TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Yeni Bir iPhone İçin En İyi Ücretsiz Uygulamalar

0

Yeni bir iPhone İçin En İyi Ücretsiz Uygulamalar mı arıyorsunuz? İlk defa bir iPhone aldığınız zaman appStore’a giriş yapacaksınız ancak daha önce iPhone kullanmadığınız için hangi programları yükleyeceğinizi bilmiyorsunuz. Ancak Apple Store diğer mağazalardan daha iyi bu nedenle şanslısınız. Apple Store uygulama mağazası ve uygulamalar Android’e göre daha kaliteli ve uygulama sayısı bakımından da şuan da en fazla sayıya sahip uygulama mağazası.

iPhone telefonunuzu aldınız, hemen indirilebilecek ücretsiz uygulamaları mı arıyorsunuz? İşte bu sorunun cevabını arayanlar için her türlü ücretsiz programı, alanlarında birer birer inceleyeceğiz. Bu uygulamaları incelerken alternatif seçeneklere çok fazla göz atmayacağız. Listelediğimiz uygulamalar zaten alanında en iyisi olduğundan diğerlerine pek te fazla yönelmeyeceksiniz.

iPhone için ücretsiz en iyi uygulamaları kategorize bir şekilde ayıracağız, en iyi harita uygulamasını ve ya sohbet uygulamasını arıyorsanız ilgili kategoriden seçebilir ve hızlı bir şekilde aradığınıza ulaşabilirsiniz. Oyunlar konusunda çok fazla iddialı değilim sonuçta oyunlar kişiye göre farklılık gösterebilir ancak yine de alanlarında en iyi oyunları burada belirteceğiz.

1.En İyi Harita veya Navigasyon Uygulaması

1.1 Google Haritalar

GPS ve konum hizmetleri telefonumuzda sürekli olarak kullandığımız özellikler. Yeni bir iPhone telefonunuzda harita veya navigasyon uygulaması arıyorsanız doğru yerdesiniz. Google haritalar şuanda dünyada kalite ve kullanılabilirlik bakımından ilk sırada. Apple kendine ait harita uygulamasını her ne kadar kullansa da bu uygulama Google Haritalar’ın oldukça gerisinde. Google hesabınızla giriş yapabilir daha önceki kullandığınız diğer cihazlardan verilerinizi senkronizasyon edebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

1.2 Yandex Navigasyon

Evet hiç kuşkusuz ülkemizde Google Haritalar’dan sonra hatrı sayılır bir şekilde kullanılan iki numaralı navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon. Peki nedir bu Yandex Navigasyon? Bu uygulama ile trafik bilgilerini güncel ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Google Haritalar gibi güncel bir veritabanı ve her geçen gün büyüyen ağı ile özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız mutlaka telefonunuzda olması gerek. Yandex Navigasyon ayrıca herhangi bir trafik, kaza vs. durumlarda ilgili bölgede diğer insanları haberdar etmenizi veya haberdar olmanıza yarayan baloncuklarla birlikte birçok kişi tarafından anlık takip yapabileceğiniz bir uygulama.

2.En İyi Hava Durumu Uygulamaları

En iyi hava durumu uygulamaları diye bir konu muhtemelen kulağa biraz saçma geliyor çünkü iOS için geliştirilmiş bir milyona yakın hava durumu uygulaması var. Apple kendi hava durumu uygulamasını bünyesinde barındırıyor ancak bu sizin için yeterli değil veya yeterince sevmiyorsanız önerilerimizde yer alan uygulamaları ücretsiz olarak indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

2.1 AccuWeather Hava Durumu

AccuWeather Hava Durumu uygulaması dünyada birçok kişi tarafından tercih edilen hatta resmi verilere göre en fazla kullanılan hava durumu uygulaması. Tabi ki de bunun en büyük nedeni hava durumlarının stabil ve genelde yanlışsız olmasından kaynaklanıyor. Günde 1.5 milyar insan AccuWeather’a güvenerek gününün hangi hava koşullarında geçeceğini öğreniyor.

