TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

GeForce Now Nedir, Aylık Fiyatı Ne Kadardır?

0

GeForce Now, oyun sektörünü tamamen değiştirebilecek yeni bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde sistemlerin donanım özellikleri ne kadar düşük olursa olsun, sistemin sahibi oyuncular istedikleri oyunu en yüksek grafiklerde oynayabiliyor. Nvidia şirketinin hizmetini Türkiye’de de vereceğini açıklamasından sonra birçok oyuncu GeForce Now nedir, GeForce Now fiyatları nelerdir, gibi soruların yanıtını merak ediyor. Bu yazımızda da hizmet hakkındaki en güncel ve doğru bilgileri sizlerle paylaşacağız.

GeForce Now Nedir?

Ekran kartı üreticisi Nvidia tarafından geliştirilen bu hizmet sayesinde oyuncular belirli bir ücret ödeyerek GeForce Now’da hesap oluşturuyor. Oluşturulan bu hesaptan ise sistemde tanımlı yüzlerce oyun oynanabiliyor. Oyun oynamak için ise ortalama bir internet bağlantı hızı yeterli. Donanım özellikleri ne kadar düşük olursa olsun, GeForce Now’a aylık ücret ödeyen her oyuncu dilediği oyunu oynayabiliyor.

Ülkemizde dolar kurunun yüksek olması, kripto para madenciliğinden dolayı ekran kartı fiyatlarının dünya genelinde artması ile birlikte iyi bir oyuncu bilgisayarına sahip olmak için ciddi bir bütçe gerekiyor. GeForce Now’da bu noktada devreye giriyor çünkü bu teknoloji sayesinde kendi donanımlarınızın düşük olmasının hiçbir önemi kalmıyor.

Google şirketi Google Stadia projesini geliştirmişti fakat bu hizmette oyunları oynamak için oyunları satın alma zorunluluğu bulunuyordu. Bu şarttan dolayı da Google Stadia projesi beklediği ilgiyi yakalayamadı. Bu hizmette ise oyunları satın alma şartı bulunmadığı için (bazı oyunlar dışında) bu hizmetin kısa zamanda daha da popüler olması bekleniyor. Hizmetin bir diğer avantajı da, oyunları indirme gereksiniminin olmaması. Ülkemizde fiber internet ağı pek yaygın olmadığı için 50 GB boyuta sahip bir oyunu indirmek çok zor ve Now sayesinde bu sorunda ortadan kalkmış oluyor.

Aylık Fiyatı Nedir?

GeForce Now şuanda beta sürümünde ve bu yüzden hizmetin fiyatı hakkında net bir bilgi yok. Ücretsiz bir şekilde de yararlanabileceğiniz bu hizmetin ücretsiz versiyonunda bir oyunu aralıksız olarak en fazla 1 saat oynayabiliyorsunuz. 1 saat dolduktan sonra sistem sizi otomatik olarak dışarı atıyor ve diğer ücretsiz hesap sahipleri arasında sıranızı beklemeye başlıyorsunuz.

Ücret olarak net bir fiyat belirtilmese de fiyatın 50 TL olacağı düşünülüyor. İnternet cafede oyun oynamanın sonunu getirebilecek bu teknolojinin mart ayının ortasında beta (deneme) sürümünden çıkarak tam sürüme geçilmesi bekleniyor.

Dezavantajları

GeForce Now mevcut sistemini ülkemize getirdiği için İnternet bağlantısı noktasında da kullanıcıların sorun yaşaması beklenmiyor. Diğer yandan, sunucular Almanya’da iken CS:Go gibi anlık tepki verilmesi gereken oyunlarda kısa süreli gecikmeler meydana geliyordu. Bu sorunun da ortadan kalkması beklenirken bazı uzmanlar bu tarz oyunlarda sistemin stabil olarak çalışmayacağını savunuyor.

Dünyada çok popüler bir oyun olan GTA 5, mevcut hizmetin sunduğu oyunlar arasında yer almıyor. GeForce Now şirketi Rockstar gibi oyun şirketleriyle anlaşamadığı için bazı oyunlar Now’da oynanamıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.