TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Google Pixel 6 Gimbal Kamera Modu İçeriyor

0

Google Pixel 6 ve Google Pixel 6 Pro için daha önce yayınlanan bir sızıntı “Pro” sürümünün 5x optik yakınlaştırma desteği ve diğer yükseltmelerle birlikte 50 MP birincil sensörle birlikte piyasaya geleceği söylenmişti.

Ancak bu Google Pixel 6 için geçerli değildi. Her ne kadar Pro sürümünde birincil sensör birlikte 50 MP kameraya sahip olacak olsa da, ortaya çıkan yeni bir bilgi her iki modelde de Gimbal kamera modunun olacağını söylüyor.

Google Pixel 6

Hem Google Pixel 6 hem de Pixel 6 Pro, Samsung Tarafından Geliştirilen Ancak Google Tarafından Değiştirilen Daha Büyük Kamera Sensörlerine Sahip Olabilir

FrontTron’a göre Koreli teknoloji devi Samsung tarafından ortaklaşa geliştirilen Whitechapel çipinin yanı sıra Google’a Pixel 6 ve Pixel 6 Pro için daha büyük kameralar da sağlayabilir. Sony’nin sensörleri daha iyi bir seçenek olsa da, Google’ın renk bilimi ekibi, kaliteyi artırmak için kameralardan alınan son görüntüleri yazılım aracılığıyla değiştirecek gibi görünüyor. Bu kısmen Whitechapel yongasının bir parçası olacak özel bir Görüntü Sinyali İşlemcisi kullanılarak yapılacaktır.

Gimbal Kamera Nedir?

Gimbal adı verilen kamera tipleri, 2 ya da 3 adet motor bulunan ve tamamen titreşimi engelleme ya da yok etmeyi amaçlayan cihazlardır. Gimbal, “dengeleme halkası” veya “yalpa” anlamına gelmektedir. Gimbal’in çalışma prensibi oldukça basittir. Cihazlardaki taşımadan kaynaklanmış olan sarsıntıyı minimize etmeye yarayan bu cihazların temel mantığı titreşim yönünün aksine hareket ederek titreşimi ortadan kaldırmaktır. Genel olarak, İHA (İnsansız Hava Aracı) araçlarda kullanılmaktadır.

Habere göre, Google ayrıca özel bir Neural Processing Unit üzerinde çalışıyor ve kullanımınıza bağlı olarak hangi uygulamaların daha hızlı açılması gerektiğini optimize etmenin yanı sıra, bu NPU görüntü kalitesinin iyileştirilmesine de katkıda bulunabilir. Elbette bu gelişmenin asıl boyutu, ilk kamera örnekleri çıktığında görülecektir. Bununla birlikte, belki de en çok merak edilen en ilginç şey, Gimbal kamera modudur.

Kamerada fiziksel sallanma özelliğine sahip Vivo X60 Pro ve Vivo X60 Pro+’dan farklı olarak, Google bizi daha fazla şaşırtmayı başarmadıkça Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’daki gerçek stabilizasyonun nasıl olacağını bilmiyoruz. Ancak teknoloji devinin iyi bir iş çıkaracağından eminim.

Bu özellik sayesinde, çeşitli aydınlatma koşullarında en aza indirilmiş kamera sarsıntısı beklemeliyiz ve hem hareketsiz görüntü hem de video çekimi için mevcut olabilir.

Google fiziksel bir gimbal yükseltmesi üzerinde çalışıyorsa, Pixel 6 Pro ile sınırlı olabilir, ancak bu sadece bizim varsayımımız ve önümüzdeki aylarda bu planlarda değişiklik görebiliriz.

Hem Pixel 6 hem de Pixel 6 Pro’nun 2021 yılının 4. çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor, bu nedenle yukarıda belirtilen özelliklerden herhangi birinin bu modellere gelip gelmediğini göreceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.