TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Instagram Etkileşiminizi Artırarak Web Sitenize Trafik Sağlamak İçin İpuçları

0

Instagram satışlarınızı veya sitenize gelen trafiği artırmak ister misiniz?

Web sitenizde trafik artırmanın bir çok yolu olmakla beraber en sık kullanılan yöntemlerden birisi hiç kuşkusuz sosyal medya araçlarıdır.

Instagram da sosyal medya uygulamaları arasında şuan da en popüler olanlarından birisidir. Instagram’ın en popüler sosyal medya araçlarından biri olması kullanıcıların çok uzun süreler uygulamada kalmasına bağlıdır. Bu sebeple Instagram ile müşterileriniz veya ziyaretçilerinizi Instagram’da ilgi çekici resimlerle web sitenize trafik sağlamak için çekebilir ve site trafiğinizi artırabilirsiniz.

Kurumsal şirketler ve ünlü kişiler bu sistemi en çok kullananlardır. Bu organik bir etkileşim olmakla beraber bir anda sitenizi veya Instagram adresinizi popüler bir hale getirebilir.

Şimdi Instagram etkileşimimizle birlikte web sitemize trafik çekmek için İpuçlarına gelelim.

Bu yazıda Neler var.

Instagram’ın Hangi Metrikleri Kullanarak Hesapları Nasıl Öne Çıkardığına Dair İpuçları ve Öneriler

  • İnstagram profilindeki biyografinizi (özgeçmiş) doğru şekilde ayarlayın
  • Doğru etiket ve hashtag’leri seçin
  • Müşterinize yaptığınız işi özetleyen videolar yükleyin
  • Hikayelerinizde etkileşimi artırmak için ilgili konuları seçin
  • Verilerin gösterildiği İnfoGrafik fotoğraflar paylaşın
  • En çok sattığınız ürünleri “Öne Çıkan Hikayeler” kısmına ekleyin
  • Profilinize birden fazla Url adresi ekleyin
  • Paylaşımlarınıza slogan ekleyin

Web Sitenize Daha Fazla Trafik Sağlamak İçin Neden Instagramı Kullanmalıyız

Instagram da günlük 600 milyon civarında aktif kullanıcı barındırmaktadır. Ülkemizde de aktif kullanıcı sayısı haliyle çok fazladır. Facebook’tan sonra en çok kullanıcıya sahip platformdur. Her gün milyonlarca insan sizin profilini ya da işletmenizi Instagram üzerinden inceler. Bu sebeplerden dolayı Instagram uygulamasını Web siteniz için kullanmamanız sizin ancak zararınıza olacaktır.

Instagram diğer sosyal medya araçları gibi bir sıralama ve gösterim metriği bulunmaktadır. Öncelikle bu yolları anlamamız ve uygulamamız gerekiyor. Bu sosyal medya aracında başarılı olmak için, ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin Instagram profilinizde fazlaca zaman harcamasını sağlayın.

Instagram’ın En önemli metrikleri Hikayeler, Canlı yayınlar ve IGTV’deki paylaşımlarınızın ne kadar etkileşime girdikleridir. Bu sebeple paylaşımlarınızın özellikle hikayeler, canlı yayınlar ve IG TV’de aktif olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Bu yazımızla birlikte Instagram aracımızla nasıl daha iyi etkileşime girebilir ve ziyaretçilerimizin dikkatini çekebiliriz konularında taktik ve ipuçlarına bakalım.

1.İnstagram Profilinizde ki Biyografinizi (özgeçmiş) Doğru Şekilde Ayarlayın

Instagram profilinizdeki biyografinizi doğru biçimde ayarlayın. Instagram kullanıcılarının en çok dikkat ettiği ve ilgisini çektiği ilk şey Profiliniz ve Biyografinizdir.

Markanız veya Web siteniz hakkında en önemli bilgileri biyografinizde paylaşırsanız kullanıcıların dikkatini çekecek ve profilinize ardından web sitenize uğrayacaktır.

Biyografinize etkileyici sloganlar dışında anahtar kelimeler de ekleyerek profil uyumluluğunuzu sağlayabilirsiniz. Profil adınızla uyumlu anahtar kelimeleri biyografinize de yazmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Örneğin bir Güzellik Uzmanısınız ve işletmeniz için Instagram da bir profil oluşturdunuz. Profil adınızda Güzellik merkezi yada Beauty Center gibi bir isim bulunması durumunda Biyografinizde de bunu anahtar kelimelerle uyumlu hale getirebilirsiniz.

Ayrıca Biyografinize sitenizin kısaltılmış bir adresini ekleyin.  Görsel anlamda emojiler veya semboller ekleyerek görünümünüzü güzel hale getirebilirsiniz. Tabi bunları yaparken hashtaglerinizi de koymayı unutmayın.

