TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Huawei Mühendisleri Otonom Bir Bisiklet İnşa Ediyor

0

Huawei Mühendisleri Otonom Bir Bisiklet İnşa Ediyor. Bu noktada neredeyse her sektörde yapay zeka (AI) teknolojilerinin sayısız uygulamasını gördük. Ancak, araçlar için yapayzeka sistemleri söz konusu olduğunda, çoğu zaman otonom araçların geliştirilmesinden bahsediyoruz. Büyük şirketler kendi kendini süren arabalar için AI teknolojilerini kullanıyor olsa da, AI’lara bisiklet sürmeyi öğreten bazı araştırmacılar ve geliştiriciler var.

Yapay zeka (AI) Destekli Otonom Bisiklet

Huawei’deki bir mühendis ekibi, yakın zamanda yapay zeka teknolojisinden, yüksek hassasiyetli sensörlerden ve kendi kendine binmek için bir dizi kameradan yararlanan tamamen otonom bir bisiklet geliştirdi. Baş mühendis Zhihui Jun, bisikletini sürerken büyük bir kaza geçirdikten sonra bu fikri ortaya attı.

Kazasının ardından Jun, herhangi bir insan müdahalesi olmadan otonom olarak sürebilen bir bisiklet geliştirme zamanının geldiğine karar verdi. Mühendisler, otonom bisikletin ayrıntılı bir CAD modelini yaparak işe başladılar. Ardından bisikletin hareketini kontrol etmek için çeşitli bileşenler eklediler.

Ekip, musluğu kontrol etmek için iki fırçasız motor ve bir direksiyon dişlisi ekledi. Ayrıca bir RGBD derinlik sensörü, bir ivmeölçer, bir jiroskop ve bir LiDAR sensörü kurdular. Ayrıca teknede bisiklete 2-3 saat güç verebilen 6S model uçak bataryası da bulunuyor. Bisikletin “beyni” olan birincil bilgi işlem modülü, koltuğun altında ve arka tekerleğin hemen üzerinde bulunur.

Bilgi işlem modülünden bahsetmişken, tamamen Jun tarafından tasarlandı. Al işlemci olarak Huawei’nin Ascend 310’unu ve modülü geliştirmek için şirketin uygulama düzenleme hizmetini kullandı. Böylece, Jun’un çalışması sayesinde, AI bisikleti artık algısal düşünme ve karar verme yeteneğine sahip.

Ayrıca mühendisler, bisikletin kendi kendine dengesini koruyabilmesi ve düşmemesi için özel bir kontrol modülü inşa etti. Modül, yapay uyduların kullandığı sistemle aynı olan diskin dönme momentini kullanır. Eğimi algılayan ve verileri tutum kontrol modülüne gönderen küçük, yüksek hassasiyetli bir sensör vardır, bu da bisikletin kendi başına durmasını sağlar. Ayrıca, arka tekerleklere bağlı entegre bir motor var. Motor, bisikletin herhangi bir pedal olmadan hareket etmesine izin verir.

Zhihui Jun’un AI bisiklet geliştirme yolculuğunu anlattığı videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. Ancak videonun tamamının Çince olduğunu unutmayın. Bu yüzden YouTube’da altyazıları açtığınızdan emin olun.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.