TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

İnstagram Açılmıyor? İnstagram Çöktü mü?

1

 

İnstagram hataları veya instagram çöktü mü? İnstagram bozuldu mu diyerek sosyal medyada yapılan aramaların sıklaştığı görüldü. Bunun nedeni bir çok kişi gün içerisinde sorun sebebiyle aramalarını artırdı. İnstagram akış yenilenmiyor, instagram çöktümü, instagram yenilenmiyor, son dakika instagram haberlerine ulaşabilirsiniz.

İnstagram açılmıyor, instagram çöktümü haberleri sebebiyle yapılan aramaların arttığı görüldü. Instagram hesaplarında yaşanan problemler sebebiyle birçok kişi bunun sebeplerini öğrenmek istedi. Milyonlarca instagram hesabının ve kullanıcılarının etkilendiği bu tarz sorunlar sosyal medya uygulamalarında sıkça yaşanmakta. Sorunun sebeplerine bir göz atalım.

Kaynak yetmezliği

Her ne kadar küçük web sayfalarında bu sorun yaşansada sosyal medyada geniş etkinliklerde bulunan hesapların fazla kaynak harcamasıyla bu sorunla karşı karşıya kalınmış olabilir. Kaynak yetmezliği sunucunun yoğunluktan dolayı kaynaklarını tüketmesi ve zamanında kullanıcılara cevap verememesi olarak tanımlayabiliriz.

Siber Saldırılar

Sosyal medya uygulamaları siber korsanlar tarafından uygulamayı veya web sitesini kullanan kişilerin bilgisayarları üzerinden basit işlemlerden karmaşık işlemlere doğru başlatılan bir saldırı (DdoS) şeklidir. DdoS denilen bu saldırılarda yüzbinlerce hatta milyonlarca kullanıcının bilgisayarının yönetimi kişinin farkında olmadan hedef alınan siteye sürekli olarak işlemler göndermesi ve trafiğini çökertmesi anlamına gelmekte. Ancak büyük sitelerin ve uygulamaların profesyonel ve çok güçlü güvenlik duvarları olduğundan bu durumu gerçekleştirmek çok zordur.

Altyapı Sorunları

Kullanılan internet ağı kablolarla tüm dünyayı dolaşmaktadır. Sosyal medya uygulamaları İnternet üzerindeki veri ağırlığının büyük kısmını elinde bulundurmaktadır. İnternet ise telekomünikasyon altyapısında hizmet vermektedir. Altyapı ile ilgili güncellemeler, müdahaleler ve olası sorunlar internette kullanılan veri trafiğini ve internet akışını yavaşlatır. Tüm bu sistemlerde yaşanan sorunlar büyük sosyal medya uygulamalarını yavaşlatır ve geçici olarak hizmet veremez hale getirebilir.

Tüm bu sorunlarla internet siteleri veya uygulamalar kullanamaz hale gelebilir. Instagram, facebook, twitter gibi uygulamalar günümüzde milyarlarca insan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu şirketler tabiki de trafiğine uygun şekilde güvenlik paketleri, alanında uzman

bt güvenlik uzmanları tarafından sıkı tedbirlerle korunmaktadır. Ayrıca datalarını kaydettikleri serverlara milyonlarca dolar yatırım yapmaktadır. Doğrumudur bilinmez ancak internetin de bir gün temelden çökeceği herkes tarafından konuşulmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.