2.2 Yahoo Hava Durumu

Yahoo’da iOS için Hava durumu uygulaması geliştiren büyük firmalardan bir tanesi. Stabilize bir uygulaması var ve bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Eğer renkli ve iyi bir hava durumu arayüzü istiyorsanız Yahoo Hava Durumu’nu indirebilirsiniz. Yahoo’da AccuWeather gibi rüzgar, basınç, yağış olasılığı gibi ayrıntılı bilgiler sunarken bunun yanında ek olarak Animasyonlu gün doğumu, gün batımı veya rüzgarları güzel bir arayüz ile bizlere sunuyor. Ayrıca bildirimleri açarak ta gün içerisinde havanın nasıl olacağı hakkında bilgi alabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim Yahoo Hava Durumu uygulaması 2020 yılında Apple tarafından Tasarım Ödülü aldı.

3.En İyi Depolama, Bulut (Cloud) uygulamaları

3.1 Dropbox

Dropbox bulut depolama sistemi dünyada en çok kullanılan popüler bir uygulama. Bu uygulamayı kurmak ve kullanmak oldukça kolay. Tüm cihazlarınızda veya iPhone’nunuz da çalışabilir. Çektiğiniz fotoğraf veya videoları otomatik olarak hafızasına yükler ve bu da ilerde telefonunuza reset atmak istediğiniz veya telefonunuz bozulduğunda sizler için galerinizi sistemde saklar. Tabi ki Dropbox indirmesi ücretsiz ancak çok fazla alan ihtiyacınız varsa diğer uygulamalar gibi paralı. Hatta AppStore’da yer alan en pahalı bulut depolama uygulaması olabilir.

3.2 Google Drive

Google Drive son zamanlarda benimde favorim olan bir bulut depolama sistemi. Bunun nedeni tabi ki de yapımcı firma ve fiyatı. Google Drive ile aylık 5.70 TL veya yıllık 57.99 TL ile 100 GB ek depolama alanı satın alabiliyorsunuz. Bu oldukça muhteşem bir fiyat demek aynı depolama alanını Dropbox ile almak durumunda kalırsanız muhtemelen cebinizden yaklaşık yıllık 500 TL gibi bir rakam çıkacaktır.

3.3 OneDrive

Microsoft tarafından geliştirilen bulut depolama uygulaması olan OneDrive Microsoft 365 kullanıcıları için ücretsiz bir şekilde kullanılabilir halde geliyor. Eğer Word, Excel, Powerpoint gibi uygulamaları sıklıkla kullanıyorsanız, cihazlarınız arasında sık sık geçişlerde bulunuyorsanız sizin için en iyi depolama uygulaması OneDrive olabilir.

4.En İyi Mesajlaşma Uygulamaları

4.1 Whatsapp

Facebook tarafından 16 milyar dolar’a satın alınan internet üzerinden mesajlaşma uygulaması. Whatsapp bugün dünyada kullanılan en büyük sohbet ve mesaj uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse ülkemizde ki her insan tarafından kullanılan bu uygulamayı yeni iPhone’unuza hızlı bir şekilde yüklemişsinizdir umarım.

4.2 Facebook Messenger

Facebook Messenger stabilizasyon sorunu olan bir uygulama. Uygulama arayüzünün yavaş olması nedeniyle bir çok kişi tarafından tercih edilmese de ücretsiz aramalar yapabilir, sesli mesajlar kaydedebilirsiniz ayrıca çıkartmalarla birlikte eğlenceli bir hale gelen mesajlaşma uygulaması.

4.3 Snapchat

Gençler tarafından sıklıkla kullanılan Snapchat uygulaması. Eğer sizde gençseniz mesajlarınız diğer uygulamalarda sıkıcı bir hale bürünüyorsa Snapchat uygulamasını tercih edebilirsiniz. Her yaş kitlesi tarafından kullanılmaması gençlerin son sığınağı olan Snapchat ile ünlülerin de neler yaptığından haberdar olabilirsiniz.

