TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

En İyi VPN Uygulamaları (2022)

0

En iyi VPN uygulamaları kullanıcıların hangi amaçla VPN aradıklarına göre değişebilmektedir. İnternete bağlandığınızda kurduğunuz VPN ağ akışınızı şifreler, kimliğinizi gizler.

VPN ile internete bağlandığınızda VPN uygulamanız sizi kendi sunucunuza bağlar, oradan istediğiniz internet adresine sizi yönlendirir. Böylece siz VPN şirketinizin size verdiği IP adresine sahip olursunuz.

Neden VPN kullanmalısınız?

İnternette kötü niyetli bilgisayar korsanları ve siber suçlar işleyen kullanıcılar bulunur. Bunlardan korunmak veri trafiğinizi şifrelemek gerekir ve bunun için VPN kullanabilirsiniz.

VPN ile kendi konumunuzu belirleyebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkeden başka bir ülkede bulunuyormuş gibi davranabilirsiniz. Mesela sadece İsviçre’de verilen bir hizmeti Türkiye’de olduğunuz için alamıyorsanız, İsviçre’de sunucuları bulunan bir VPN satın alarak İsviçre IP elde edebilirsiniz. Böylece VPN ile internete bağlandığınızda İsviçre’deymişsiniz gibi gözükür.

Son dönemlerde bir hayli artan fidye yazılımlarına karşı koymanın bir yolu da VPN kullanmaktır. Böylece dosyalarınıza güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İnternet servis sağlayıcınız sizi takip edebilir. Onların gözünden uzak olmak için VPN kullanabilirsiniz. Böylece internet servis sağlayıcınız ne yaptığınız hakkında bilgi sahibi olamaz. Kişisel ve özel verileriniz böylece korunur. Özellikle halka açık bağlantı noktalarında internet kullanıyorsanız VPN ile bağlanmanız şiddetle tavsiye edilir.

VPN ile ilgili bilmeniz gerekenler

Kill switch: Önemli bir özelliktir. VPN bağlantısı kesildiğinde otomatik olarak internet bağlantısını hemen keser. Kill switch özelliği yoksa VPN bağlantınız kesildiğinde mevcut IP adresiniz açığa çıkar.

İki faktörlü doğrulama (2FA): Bir çok sistemde kullanılır. VPN ile bağlanmak istediğinizde cihazınıza bir kod gelir. Bu kod ile giriş yapabilirsiniz. Böylece üçüncü tarafların bağlantınıza erişim olasılığı büyük bir şekilde düşer.

No-log VPN: Kayıt tutmadığını iddia eden VPN şirketlerinin sloganıdır. VPN şirketleri kayıtlarınızı tutabilir. Bazı şirketler bu kayıtları tutmadığını iddia eder. Kimi uzmanlar VPN şirketlerinin no-log iddiasının doğru olmadığını söyler.

VPN protokolü: VPN şirketinin kullandığı protokoldür. En çok kullanılan VPN protokolü OpenVPN’dir. WireGuard, PPTP, L2TP/IPSec, IKEv2/IPSec yaygın olarak kullanılan diğer protokollerdir.

VPN uygulaması tercih ederken Windows, Linux, Android, IOS veya hangi platformda VPN kullanacaksınız, satın alacağınız VPN’in bu platformu destekleyip desteklemediğine bakmanız gerekir.

En İyi VPN Uygulamaları

#1 ExpressVPN

En çok kullanılan VPN şirketlerinden biridir. Popüler platformlarda çalışır. Özel ve güvenli dosya indirmeleri için optimize edilmiştir. Chrome, Firefox ve Edge tarayıcılarında eklentiye sahiptir. Kayıt tutmaz. 94 ülkede 3000 sunucuya sahiptir.

#2 NordVPN

Kullanıcılarına yüksek hız sunar. Malware uygulamalarına karşı koruyabilir. Chrome ve Firefox eklentileri bulunur. Kayıt tutmaz. 60 ülkede sunucuları vardır. Reklam ve tracker’lara karşı korur.

#3 ProtonVPN

Gizliliği ile dikkat çekmiş ProtonMail platformunun VPN şirketidir. İnternet özgürlüğünü ve güvenilirliğini savunur. Yüksek hızlar sunar. Yüksek kalitede uygulaması bulunur. Müşteri desteğinin daha çok geliştirilmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.