TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

DOS İşletim Sistemi Özellikleri Nedir?

0

pubg mobil uc kodu

Windows öncesi bilgisayar kullanıcılarının yakından bildikleri DOS işletim sistemi özellikleri ile kullanıcılara son derece sade ve basit işlemleri yapabilmelerine olanak tanıyordu. Komutlar ile çalışan sistem, bilgisayarların gelişmesi ve kod yazılımlarının çoğalması için büyük imkânlar sağlamıştır.

DOS İşletim Sistemi Nedir?

DOS işletim sistemi bilgisayarlar için temelde ufak ve basit bir işletim sistemi türüdür. Ana görevi ise disket ya da sabit disk gibi saklama kısımlarının yönetimini sağlamaktır. Bilgisayarlarda temel olarak çoklu işlem ve çoklu kullanıcı özellikleri DOS tarafından üstlenilebilmektedir. 90’lı yılların ortasına kadar hemen hemen bilgisayarda bulunmuş ancak daha sonra grafik tabanlı işletim sistemleri kullanıcılara hem estetik hem de işlevsel olarak daha büyük avantajlar sununca DOS günümüzde kısıtlı kesimler tarafından kullanılmaktadır.

Sponsor

DOS İşletim Sistemi Özellikleri

En başta DOS grafik penceresi olmayan bir komut satırı işletim sistemi özelliği taşımaktadır. Bilgisayar başlatıldıktan sonra hemen ardından bir DOS komut ekranı görünürdü ve programları başlatmak, yerleşik programları çalıştırmak için doğru kodları bilmek gerekiyordu. Günümüz kullanıcıları için DOS ekranı neredeyse bilgisayarın bozulmuş gibi görünmesine neden olabilir.

İşletim sistemini açmak için temel komutların bilinmesi gerekiyordu. Farklı sürücüler arasında da geçiş yapabilmek için yine komut yazmak gerekmektedir. DOS işletim sisteminde fare kullanımı bulunmaz ve ekranda herhangi bir uygulamaya fare ile girilmez. Tüm uygulamaların çalışması için mutlaka komutların girilmesi gerekmektedir. Örneğin A diskine ulaşmak için komut satırına A: yazılıp Enter’a basılması gerekmektedir. Böylece A: diskine ulaşmak mümkün olacaktır.

Dizinlerin değişmesi için de CD komutu kullanılıyordu. Dosyaların geçerli bir dizinde görüntülenmesi için de DIR komutu ve bir programı çalıştırmak için de yürütülebilir dosyanın adının yazılması gerekiyordu. Bu yüzden DOS sistemleri kullanıcıları bilgisayar ile çok daha etkin bir yapıda olunmasını sağlıyorlardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.