5.En iyi Sosyal Ağ Uygulamaları

5.1 Twitter

Twitter, muhakkak kullanıcı sayısı Facebook veya Instagram kadar ileride olmamasına karşın sizde ülkede veya dünyada olan bitenden hızlı bir şekilde haberdar olmak istiyorsanız indirebileceğiniz ücretsiz sosyal ağ uygulaması. Twitter diğer ağlardan farklı olarak daha ciddi bir uygulama olarak anılıyor. Tweet atmak istemeseniz bile gündemi takip edebilirsiniz.

5.2 Facebook

Hiç kuşkusuz dünyayı alt üst etmiş bir uygulama olan Facebook ve şirketin çılgın projeleri sayesinde dünyanın en çok kullanılan Sosyal Medya aracı. Diğer platformları da bir bir bünyesine katan Facebook sosyal ağlarda hakimiyeti tamamen eline almış durumda. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu uygulamayı kullanarak arkadaş ve takipçilerinizden haberdar olabilirsiniz.

5.3 LinkedIn

Ülkemizde çok fazla kullanıcısı olmasa da şirketlerin resmen yetenek avına çıktığı ve profesyonel iş dünyasında boş pozisyonları doldurmak için zaman harcadığı uygulamadır. Sizde yeteneklerinizi veya eğitiminizi kullanarak herhangi bir sektörde çalışmak istiyorsanız LinkedIn uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirebilir ve profilinizi oluşturabilirsiniz.

6.En İyi Çevrimiçi Video Uygulamaları

6.1 Youtube

En çok video sayısına sahip uygulama olan Youtube tüm dünyada kullanılan eşsiz bir video platformu. Canlı yayınlar, uzun video içerikleri, eğitimler, eğlence gibi bir çok alanda tek başına zirvede olan bir uygulama. Ücretsiz olarak indirebilir ancak reklamsız izleme, indirme veya arka planda oynatma özelliklerini istiyorsanız aylık ücret ödemek zorundasınız.

6.2 Netflix

Netflix aboneliğiniz varsa AppStore’den indirerek kullanabilirsiniz. Netflix en iyi film-dizi uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de çekimlere ve içerik üretmeye başlayan bu platform dünyada bir çok insan tarafından kullanılmakta.

6.3 Amazon Prime Video

Amazon Prime üyeliğiniz varsa AppStore’den indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Youtube’den sonra neredeyse en fazla içerik bulunan uygulamalardan bir tanesi. Amazon çok büyük bir firma ve bu konuda da yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

7.En İyi Kamera / Fotoğraf Uygulamaları

7.1 Instagram

En fazla kullanılan fotoğraf uygulaması olan Instagram dünyasına katılmamışsanız muhtemelen ülkede birkaç kişiden birisiniz. Fotoğraf ve videoların yanı sıra bir çok alanda paylaşımlar yaparak kendinizi veya içeriklerinizi tanıtabileceğiniz ücretsiz, geçmiş yıllarda Facebook tarafından satın alınmış bir fotoğraf veya resim paylaşım uygulaması.

7.2 Flickr

Flickr, iPhone telefonunuza ek olarak 1 TB ücretsiz depolama istiyorsanız kesinlikle indirmeniz gereken fotoğraf uygulaması. Çok fazla fotoğraf çekiyorsanız ve bunları sürekli filtrelerle süslüyorsanız flickr tam aradığınız ücretsiz kamera uygulaması.

7.3 Aviary Photo Editor

Bir başka ücretsiz kamera uygulaması olan Aviary ile basit efektlerin dışında gelişmiş olarak sunulan efektleri kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürüm ile de bir çok efekte sahip olabilirsiniz. Bazı efektler ise ücretli ancak ücretsiz sürüm işinizi fazlasıyla görecektir.

