TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Kaybolan veya Çalınan Bir Android Telefon Nasıl Bulunur?

0

Android telefonunuzu kaybettiniz veya çaldırdınız. Dolayısıyla biraz panik modundasınız, değil mi? Akıllı telefonlar günlük hayatımızda ne kadar önemli olursa olsun, onları kaybetmek olabilecek en korkunç şeylerden biridir. Ancak size bu konuda yardım etmek için buradayız.

Çoğu insan, bunun sadece telefonu değiştirmek zorunda olmanın getirdiği yükten kaynaklandığını düşünür. Bu da garantinizin olup olmadığına bağlı olarak 100 ila 700 TL arasında bir maliyete mal olabilir. Ancak gerçek şu ki, mahremiyetiniz ve güvenliğiniz de risk altında.

Telefonunuz yalnızca siz değil, size yakın olanlar hakkında da tonlarca bilgi tutar. Telefonunuzu ele geçiren biri, başkasının görmesini istemediğiniz sakıncalı resimler, telefon numaraları, adresler ve hatta finansal bilgiler gibi hassas bilgilere erişebilir. Ayrıca, basitçe değiştirilemeyen değerli anılarınızı kaybetmeye de maruz kalabilirsiniz.

Çoğu durumda, tam olarak telefonunuzu geri almak isteyeceksiniz. En azından, potansiyel olarak önemli dosyaları kurtarmanın yollarını arayacaksınız. Dolayısıyla telefona erişimi kilitleyeceksiniz ya da tamamen sileceksiniz. Böylece tüm eşyalarınızın güvende olduğunu tahmin edeceksiniz. Neyse ki, artık kendinizi bu konuda çaresiz hissetmeyin: Uzun zaman önce, telefonunuz kaybolduğunda seçeneklerin tamamen tükendiği günler geride kaldı.

Kayıp telefon aramanızı başlatmak için Hızlı İpuçları

Bu makale, kayıp Android cihazınızı kurtarmanın en iyi yolları hakkında adım adım derinlemesine bilgiler içerir. Ancak sizler için olabildiğince hızlı bir şekilde olması için en iyi seçenekleri madde şeklinde bilgileri toparladık.

  • En iyi saldırı, iyi bir savunmadır: telefonunuz, Android Aygıt Yöneticisi ve Lookout gibi araçları kullanarak cihazınızı bulmak ve uzak bir konumdan güvenliğini sağlamak için uygun araçlarla donatılmış olabilir. Telefonunuzu geri aldıktan sonra, bunun bir daha olmaması için önleyici tedbirler alın.
  • Kurtarmanız gereken dosyalara ve bilgilere uzaktan erişmek için AirDroid gibi uygulamaları kullanmanın yanı sıra uzaktan kamera erişimi ve SMS metin mesajı gibi gelişmiş özellikleri kullanın.
  • Sizin ve telefonunuzun asla uzakta olmadığından emin olmak için akıllı saatleri kullanın.
  • Tüm bu ipuçlarının yanı sıra kaybolan Android telefonunuzu bulmaya yeterince hazırlıklı olmadığınız durumda ne yapabileceğinizi size aşağıda anlattık.

Önlem alın

“Elma yiyen insan doktor yüzü görmez.” “Çürükleri önlemek için dişlerinizi fırçalayın.” “Düşmemek için adımına dikkat et.” Hayatımız boyunca sık sık, bu durumlardan kaçınmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Dolayısıyla bu önlemlerin en iyisini olduğu biliriz. Aynı şey, akıllı telefonunuz için önlem aldığınızdan emin olmak için de geçerlidir.

Akıllı telefonunuzu gerçekten kaybetmeyi önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Ancak öncelikle sağduyulu olun. Telefonunuzu cebinizde tutun ve bir yerden bir yere taşınmadan önce her zaman yanınızda olduğundan emin olun.

Kilit ekranı desenini, parolasını veya parmak izini etkinleştirin

Öncelikle ilk şey, bir kilit ekranı deseni ve şifresini etkinleştirmek olacaktır. Ayrıca bunu, telefonunuzda varsa, parmak izi sensörüyle güvenceye almaktan çekinmeyin. Bu, kaybolması durumunda telefonunuzu bulmanıza yardımcı olacak bir uygulama değildir. Ancak telefonunuzu kaybetseniz bile, en azından bilgilerinizin ve gizliliğinizin korunduğunu bilerek rahat bir nefes alabilirsiniz.

Bazı insanlar, her kullanmaları gerektiğinde, cihazın kilidini sürekli olarak açmayı sinir bozucu bulabilir. Bu nedenle, bazı telefonlarda, parola devreye girmeden önce bir süre sınırı belirlemenize izin verir ve hatta güvenilir konumlardan birinde olduğunuzda bir paroladan vazgeçmenize bile izin verir. Dolayısıyla dilerseniz bu şifre desenlerini kapatabilir veya açabilirsiniz. Ama biz sizler için açık olmasını tavsiye ediyoruz. Sürekli parola girmekten sıkılmayın.

Kilit ekranı deseni, parolası veya parmak izi ayarlama seçenekleri genellikle  telefonunuzdaki Ayarlar> Güvenlik ve Konum veya Ayarlar> Ekranı Kilitle ve Güvenlik menülerinin altında bulunur. Bulamazsanız, telefonunuzun kullanım kılavuzuna bakın.

Android Cihaz Yöneticisini Etkinleştirme ve Kullanma

Telefonunuzu bulabileceğinizden emin olmak için birincil seçeneğiniz, cihazınızın kaybettiğinizden ve Android Cihaz Yöneticisi aracılığıyla erişilebilir olduğundan emin olmaktır. Bu, Google’ın 2013’te piyasaya sürdüğü kullanışlı küçük bir araçtır ve neredeyse her modern Android cihazda bulunuyor. Pek çok cihaz, kutudan çıkar çıkmaz bu özellik ile beraber gelir. Ancak bu uygulama Store aracılığıyla da yüklenebiliyor.

Başlangıç ​​olarak, Android cihazınızda Ayarlar> Güvenlik ve Konum> Cihaz Yöneticileri seçeneğine gidin. Sonrasında Android Cihaz Yöneticisi’ni yönetici olarak etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekiyor. Menülerin tam konumu ve adı telefondan telefona farklılık gösterebilir, bu nedenle bulamazsanız cihazınızın kullanım kılavuzunu araştırın. Buradan, ” Android Cihaz Yöneticisi ” yazan kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

Ardından, Ayarlar  >  Google> Güvenlik’e gidin ve Android Cihaz Yöneticisi’ne dokunun . Oradan, ” Bu cihazı uzaktan bul ” ve ” Uzaktan kilitlemeye ve fabrika silmeye izin ver ” adlı kutuları işaretlediğinizden emin olunKullanacağınız tarayıcı tabanlı kontrol paneline gittiğinizde bu seçeneklerin tüm bilgilerini göreceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.