TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Fiyat/Performans Açısından En İyi SSD Modelleri 2021

0

Solid State Disk (SSD) teknolojisi, eski model HDD’lere oranla çok daha hızlı veri okuma ve yazma özelliğine sahip olduğu için son zamanlarda birçok sistemde tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yazımızda ise Fiyat/Performans açısından en iyi SSD modellerini sizler için inceleyeceğiz. SSD’ler sahip oldukları bu özellik sebebiyle birincil disk olarak kullanılmaları durumunda diğer HDD’lere oranla çok daha hızlı bir başlangıç süresi de sunmaktadır. Bu sebeple de eski donanım özelliklerine sahip bilgisayarları birkaç yıl daha kullanabilmek adına eski tip diskler SSD ile değişilmektedir.

M.2 türü SSD’lerin de çoğalmasıyla birlikte SATA tipi SSD fiyatları düşmüştür. Dolar kurunun yüksek olmasına rağmen ilerleyen yıllarda fiyatların daha fazla düşmesi inmesi beklenmektedir.

En Ucuz SSD Modeli 2021

Hikvision model 120 gb kapasiteye sahip bir SSD’nin fiyatı 150 TL’den başlamaktadır. N11 ve Hepsiburada gibi alışveriş sitelerinden temin edebileceğiniz bu ürünün özellikleri ise şu şekildedir;

Okuma Hızı     500 – 599 MB/s

Yazma Hızı      250 – 449 MB/s

Okuma ve yazma hızı diğer SATA tipi SSD’lerde de aynıdır. 120 gb kapasiteye sahip 200 TL’lik bir üründe size yukarıdaki gibi okuma ve yazma değerleri sunmaktadır. Tabi ki ürünler arasında fiyat açısından farklılık olmasının temel sebebi ürünlerin markalarının birbirinden farklı olmasıdır.

En İyi SSD Ürünleri
En İyi SSD Ürünleri

Fiyat/Performans Açısından En İyi SSD Modelleri 2021

Sandisk SSD Plus ürünleri fiyat/performans açısından en iyi SSD modellerinin başında gelmektedir. Sandisk’in yıllardır disk ve flash bellek alanında faaliyet gösteren bir firma olduğunu düşünürsek, ürünlerinin de kaliteli olduğu anlamını çıkarabiliriz.

Hi-Level Ultra modellerindeki okuma hızı 500-599 iken yazma hızı 450-599’dur. Çok daha hızlı yazma hızı sunmasına rağmen fiyat açısından diğer disklerle arasında ciddi bir fark bulunmamaktadır. Bütçesi yeterli kullanıcılar için alabileceği en hızlı disk Hi-Level marka disklerdir. Hi-level şirketi de yıllardır RAM teknolojisi alanında hizmet vermiş kaliteli bir markadır.

En Ucuz ve En İyi SSD Modelleri M.2 2021

M.2 bağlantı hızına sahip SSD’ler SATA tipi SSD’lere oranla çok daha hızlı okuma ve yazma değerlerine sahip yeni nesil disklerdir. Bu diskleri sisteminize monte edebilmeniz için anakartınızın M.2 bağlantı özelliğini destekliyor olması gerekmektedir.

500 GB kapasiteye sahip bir M.2 SSD’nin fiyatı ortalama 500 TL’den başlamaktadır. M.2 türünde ise Sandisk ve Western Digital markaları ön plana çıkmaktadır. 2400MB-1750MB/s okuma ve yazma değerlerine sahip bir diskin fiyatı 530 TL’dir.

Samsung 980 Pro 500 GB kapasiteye sahip bir M.2 SSD’nin fiyatı ise 1300 TL’dir. Bu diskin fiyatının fazla olmasının sebebi ise 6900MB-5000MB/S okuma ve yazma değerlerine sahip olmasıdır.

Bu yazımızda hem en ucuz hem de Fiyat/Performans açısından en iyi SSD modellerini inceledik. Sata ve M.2 bağlantı türlerine sahip disklerin fiyatları bu şekildedir. Eğer M.2 bağlantısını destekleyecek bir anakarta sahip değilseniz ve ortalama bir bilgisayar kullanıcısıysanız markadan ziyade kapasiteyi iyi belirleyip ona göre alışveriş yapmalısınız. Oyun oynamayan bir kullanıcının 120 gb kapasiteye sahip bir SSD ihtiyacını karşılayacaktır.

Windows 10 işletim sisteminin performansını arttırmanın bir diğer yolu da eski tip HDD’den SSD’ye geçmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.