TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Google’ın yeni şirketi Alphabet Projesi

0

Google’ın yeni şirketi Alphabet nedir?

Google, kurumsal yapısının büyük ölçüde elden geçirildiğini duyurdu. Değişimin bir parçası olarak, eskiden Google olarak adlandırılan şirket, Alphabet adında yeni bir holding şirketi olacak.

Yeni şirketin URL’si abc.xyz’dir.

Hissedarlar, daha önce sahip oldukları her Google hissesi için bir Alphabet hissesi alacak. Alphabet’ten sorumlu yöneticiler bugün Google’dan sorumlu yöneticilerle aynı kişiler olacak.

CEO Larry Page, Başkan Sergey Brin, İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, CFO Ruth Porat ve baş danışman David Drummond.

Alphabet aşağıdaki kuruluşları içerir:

CEO Sundar Pichai başkanlığındaki ve şirketin ana faaliyetlerini içeren Google adında alt bir şirket. Bu işletmeler: “arama, reklamlar, haritalar, uygulamalar, YouTube ve Android ve ilgili teknik altyapı.”

“Calico, Nest ve Fiber gibi diğer işletmeler, ayrıca Google Ventures ve Google Capital gibi yatırım kolları ve” Google X gibi “Google işinden ayrı olarak yönetilecek” kuluçka projeleri.

1-Google Fiber

2012’de Kansas City’de başlatılan ve 15’ten fazla şehre genişleyen Google Fiber’i içeriyor. Fiber, son derece hızlı yüksek hızlı internet, TV ve telefon hizmeti sunar. Geleneksel kablo şirketlerine alternatif olarak faturalandırılır.

Ancak Alphabet, Fiber konusundaki iddiasını azaltarak yeni pazarlara genişlemeyi durdurdu ve yüzlerce işi ortadan kaldırdı. Raporlara göre, bunun nedeni “kurucuların ilgisinin azalması”. Şubat ayında Fiber, Louisville ve Kentucky’den ayrıldı

2-Verily

Verily, sağlık hizmetleri ve hastalık önleme araştırmalarına odaklanmaktadır. İlk projelerinden biri, bir kullanıcının glikoz seviyelerini izleyebilen ve o zamandan beri beklemeye alınan akıllı kontakt lenslerdi. Şimdi, hastalıkları tanımlamaya ve hastalar için kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanıyor.

3-Sidewalk Labs

Sidewalk Labs, kentsel inovasyona odaklanmak için 2015 yılında kurulmuş bir Alphabet şirketidir. Dan Doctoroff liderliğindeki Sidewalk Labs, şehirleri teknoloji yoluyla iyileştirmenin yeni yollarını bulmayı hedefliyor. Şirket, New York City’deki Hudson Yards yeniden yapılanma bölgesinde bulunuyor ve aynı zamanda Toronto sahilinde bir mahalle tasarlıyor. New York City çevresindeki birkaç internet özellikli kiosktan biri olan LinkNYC kiosk. Sidewalk Labs bunları kurmak için şehirle ortaklık kurdu.

4-Calico

Calico, 2013 yılında iddialı bir hedefle piyasaya sürüldü: “ölümü tedavi etme”. Alphabet’e ait şirket, kanser veya Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalıklarla savaşarak insan yaşamını uzatmaya yardımcı olabilecek ilaçlar geliştirmek için milyonlarca yatırım yaptı ve yaşlanmayı incelemek için MIT’nin Broad Enstitüsü ile işbirliği yapıyor.

5-Google Ventures

GV, Alphabet’in erken aşama girişim koludur. Eskiden Google Ventures olarak bilinen GV, 4,5 milyar dolardan fazla yönetime sahiptir ve Uber, Lime ve Slack dahil olmak üzere 400’den fazla şirkete yatırım yapmıştır.

6-Capital G (Google Capital)

Artık CapitalG olarak bilinen Google Capital, Alphabet’in büyüme sermayesi yatırım fonudur. Misyonu tamamen finansal getiridir, ancak GV’den farklı olarak CapitalG, sonraki aşamadaki girişimlere odaklanır. Yatırımlarından bazıları Airbnb, Glassdoor ve Thumbtack’dir.

7-Deep Mind

Google’ın-DeepMind-projesi

DeepMind, yapay zeka araştırmalarına odaklanır. 2014 yılında 500 milyon dolara satın alınan DeepMind, arama dahil olmak üzere Google ürünlerine yapay zeka eklemeye odaklandı. DeepMind AI ayrıca kendi kendine atari oyunlarının nasıl oynanacağını öğretebilir ve insanlara karşı tahta oyunları oynayabilir.

8-Google X

google-x-projesi

Alphabet’in moonshot fabrikası olarak adlandırılan gizli bir Ar-Ge laboratuvarıdır. Astro Teller tarafından yönetiliyor.

Google X laboratuvarı başkanı Astro Teller, bir çift Google Glass Flickr / Techcrunch giyiyor

X’in, Günlük Robot Projesinden akıllı gözlüklere, tuz bazlı enerji depolamaya kadar geniş bir proje listesi var.

Bazı X projeleri tam teşekküllü şirketler haline geldi. Şu anda bağımsız bir işletme olan eski bir X “moonshot” olan Project Loon, internet ışınlı sıcak hava balonları kullanarak dünya nüfusunun üçte ikisine web erişimi sağlama misyonuna sahip.

9-Waymo

waymo-proje-google

Alphabet’in sürücüsüz otomobil projesi Waymo, on yıldan fazla bir süredir tamamen otonom araçlar geliştirmek için çalışıyor. X’in bir parçası olarak başlarken, sürücüsüz araba ünitesi Aralık 2016’da kendi işine dönüştü. Waymo, Phoenix bölgesinde kendi kendine sürüş hizmetinde Lyft ile ortaklık kurdu.

