TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Hayvanların Altıncı Hissinin Bakterilerden Gelebileceği Öngörülüyor

0

Hayvanların 6. Hissinin nereden geldiği sorusu, uzun yıllarca yapılan araştırmalara rağmen çözülememiştir.

UCF’nin Biyoloji Bölümü’nde yardımcı doçent olan Robert Fitak, “Bir mekanizma arayışı, duyusal biyolojideki son önemli sınırlardan biri olarak önerildi ve sanki ‘saman yığınında bir iğne arıyormuşuz gibi tanımlandı,’ diyor.

Fitak ve Birleşik Krallık ve İsrail’deki araştırmacılar geçtiğimiz günlerde RoyalSociety B’nin Felsefi İşlemleri’nde manyetik duyunun manyetotaktik bakterilerle simbiyotik bir ilişkiden kaynaklandığı hipotezini öneren bir makale yazdılar.

Manyetotaktik bakteriler, hareketi Dünya’nınki dahil manyetik alanlardan etkilenen özel bir bakteri türüdür.

Dünyanın manyetik alanını algılayan hayvanlar arasında deniz kaplumbağaları, kuşlar, balıklar ve ıstakozlar bulunur. Örneğin deniz kaplumbağaları, doğdukları sahile dönmek için navigasyon yeteneğini kullanabilir.

 

Organizmaların manyetik alanlarla nasıl etkileşime girdiğini öğrenmek, insanların Dünya’nın manyetik alanlarını kendi navigasyon amaçları için nasıl kullanacaklarını anlamalarını geliştirebilir. Ayrıca, enerji hatları inşa etmek gibi manyetik ortamdaki insan değişikliklerinin biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkilerine ilişkin ekolojik araştırmaları da bilgilendirebilir. Hayvanların manyetik alanlarla etkileşimine yönelik araştırmalar, ilaç dağıtımı için manyetizma kullanan terapilerin geliştirilmesine de yardımcı olabilir.

hayvanlarin-altinci-hisleri

Makalede, araştırmacılar hipotez lehinde ve aleyhindeki argümanları gözden geçiriyor, son birkaç yılda ortaya çıkan destek için yayınlanan kanıtları sunuyor ve kendilerine ait yeni destekleyici kanıtlar sunuyorlar.

Yeni kanıtları, hayvan örneklerinde bulunan manyetotaktik bakterilerin varlığı için Alt Sistem Teknolojisini kullanan Metagenomik Hızlı Ek Açıklamalar olarak bilinen mikropların en büyük genetik veritabanlarından birini çıkaran Fitak’tan geliyor.

 

Fitak, önceki mikrobiyal çeşitlilik çalışmalarının genellikle hayvanlarda belirli türler yerine büyük bakteri filumlarının varlığı veya yokluğuna odaklandığını söylüyor.

 

“Bu manyetotaktik bakterilerin varlığı büyük ölçüde göz ardı edilmişti veya bu veri kümelerinin büyük ölçeği arasında” çamurda kaybolmuştu “diyor.

 

Fitak, manyetotaktik bakterilerin bir penguen türü, carettacaretta deniz kaplumbağaları, yarasalar ve Atlantik balinaları da dahil olmak üzere birçok hayvanla ilişkili olduğunu ilk kez keşfetti.

 

Örneğin, CandidatusMagnetobacteriumbavaricum düzenli olarak penguenlerde ve deniz kaplumbağalarında görülürken, Magnetospirillum ve Magnetococcus memeli türleri kahverengi yarasalarda ve Atlantik sağ balinalarında düzenli olarak görülmüştür.

 

Fitak, araştırmacıların hala manyetotaktik bakterilerin hayvanın neresinde yaşayacağını bilmediklerini, ancak bunların göz veya beyin gibi sinir dokusuyla ilişkili olabileceğini söylüyor. Ayrıca “Bu bakteriler için bir genetik test geliştirmek üzere ortak yazarlar ve yerel UCF araştırmacılarıyla birlikte çalışıyorum ve daha sonra çeşitli hayvanları ve deniz kaplumbağaları, balıklar, dikenli ıstakozlar ve kuşlar gibi belirli dokuları taramayı planlıyoruz,” diyor.

Fitak2019’da UCF’ye katılmadan önce, Duke Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak dört yıldan fazla çalıştı ve modern genomik teknikleri kullanarak balıklarda ve ıstakozlarda manyetik duyu ile ilgili genleri belirlemek için deneyler yaptı.

Hayvanların manyetik bir his kazanmak için manyetik bakterileri simbiyotik bir şekilde kullandıkları hipotezinin daha fazla araştırmayı gerektirdiğini, ancak kesin bir şey söylenmeden önce yine de daha fazla kanıta ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.