TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Facebook Veri İhlali Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0

533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verileri çevrimiçi olarak sızdırıldı. Bu, dünya nüfusunun büyük bir yüzdesi, bu nedenle hesabınızın veya telefon numaranızın etkilenip etkilenmediğini kontrol etmelisiniz. Kendinizi koruyabilmeniz için size göstereceğiz.

Hangi Facebook Verileri Çalındı?

Muhtemelen bilmek isteyeceğiniz ilk şey, ne tür bilgilerin yayınlandığıdır. Veriler, hesabınızda bulunan hemen hemen her şeyi içerir. Tam ad, telefon numarası, konumlar, doğum günü, e-posta adresleri, ilişki durumu. Geri kalanı siz adlandırın.

Bu kişisel veriler çevrimiçi olarak yayınlandı ve nereye bakacağını bilen herkes ücretsiz olarak erişebilir. 533 milyon etkilenen kullanıcı ABD, İngiltere, Hindistan ve 100’den fazla diğer ülkeden. Esasen, bir Facebook hesabınız varsa, bu endişelenmeniz gereken bir konudur.

Bu özel güvenlik ihlali kökeni son sızıntı olarak geçiyor ve durumu daha da kötüleştiriyor.

Telefon Numaranızın Facebook’tan Çalındığını Kontrol Etme

İlk önce telefon numaralarıyla başlayalım. Telefon numaranızın sızıntıya dahil olup olmadığını kontrol etmek için ” Her Gün Haber ” adlı bir web sitesini kullanabilirsiniz .

Google Chrome gibi bir web tarayıcısında web sitesine gidin ve metin kutusuna telefon numaranızı girin. Bitirdiğinizde “Kontrol Et” i tıklayın.

Facebook veri ihlali
Facebook veri ihlali kontrolü

Telefon numaranız sızıntıya dahil değilse, aşağıda “Sonuç: Telefon numaranız verilerde yok” yazan mesajı görürsünüz. Numaranız dahilse, en azından Facebook hesabınızın şifresini değiştirmelisiniz. Ayrıca mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanızı öneririz.

E-posta Adresinizin Facebook’tan Çalındığını Kontrol Etme

E-posta adresinizin sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmek için ” Pwned Edildim ” adlı bir web sitesi kullanacağız . Google Chrome gibi bir web tarayıcısında web sitesine gidin. Endişe duyduğunuz e-posta adresini girin ve “Pwned?” butonuna tıklayın.

Maalesef, adresinizin Facebook’u içermeyen veri ihlallerinde tehlikeye atıldığını bulma olasılığınız yüksek. Sayfayı aşağı kaydırın ve Facebook yazısını arayın. Görmüyorsanız, son sızıntıdan etkilenmediniz demektir.

Facebook’un burada listelendiğini görüyorsanız veya diğer ihlallerden endişe duyuyorsanız, şifrenizi değiştirmek ve  mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak iyi bir fikirdir.

Veri ihlalleri, özellikle Facebook kadar büyük web sitelerinde asla iyi bir şey değildir. Bilgilerinizi takip edin ve etkilenmişseniz harekete geçtiğinizden emin olun. Güvenlik kontrollerinizi her zaman açık konuma getirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.