. Yine küçük dar banyo tasarımları için duşakabin perdesi gibi çeşitli aksesuarlardan da vazgeçmeniz gerekebilir. Yine küçük duşakabin içinde sabun, şampuan, lif ve benzer için küçük bir depolama alanı bulundurmayı ve bununla beraber, duşakabin önünde en az 60 cm kadar boş alan bırakmayı da ihmal etmeyin. Son olarak, dar küçük banyo tasarımları için klozetin duşakabinden olabildiğince uzak olmasına da dikkat ederseniz, temizlik ve hijyen ile alakalı endişelerinize de veda edebilirsiniz.

Küçük Banyo Lavabosu

Küçük banyo lavabosu, dar ve küçük banyo tasarımları için son derece önemli. Özellikle dünyadaki su kaynaklarının giderek daha önemli hale gelmesi, lavaboların küçülmesini sağlarken aynı zamanda su tüketimini de ciddi oranda azaltıyor. Yine su israfını önleyen dedektörlü özel musluklar, sadece kullanacağınız kadar suyu sizlere sunarak suyun israf olmasını engelliyor. Özetle, hemen her türden banyo unsurunun temelinde enerjiden olduğu kadar sudan da tasarruf edilmesinin yattığını söyleyebiliriz. Küçük bir banyo lavabosu, sadece sudan değil aynı zamanda yer ve alandan da tasarruf edilmesini sağlayabilir.

Küçük banyolar için fikirler kısmımızın en önemli tavsiyelerinden birisini de hemen verelim; asla ihtiyacınızdan daha büyük bir banyo lavabosu tercih etmeyin. Büyük lavabo, özellikle erkekler için tıraş sonrasındaki temizlik için daha fazla su harcanması demek. Üstelik daha büyük bir banyo lavabosu, doğası gereği çok fazla alanın israf edilmesi demek. Bu yüzden alt kısmında küçük banyo dolabı bulunan banyo lavabosu seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Banyo lavabosuna eşlik eden aynanın hemen altında çeşitli banyo gereçleri için ekstradan dolap bölmeleri veya raflar varsa, o zaman tüm ihtiyaçlarınız karşılanıyor diyebiliriz. Unutmayın; büyük bir banyo lavabosu sadece alan ve yerin değil aynı zamanda suyun da israf olması demek. Çünkü diş fırçalamak veya tıraş olmak gibi pek çok aktiviteden sonra büyük bir banyo lavabosu temizlemekle küçük bir tanesini temizlemek arasında ciddi farklar vardır. Son olarak; eğer dar küçük banyo tasarımları için aydınlatma çözümlerini yerleştirme imkânınız varsa, ışıklardan birini aynanın tam üstüne konumlandırarak banyonuzun daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer ki ben banyom için modern  lavabo modellerini seçmek istiyorum diyorsanız, ya da küçük banyolar değil de normal banyolar için ideal lavabo seçimi hakkında bilgi almak istiyorsanız, en çok tercih edilen lavabo modellerini inceleyebilirsiniz.

Küçük Banyolar İçin Dolap Önerisi

 

Teknolojinin gelişmesi, sadece elektronik cihazların değil hemen her türden banyo gerecinin de ciddi anlamda küçülmesi anlamına geliyor. Bu nedenle küçük banyolar için çok büyük dolaplara ve dolayısı ile çok büyük depolama alanlarına ihtiyacınız yok. Bunun yerine, küçük banyo dolapları sizler için gereken tüm depolama alanını sunacaktır. Bu konuda ilk atacağınız adım, havluları olabildiğince havlu askılığı veya raflı banyo dolabı gibi eşyaların üstüne yerleştirmektir. Böylece diş fırçası, temizlik gereçleri ve diğer unsurlar için gereken depolama alanını oluşturabilirsiniz.

Küçük banyolar için fikirler verdiğimiz tavsiye listemizin son kısmında depolama yer alıyor. Banyo gereç ve eşyalarının çok yer tutmaması için dikey ve çok kapaklı küçük banyo dolaplarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde küçük çıkıntılar ve havlu askılığı gibi ayrıntılar da, banyoda eşyalarınızı rahatlıkla depolamanıza izin verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.