TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Escape From Tarkov Nedir?

3

Escape From Tarkov (EFT), Rusya’nın Tarkov isimli spekülatif bir kentinde geçen hayatta kalma bazlı bir nişancı oyunudur. Escape From Tarkov Nedir diye soracak olursak Aslında oyun PUBG, Fortnite, H1Z1 gibi hayatta kalma simülasyonu dersek yanlış olmaz sanırım. Kendi tecrübelerime dayanarak zor ve çok dikkat gerektiren bir oyun olduğunu söyleyebilirim. İsterseniz gelin biraz daha ayrıntıya girelim.

Escape From Tarkov’un Amacı

Oyundaki amacımız, haritalardan herhangi birine baskın yapmak yani oyundaki adıyla ‘Raid’ oturumuna girmek ve alabildiğimiz kadar veya ihtiyacımız kadar loot ile haritadan çıkabilmektir. Raid süresi her haritaya göre farklılık gösterir ancak ortalama 40 dk. sürer. Süre bitmeden haritadan çıkmamanız gerek aksi takdirde başarısız sayılırsınız. Raid’e katılmak için iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan ilki PMC, kısaca kendi karakteriniz; İkinci sıradaki ise Scav, bir nevi bot diyebiliriz. PMC ile Raid’e girerken kendi envanterinizi kullanırsınız. Scav ise o haritadaki herhangi bir bot’un kontrolünü ele alırsınız. Baskına Scav olarak girdiğinizde diğer Scav’ler sizi dost olarak görür ve saldırmaz. Ancak başka bir Scav’e ateş ederseniz sizi düşman olarak göreceklerdir. Yalnız Scav olarak baskına girmek için her girişinizden sonra bekleme süresi vardır. Baskın sırasında ölürseniz Secure Container’ a koyduğunuz eşyalar haricinde tüm eşyalarınızı kaybedersiniz. Öldüğünüzde diğer oyuncular bu kutuyu ve içindekileri göremezler.

Escape From Tarkov Sigorta Sistemi

EFT’de sigorta sistemi vardır. Bu sistem ile baskına girdiğiniz belirli eşyaları sigortalayabilirsiniz. Eğer baskında ölürseniz ve eşyalarınızı kimse haritadan çıkarmazsa, eşyalarınız belirli bir süre sonra size iade edilir.

EFT’de en çok dikkat etmeniz gereken şey sağlığınızdır. Herhangi bir hasar aldığınızda Sağlık sekmesine basarak hangi bölgenizin hasar aldığını ve negatif bir etki altında olup olmadıklarını görebilirsiniz. Uzuvlarınızdan biri 0 cana düşmediği sürece sağlık eşyalarını kullanarak o uzvu tekrar eski haline döndürebilirsiniz. Eğer uzuvlarınızdan bir 0 cana düştüyse ameliyat kiti kullanmanız gerekmektedir. Kafa ve göğüs kritik bölgelerdir, bu bölgelerden biri 0 cana düştüğünde ölmeme şansınız çok düşüktür. Kollardan aldığınız hasar nişan alma becerinizi, bacaklarınızın birisinden aldığınız hasar ise yürümenizi ve koşmanızı etkiliyor. Bu etkileri geçici, olarak düzeltmek için ağrı kesici özelliği olan eşyalar kullanmanız gerekir. Karnınızdan ağır şekilde yaralandığınızda su kaybetmeye başlarsınız. Eğer su ihtiyacınız artar tamamen biterse kısa süre içinde susuzluktan ölebilir ve oyuna veda edebilirsiniz.

Escape From Tarkov Silahlar

Oyunda birçok silah ve mod vardır. Bu silahlara örnek olarak AKM, SKS, M4A1, PP-9, MP5, Saiga gibi silahların özelleştirilmiş versiyonları ve Rusların neredeyse tüm silahları mevcut. Silahları, modları ve mermileri tüccarlardan alabilir, haritalardaki silah kutularından bulabilir ya da diğer oyuncu veya botların ölülerinden alabilirsiniz. EFT’de 5 adet tüccar bulunmaktadır. Tüccarlar ile ilişkimizi ne kadar sıkı tutarsak o kadar kaliteli eşya alabilir ve indirim kazanabilirsiniz.  Tüccarlarla ilişkimizi sağlamlaştırmak için karakter seviyesi, yapılan alışveriş miktarı ve oyun içi görevler gibi etkenler vardır.

Escape From Tarkov dikkat edilmesi gerekenler

Escape From Tarkov genel olarak dikkatli olma, beceri, koordinasyon ve durum farkındalığı gerektiren bir FPS türüdür. Bu oyunda bilgi en büyük silahınız olacaktır. Oyun içerisinde atacağınız tüm adımlar, çıkarttığınız sesler veya duyduklarınız çok önemlidir. Nerede başlanıyor, hangi yol nereye gider, Scav’ler nerede olur, kutular nerede spawn oluyor, nereden koşarsanız nereye çıkarsınız hepsini iyice öğrenmeniz gerekecek. Silah, hareket, envanter yönetimi gibi mekaniklere alışın. Şimdilik verebileceğim bilgi ve tavsiyeler bu kadar hepinize iyi oyunlar dilerim.

Eğer sizde seri halinde devam eden oyunları seviyorsanız Tek kişilik veya çoklu mod ile oynayabileceğiniz can sıkıntısına birebir oyunları inceleyebilirsiniz.

 

 

3 Yorumlar
 1. Enes diyor

  Oyunu merak edenler açısından açıklayıcı bir yazı olmuş, belki bir gün karşılaşırız o sokaklarda kardeşim . . .
  Emeğine sağlık Onur Acar

 2. Mb diyor

  Steame gelse bıçağımı satıp alacağım bu efsanevi oyunu. Muharebe sahasıni en iyi yaşatan simülasyon fps oyunudur gerek silah mühimmat ve arazi açısından.

 3. Kemal Emre diyor

  Merak ettiğim bir oyundu inceleme için teşekkürler çok yararlı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.