TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Xiaomi Nerede Fabrika Açacak?

0

Çin menşeili teknoloji firması Xiaomi Nerede fabrika açacak? 4 Şubatta Xiaomi tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de fabrika açılacak ve üretime geçecek. İşte Xiaomi Türkiye fabrikası hakkında tüm detaylar.

Xiaomi Fabrikasını İstanbul/Avcılar’da açacak. 30 milyon dolarlık yatırım yapacağı Avcılar fabrikası Xiaomi’nin dördüncü üretim yaptığı ülke olacak. Xiaomi’nin açıklamasına göre 2021 yılının ilk çeyreğinde fabrika kurulacak ve hemen üretime başlanacak. Bu yatırımla birlikte Türkiye’de yıllık 5 milyon telefon üretmeyi planlayan Çinli teknoloji firması Xiaomi çeşitli pozisyonlarda 2000 kişiye iş ve istihdam sağlayacak.

“Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye’de başlayan yolculuğumuzun bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak, Türkiye’nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz.”

Usher Liu, Xiaomi Türkiye Yetkilisi

Ayrıca Xiaomi Avrupa direktörü fabrikanın yaklaşık olarak 14bin metrekare arazi üzerine kurulacağını belirtti.

Xiaomi Markası Güvenilir mi?

Xiaomi Çin Menşeili, elektronik aletler ve mobil telefon üreticisi. Son yıllarda Huawei gibi satış rekorları kıran telefon markası şu anda Dünya’da en fazla telefon satan 3. Firma olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Xiaomi markası aslında iyi ve güçlü teknolojiyi insanlara sunmakla kalmıyor bu işi yaparken, Samsung veya Apple gibi pahalı mobil telefonlar yerine, daha çok fiyat performans diye tabir edilen Mobil telefonlarını piyasaya sürüyor. Son yıllarda en fazla mobil telefon satan 3 firma arasına girmeyi başardı ve çizgisinden sapmadan yola devam ediyor.

Bildiğimiz üzere Huawei ülkemize giren Çinli ilk mobil telefon markasıydı. Ancak ülkemizde ki potansiyelin farkına vardı ve reklam yatırımlarını ülkemizde bir hayli artırdı. Artan reklam masraflarıyla beraber aslında ucuza iyi teknolojiyi satın aldığımız Huawei markası Samsung ve Apple ile yarışa girdi. Bunun sonucunda, Huawei markası geçtiğimiz günlerde Amerika’nın da ambargosuna maruz kaldı ve Google Play ve Google servisleri desteği kesildi. Mobil telefonlarda satışları bir hayli azalan Huawei kendi işletim sistemini çıkardığını duyurarak bir nebze olsun yaralarını sardı. Ancak yine de Huawei ülkemizde halen diğer Çinli üreticilere karşı avantajlı konuma ulaşamadı.

Xiaomi firması aslında bildiğimiz üzere sadece mobil telefon üreticisi değil. Xiaomi’nin ürettiği ürünler arasında bir hayli ilginç giyim eşyaları, aletler ve birçok ürün mevcut. Bunlara örnek vermek gerekirse Xiaomi; Telefon, kulaklık, akıllı saat, akıllı robot süpürge, Tv sistemleri, ışık sistemleri, ledler, ayakkabı, havlu, çorap, yüz temizleyici, traş makinesi, saç kurutma makinesi gibi birçok alan alanda üretim yapıyor. Yaptığı ürünlerin kalite konusuna gelince Xiaomi’den alınan hiçbir ürünün fiyatını hak etmediğini söyleyemeyeceğim. Eğer cebinizden fazla para çıkmamasını ve ödediğiniz paranın hakkını almak istiyorsanız Xiaomi ürünleri sizler için bu iyiliği sunacaktır.

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi daha önce ülkemizde satış mağazaları açmıştı. AVM’lerde yer alan bu satış mağazalarına ilgi bir hayli fazlaydı. Bunu fırsat bilen ayrıca ülkemizde yükselen kur sebebiyle yabancı yatırımcıların iştahının artması sonucunda ülkemizde üretim alanında yatırım yapan Xiaomi, biz teknoloji severler için iyi haberler verecektir.

Xiaomi Mi Watch Lite İncelemesi

Xiaomi Note 9 Oyunlarda Kasma Sorunu

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.