TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Cyberpunk 2077 Hataları

0

Cyberpunk 2077 hataları normal mi?

Bu yıl belki de en çok beklenen oyun olan Cyberpunk 2077, Aralık 10 itibariyle piyasaya hızlı bir giriş yaparak tüm oyun severlerin ilgi odağı haline geldi. Youtube, twitch, facebook gaming dünyasında bir çok yerli ve yabancı oyun yayıncısı tarafından çıktığı andan beri oynanıyor. Bizde gerek bu oyunculardan gerek kendi araştırmalarımız sonucunda bazı hatalar tespit ettik. Oyun genel itibariyle mekanik hatalardan dolayı eleştiriliyor. Ancak bazı çeviriler de işin içine girmiş durumda. İşte Cyberpunk 2077 Hataları.

1.Cyberpunk 2077 Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü “İstikbal Göklerdedir”! Hatası

Bildiğiniz üzere Cyberpunk diğer oyun yapımcılarından farklı olarak Türkçe altyazı ve arayüz sunuyor. Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir.” sözü değiştirilerek “İstikbal G*tlerdedir.” olarak çevrilmiş durumda. Bir twitch yayıncısı tarafından fark edilen bu hata kısa sürede tepkilere neden oldu. Çeviriyle ilgili Cyberpunk 2077 hatanın kendilerinden değil çeviri firması 23 Studios tarafından yapıldığını açıkladı. Bunun üzerine ilgili firma 23 Studios bir duyuru yayınlayarak özür diledi. İşte özür metni;

“Sevgili oyunseverler, Cyberpunk 2077’de yer alan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret olarak algılanan çevirinin düzeltilmesi için diğer çeşitli hata düzeltmelerinin de olduğu bir yama zaten hazırlanmıştı. Bu yama yayına girdiğinde metin oyundan kaldırılacaktır. Gözümüzden kaçan bu hata için herkesten özür diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Açıklamasını yaptı.

2.Cyberpunk 2077 Hataları Silahlandırılan NPC’ler

Cyberpunk 2077’de can sıkan hatalardan birisi de silahlandırılan NPC’ler. Bu hata bildiğiniz gibi oyunda düşman ya da oyuncu olmayan karakterlerin silahlandırılması anlamına geliyor. Bu NPC’leri korkutarak elindeki silahları alan oyuncular, oyun içerisinde kısa yoldan zengin oluyor. NPC’ler kaçarken silahlarını yere atıyor ve siz de yerden bu silahları toplayabilir ve satarak kısa süre içerisinde zengin olabilirsiniz. Cyberpunk 2077 İlk gün yamasından sonra birçok hatayı düzelttiğini söylese de oyun içerisinde halen birçok hata mevcut.

3.CyberPunk 2077 Aşırı Kasma ve Oynanabilirlik Hataları

CyberPunk 2077 çıkmadan önce sistem gereksinimlerini açıklamıştı. Buna göre minimum sistem gereksinimi olarak 3. Nesil Intel i5 işlemci veya Amd Fx-8310 serisi işlemciler ile birlikte GTX 780 veya Radeon RX 470 ile oyunu düşük ayarlarda oynayabilecektiniz. Önerilen sistem gereksiniminde ise Intel i7 4. Nesil veya AMD Ryzen 3200G ek olarak GTX 1060 ya da AMD R9 ile rahat bir şekilde oyunu oynatacağınız söyleniyordu. Oyun 10 Aralıktan itibaren oynanmaya başlandı ve birçok kullanıcı önerilen sistem gereksinimlerini dahi karşılasa oyunda kasmalar ve donmalar yaşıyordu. Bir çok oyun yayıncısı güçlü bilgisayarlarına rağmen optimize sorunu yaşandığından dolayı güzel gameplay gerçekleştiremediklerini ve oyuna acil olarak Optimizasyon getirilmesini duyurdular. Bizde teknohocam olarak Ryzen 5 3600x ve GTX 1660 S sistemimizle denediğimizde yüksek ayarlarda çok iyi sonuçlar alamadık. Daha düşük FPS aldığımız bazı oyunlarda bile kasma ve donma problemiyle neredeyse hiç karşılaşmamıştık.

4.Oyun İçi Karakter ve Araç Hataları

Birçok yayıncının deneyimlediği oyunun içerisinde hatalar neredeyse saymak bitmiyor. Örneğin, araçlar yolda giderken duraklara veya bazı engellere takılabiliyor, sürekli kaza yapabiliyor veya aniden hiçbir şey yokken havaya uçabiliyor. Oyun içerisinde yürüyen karakterlere aracınızla veya motorla çarptığınızda takla atabiliyor veya aniden havaya uçabiliyorsunuz. Bu sorunların giderilmesi amacıyla yeni güncellemeler yayınlansa da halen devam etmekte olan bir sürü oyun içi bug veya hatalar mevcut.

5.PlayStation 4 Konsollarında Yaşanan Hatalar

Oyun sadece PC için değil, PS ve XBOX konsollarında da yerini aldı. Ancak özellikle PS4’te ortaya çıkan hatalar kullanıcıları hayli üzdü. Oynanabilirlik, görüntü ve oyun içi hatalar konsollara da yaramadı. Bu nedenle SONY, konsol kullanıcılarına para iadelerini yapmaya başladı. PS kullanıcılarının Sony şirketini arayıp oyun içerisinde ilerlerken çok fazla sorun yaşadıklarını ve oyunun sürekli olarak çöktüğünü beyan etmeleri üzerine şirket bu kullanıcılara para iadesi yaptı. PS4 ve PS4 Pro da kare hızının 15 lere düşmesi 30 FPS civarında ise sürekli takılmalar yaşaması oyuncuları hayal kırıklığına uğrattı.

 

6.Cyberpunk 2077 Topu Dikti / Nalları Dikti Hatası

Oyunu açtığında Hadi Be! Cyberpunk 2077 Topu Dikti veya Cyberpunk 2077 Nalları Dikti hatası alan kullanıcı sayısı da oldukça fazla. Windows veya sürücü güncelleştirmelerinden kaynaklanan bu sorunun çözümü ise oldukça kolay. Öncelikle Windows Update bölümünden sisteminizin güncel olup olmadığını kontrol edin, sisteminiz güncel ise İsteğe bağlı güncelleştirmeler bölümünde yer alan güncelleştirmeleri de yapın. Daha sonra kullandığınız ekran kartı, işlemci ve anakartınızın da güncel olduğundan emin olun. Son olarak Microsoft Visual 2013-2015 ve diğer paketleri de buradan yükleyin. Sisteminizi yeniden başlatın ve oynamaya devam edin.

Ayrıca Cyberpunk 2077 Hatalarını çözmek için bir güncelleme takvimi açıkladı. Bu takvime göre 20 Aralık’ta bir güncelleme gelecek daha sonra yine Ocak ayına kadar düzenleme güncellemeleri devam edecek. Ocak ayında ise yeni bir yama yayınlanacak ve bu patchte hataların birçoğunun giderileceği öngörülüyor. Daha sonra ise Şubat ayında yayınlanacak yamayla birlikte optimizasyon sorunlarının ortadan kaldırılması bekleniyor. 2021’in diğer güncellemeleri için elimizde şuan başka veri yok. Oyun zamanı geldiğinde güncellemeler, paketler ve yamalarla birlikte oyunu en optimize şekle getirene kadar devam edecek.

Yazımızı beğendiyseniz alıntılayarak paylaşabilir, Yaşadığınız sorunları yorumlarda ve ya doğrudan bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.