TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Motorola, Razr’ın 200.000 kez katlanabileceğini iddia ediyor. Nasıl test edildiğine bir göz atıyoruz

0

 

Bu, her dört saniyede bir açılıp kapanan dört yeni Motorola Razr telefonundan biridir. 10 gün boyunca telefonlar 200.000 kez açılıp kapanacak.

Ve özünde katlanabilir telefonların “büyüsü” budur. Dikdörtgen ve sert bir şey alıp bir bardak altlığından daha küçük bir şeye katlamanıza izin vererek imkansızı yapıyorlar. Bu sihir yıllarca süren tasarım, test ve revizyonlardan geliyor. Yeni Motorola Razr üzerinde çalışan mühendisler ve tasarımcılar, 6.2 inçlik bir telefonu ikiye katlamanın sihirden başka bir şey olmadığını biliyorlar.

Ancak tüm bu çalışmalar kolaylıkla gölgede bırakılabilir. Katlanan ekranların gerçek dünyada nasıl çalışacağına dair bayrağı yükselten, 2019’un Samsung Galaxy Fold’un inceleme birimleriydi. Bazılarında, toz veya diğer parçacıkların ekranın altına girmesine ve hasara yol açmasına neden olan kusurları vardı. İnsanların katlanır ekranlarla ilgili endişeleri anında arttı.

Motorola, yeni Razr’daki ekranın 200.000 kez katlanabileceğini iddia ediyor. Kaç tane olduğuna dair bir fikir vermesi için 5 yıl boyunca günde 100 kez telefonu açıp kapatabilir ve yine de o sayıya ulaşamazsınız.

motorola-razr-kapanma-testi

Motorola’nın ekran katlama makinesi laboratuvarı

Üniversite siyah perde tiyatrosuna benzeyen bir odada, hepsi yaklaşık 10 metre genişliğinde bir makineye odaklanmış bir dizi ışık var. Bir tripod üzerinde makineyi işaret eden bir kamera var, bu da tüm alana tuhaf bir televizyon şovu havası veriyor. Sırtlarında bel hizasındaki makinenin üstünde dört adet Razr telefon var. Makine dört telefonu da aynı anda tamamen açıp kapatır.

Tasarım ve üretim süreci boyunca Motorola, yeni Razr’daki kıvrımları test etmek için benzer makineler kullanıyor. Çeşitli pozisyonlara açılabilecek şekilde tasarlanan Samsung Galaxy Z Flip’in aksine, Razr tamamen açık ve düz veya tamamen kapalı olacak şekilde üretilmiştir. Ve Foldbot’tan farklı olarak Motorola’nın makinesi, Razr’leri tamamen düz bir şekilde açmak için bir tel ve onları kapatmak için bir kol kullanır. Tel, kapalıyken telefonun iki yarısı arasına yerleşecek kadar incedir.

Motorola’nın bu makine ile her telefonu 200.000 kez katlaması 10 gün sürüyor.

2020-motorola-razr-katlanmasi-bozulurmu

Telefonun “sıfır boşluk” tasarımı, ekranı ve menteşesi, Razr’ın yüksek düzeyde ekran dayanıklılığı elde etmesini sağlar. Yeni Razr, ince ayarlarla da olsa, Şubat Razr ile aynı tasarımı kullanıyor. Ekranın kendisi beş farklı katmandan oluşur ve ardından sert bir kaplama ile püskürtülür. Katmanlar birleştirildiğinde eleğin kalınlığı 355 mikrondur (3,5 milimetre). Motorola Edge Plus, bunun ne kadar ince olduğuna dair bir fikir vermek için, ekranının kavisli kenarları için Razr’ın ekran yığınının üç katı kalınlığa sahip benzer bir OLED panel yığını kullanıyor.

Sadece zaman gösterecek

Satın Alma Geliştirmelerle Motorola, yeni Razr’ın dayanıklılığı konusunda kendinden emin. Şirket, geliştirilirken ve üretilirken telefonun hem tasarımını hem de test etmek için 40 farklı laboratuvar kontrolü yapıyor.

Benzer içerik olan Samsung’un katlanır telefonu Galaxy Z Fold 2 İnceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.