TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Android 12 Oyun Panosu Özelliği Geliyor

0

Android 12 Oyun Panosu (Game Dashboard) özelliği bu yıl Samsung modellerine 2022’den itibaren tüm Android 12 alan cihazlara gelecek.

Google, birkaç aydır bir sonraki büyük Android sürümü olan Android 12‘nin beta testini yapıyor. Bu yılın sonlarında Android cihazlara bir sürü yeni özellik geldiğini gördük ve buna bu yılın başlarında tespit edilen bir oyun panosu (game dashboard) da dahil. Google nihayet bu panonun varlığını onayladı ve Games Developer Summit’te yaklaşmakta olan Android 12 Game Dashboard hakkında daha fazla ayrıntı sağladı.

Google for Games Geliştirici Zirvesi açılış konuşması sırasında şirket, Android 12 için Game Dashboard’u tanıttı. Bu, oyuncuların oyunlar üzerinde bir yer paylaşımı görmesine ve pil ömrüne ve performansa öncelik vermek için başlıkları optimize etmesine olanak tanıyacak.

Ayrıca, kayan Oyun Panosu, kullanıcıların oyun oturumları sırasında ek özelliklere erişmesine olanak tanıyacak. Rahatsız Etmeyin modu, ekran görüntüsü ve ekran kaydı, parlaklık ayarı, döndürme kilidi, YouTube canlı akışı ve çok daha fazlası gibi yardımcı programları içerecek olan bu panonun Apple game center’e benzediğini söyleyebilirim.

Google, bu özelliklerin yanı sıra Android 12 Game Dashboard’un oyun optimizasyon özelliklerini de içereceğini onayladı. Bu sayede oyuncular, FPS hızı ve gücü sınırlayarak pil ömrüne öncelik vermek için telefonlarını optimize edebilecek veya FPS’yi artırarak ve daha fazla pil kullanarak performansa öncelik verebilecek. Oyun optimizasyonu özelliği ek geliştirici desteği gerektirse de Google, Samsung’u ilk OEM ortağı olarak duyurdu.

Şirket, Game Dashboard özelliğinin bu yıl içinde “belirli” Android 12 uyumlu cihazlarda kullanılabileceğini söylüyor. Bu şık özelliği 2022’de daha fazla cihaz destekleyecek.

Bunun dışında Mountain View devi, Play Store’a kullanıcıların oyunları indirildikçe oynamalarına izin veren faydalı bir özellik de ekliyor. Bu özelliğe “İndirirken Oynat” denir. Ve adından da anlaşılacağı gibi, esasen kullanıcıların bir oyun cihazına tamamen indirilmeden önce oynamaya başlamasını sağlar.

Bu özellikle uyumlu oyunlar, Play Store listesinde “Yükle” düğmesinin yanında bir yıldırım işareti gösterecektir. Özelliğin nasıl çalıştığını gösteren resmi bir GIF’i burada görebilirsiniz:

Bunların dışında Google, geliştiricilere “yüksek kaliteli Android oyunları geliştirmek, optimize etmek ve sunmak” için araçlar ve kitaplıklar sağlamaları için Android Oyun Geliştirme Kiti’ni de duyurdu. Peki, Android 12’nin bu yeni oyun özelliklerinden hangileri sizi heyecanlandırıyor? Yorumlarınız ile düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Daha fazla oku: Windows 11 Android Uygulamaları Nasıl İndirilir? 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.