10-Project Wing

Google-Projesi-Wing

Project Wing aynı zamanda X’in içinde kurulmuş bir şirkettir. Ticari drone teslimat hizmeti, Eylül 2016’da Virginia Tech öğrencilerine Chipotle burritoları uçurduğunda manşetlere çıktı. Wing, sert çalışma koşulları suçlamaları gibi sorunlar yaşadı. Proje lideri Dave Vos, Ekim 2016’da şirketten ayrıldı.

11-Titan Aerospace

Titan Aerospace, Google tarafından 2014 yılında satın alındı ​​ve X’in bir parçası olarak Project Titan olarak yeniden adlandırıldı. Project Titan, yıllarca kesintisiz uçmak ve tüm dünyada interneti ışınlamak üzere tasarlanmış güneş enerjili dronlar inşa etmekle görevlendirildi. Ancak proje, 2016’nın sonlarında, kalıntıları Project Wing ile toplanarak tamamen kapatıldı.

12-Makani

makani-google-projesi

Havadan rüzgar türbinleri geliştiren Makani, 2019’un başlarında X’ten fırladı. Hawaii’de bir test sahası işletiyor.

Sıradaki: Google’ın kendisi.

google-şirketleri

Alphabet’in Chrome, Pixel telefon, Google Home ve Google Play gibi tüm “geleneksel” ürünleri hala CEO Sundar Pichai tarafından yönetilen Google’ın altında barındırılıyor.

Nest Labs akıllı kapı zilleri, termostatlar ve dış mekan güvenlik kameraları gibi diğer ev cihazları üretti. Şirket, 2014 yılında Alphabet tarafından satın alındı ​​ve Haziran 2016’da CEO Tony Fadell istifa etti. Yerine Marwan Fawaz geldi. Şubat 2018’de Nest’in Google’ın donanım birimine geri katlanacağı açıklandı.

Google’ın donanım bölümü, Google’ın eski Motorola başkanı Rick Osterloh’u işe aldığı 2016 yılında kuruldu. Osterloh, Pixel telefonlar, Google Home, Chromebook’lar ve Google Glass’ın yenilenmesinden sorumlu oldu. Google Nest de artık onun görev alanına giriyor. Osterloh, doğrudan Pichai’ye rapor verir.

Gelişmiş Teknoloji ve Projelerin kısaltması olan ATAP, akıllı kumaş yapan Jacquard gibi projeler üzerinde çalışan gizli bir Google bölümüdür; Dokunmadan hareket kontrolü için radar kullanan Soli ve kısa VR filmleri oluşturan Spotlight Stories. ATAP artık Osterloh’un donanım bölümü altında yer alıyor.

Google Cloud, Google’ın Amazon Web Services ve Microsoft Azure ile rekabet eden bulut bilişim platformudur. Bölüm, şu anda Google için önemli bir yatırım kaynağıdır. Diane Greene, Google Cloud’u 2015’ten 2018’e kadar çalıştırdı ve yerini eski Oracle yöneticisi Thomas Kurian aldı.

Google Cloud; Hangouts Meet, Takvim, Mail, Plus, Cloud Search ve Drive’ı içeren G Suite’i barındırır. Google’a göre, milyonlarca işletme şu anda bu hizmeti kullanıyor.

Chronicle, bağımsız bir Alphabet şirketi haline gelen eski bir X projesidir. Planı, güvenlik ekiplerinin tehditleri önlemesine yardımcı olmaktı, ancak Haziran ayında Google Cloud’a katıldı.

Alphabet bünyesindeki “düşünce kuruluşu” bölümü 2016 yılının başlarında Jigsaw adlı bir şirkete dönüştü. Jared Cohen liderliğindeki Jigsaw, çevrimiçi sansür, aşırılık ve taciz gibi jeopolitik sorunları çözmek için teknolojiyi kullanıyor. Eskiden bağımsız bir Alphabet işletmesi iken, Jigsaw’un artık Google yönetimini taşıdığı bildiriliyor.

YouTube, 2006 yılında satın alındı ​​ve Google’ın bir yan kuruluşu olmaya devam ediyor. Susan Wojcicki tarafından yönetilen video barındırma sitesi, dünyanın 1 numaralı video paylaşım sitesi ve web’de en çok ziyaret edilen 2 numaralı site olarak ortaya çıktı. Analistler, YouTube’un muazzam bir gelir elde ettiğini tahmin ediyor, ancak Alphabet henüz hizmetin finansal performansını açıklamadı.

Geçiş şu şekilde gerçekleşecek:

Bu yılın ilerleyen günlerinde Google, Alphabet’in Google’ın tüm sermaye stokuna sahip olmasıyla sonuçlanacak bir holding şirketi yeniden yapılanmasını (“Alphabet Merger”) uygulamaya koymayı planlıyor. Alphabet başlangıçta Google’ın doğrudan, tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olacaktır. Alphabet Merger uyarınca, yeni kurulan bir varlık (“Merger Sub”), Alphabet’in doğrudan, yüzde yüz sahip olduğu bir yan kuruluş ve Google’ın tamamına sahip olduğu dolaylı bir yan kuruluş, Google ile birleşecek ve Google, doğrudan, tamamen Alphabet’in sahip olduğu iştiraki olacak. Alphabet birleşmesinden hemen önce ihraç edilen ve tedavüldeki her bir Google hissesi sınıfının her bir payı, karşılık gelen hisse ile aynı atamalara, haklara, yetkilere ve tercihlere ve niteliklere, sınırlamalara ve kısıtlamalara sahip eşdeğer bir Alphabet hisse senedine otomatik olarak dönüştürülecektir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.