7.4 VSCO Cam

Aviary Photo Editor gibi bir filtre seti ile resim veya fotoğraflarınıza çarpıcı birçok efekt ekleyebilir ve bu efektleri gerçekmiş gibi gelişmiş teknoloji sayesinde oluşturabilirsiniz.

8.En İyi Not Alma Uygulamaları

8.1 Evernote

Evernote uygulaması not uygulamalarından en çok tercih edilenlerinden birisidir. Tüm cihazlarınızda çalışan bu uygulama sayesinde hızlı şekilde notlarınızı alabilir ve kaybetmeden saklayabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamanın tarayıcılar içinde eklentileri mevcut ve bilgisayarınızda da eş zamanlı olarak kullanabilirsiniz.

8.2 Microsoft OneNote

OneNote, Microsoft tarafından geliştirilen not alma uygulaması, Ücretsiz olan bu uygulama ile bilgisayarınız ve telefonunuz arasındaki notlarınızı senkronize bir halde kullanabilirsiniz. En çok tercih ettiğim uygulamalardan…

9.En İyi Mobil Oyun Uygulamaları

9.1 Wild Rift

Geçtiğimiz hafta ülkemizde oynanmaya başlayan bu mobil oyun, Dünyada en fazla oynanan oyun olan League of Legends’in mobil versiyonu. Ücretsiz bir çok özellik ve indirme sayesinde iyi bir oyun deneyimi gerçekleştiren Wild Rift’i sizde bir an önce indirerek bu dünyaya giriş yapabilirsiniz.

9.2 Call of Duty: Mobile

Sevilen oyun modlarıyla iOS dünyasına giriş yapan Call of Duty herkes tarafından bilinen bir savaş-strateji oyunu. Rekabetçi moduyla birlikte diğer insanlarla oynayabilir boş zamanlarınızı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Üstelik oyunu ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Kalite ve gerçeklik arayanlar için eşsiz bir oyun.

9.3 Pac-man

Geçmişte çok fazla popülerlik kazanan Pac-man oyunu şimdi AppStore’da mevcut. Günümüze uyarlanarak tekrardan karşımıza çıkan bu oyunu ücretsiz olarak indirebilir eskileri yad edebilirsiniz.

10.En Fazla Kullanılan Diğer Uygulamalar

Uygulama önerilerimiz tabi ki de bitmedi. Sırada bu uygulamalara ek olarak faydalı olacağını düşündüğümüz birkaç uygulama daha var.

10.1 Chrome Tarayıcı

iOS işletim sisteminin zaten bir tarayıcısı mevcut ancak Windows bilgisayarınızla birlikte senkronize bir tarayıcı istiyorsanız Chrome sizin için biçilmiş kaftan. Dünyanın en iyi tarayıcı uygulaması olduğu söyleniyor ve cidden bunda haklılar. Safariden hız olarak daha önde ve her açıdan daha iyi.

10.2 Skype

iPhone’u olmayan biriyle görüntülü olarak iyi bir şekilde görüşmek istiyorsanız Skype tam da size göre. Facetime cidden başarılı ve dünyanın en çok kullanılan görüntülü arama uygulamalarından birisi üstelik ücretsiz.

10.3 iPhone’umu Bul

iCloud hesabınızı birden çok cihazda kullanıyorsanız kesinlikle bu uygulamayı indirmenizi tavsiye ederim. Özellikle diğer cihazlarınızı kullananları takip edebilir ve ajanlık yapabilirsiniz.

10.4 Runkeeper

Eğer spor sizin yaşamınızın bir parçası ve vazgeçilmeziniz ise bu fitness uygulaması ile ücretsiz bir şekilde egzersizler ve koşularınızın kayıtlarını tutabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Uygulamaları sizinle paylaşmak istedim, tabi ki de çok fazla uygulama var ve bunlar arasından seçim yapmak herkes için zor ancak bir çok kişinin tercih ettiği en sık kullanılan uygulamalar bunlar. Sizde yorumlarda ücretsiz olarak kullandığınız uygulamaları belirtebilir ve incelememiz için önerebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.