2.Doğru Etiket ve Hashtagleri Seçin

Instagram sayfanızda bir çok ziyaretçiniz veya müşteriniz sizi tanıyor olabilir. Unutmayın ki sosyal medya araçları çok fazla etkileşim içeren platformlar olduğundan müşterileriniz dışında da bir dünya olduğunu unutmayın. Bu sebeple içeriklerinize ekleyeceğiniz etiket veya Hashtagler çok önemlidir. Kullanıcılar sizi tanımayabilir ancak işine yarayacak kelimeleri arama bölümünden veya keşfetten aratırlar. Bu nedenle içeriğinizi hedef alacak hashtag ve etiketler size ulaşılmasını kolay bir hale getirecektir.

Gönderilerinizle alakalı hashtag ve etiketleri Instagram’ın arama butonuyla kısa bir araştırma yaptıktan sonra sizde bulabilir ve bunları içeriklerinize ekleyebilirsiniz.

3.Müşterilerinize Yaptığınız İşi Özetleyen Videolar Yükleyin

Bildiğiniz üzere Instagram normal video gönderilerinde 1 dakikalık videolara izin veriyor. IGTV’de ise daha uzun videolar yükleyebilirsiniz. 60 dakikaya kadar yükleyebileceğiniz IGTV videoları kalıcı içerik olması nedeniyle de bizim işimize fazlasıyla yarayacaktır. Müşterilerinize normal gönderilerde işinizi anlatan videolar düzenleyin veya ürününüzün reklamını yapın. Eğer işinizi tam olarak müşterilerle paylaşmak istiyorsanız IGTV’yi kullanın.

Instagram diğer sosyal medya araçlarından farklı olarak resim, video veya hikayelerle paylaşım yapmanıza izin veriyor. Bu nedenle bir ürününüzü pazarlarken en iyi yöntem nasıl göründüğü ve nasıl çalıştığıdır. Instagram da sıkça kullanılan görsel içerikler ürününüz açısından en iyi reklam türlerinden biridir.

4.Hikayeleriniz de Etkileşimi Artırmak İçin İlgili Çıkartmaları Seçin

Instagram profiliniz ile trafiği artırmak için etkileşimli hikayeleri kullanabilirsiniz. Instagram sürekli olarak kendini güncelliyor ve ek özellikler getiriyor. Bu yeniliklerden birisi de Hikayeler. Hikayeleriniz bulunduğu konuma göre birçok insan tarafından görülebiliyor. Bu nedenle görsel içeriklerinizi herkesin anlayabileceği ve beğenebileceği şekilde oluşturursanız sayfanız açısından çok iyi sonuçlar doğuracaktır.

Hikayeler de yer alan Anketler, Sorular ve Geri sayımlar gibi insanların ilgisini çekecek özellikleri kullanın. Bu özellikler insanların sizin gönderilerinizi daha uzun süre incelemelerini ve etkileşime girmesine olanak sağlar. Örneğin paylaşacağınız bir yazı, yada satacağınız yeni bir ürünü sitenizde yayımlayacağınız zaman Instagram hikayelerinizde de geri sayım yaparak ürüne ya da bilgiye olan talebi artırabilirsiniz.

Aynı şekilde insanların hikayelerinizi yukarıya doğru kaydıracağı özellikler bağlantılar da ekleyerek insanları web sitenize, yayınınıza yada herhangi bir videoya yönlendirebilirsiniz.

5.Verilerin gösterildiği İnfoGrafik fotoğraflar paylaşın

İnfo grafik fotoğraflar kullanıcıların en çok ilgisini çeken fotoğraflardır. Eğer bilgilendirme amaçlı bir grafik ile ortaya bir gönderi çıkarıyorsanız Instagram bu gönderinizi öne çıkarır. İnsanları görsel anlamda etkilemek çok kolaydır. Her insanın sonuçta sevdiği yemekler, hobiler veya kahramanlar olabilir. Bu paylaşımlara insanlar ilgilidir ancak üzerinde yeterince süre durmaz ve sıradaki hikayeye yada paylaşıma geçer. Ancak siz yaptığınız işleri veya ürünlerinizi bir grafik yapısıyla yada bir şemayla insanlara anlatmaya, açıklamaya çalışırsanız insanların paylaşımınız üzerinde daha detaylı inceleme yapmasını sağlarsınız. Bu sebeple çok ilgi duyulan gönderileriniz Instagram tarafından bilgi amaçlı içerik olarak görülür ve gösterim sayılarınız birden artmaya başlar.

Gönderilerinize değer katan bilgiler ve açıklamalar katarak sizde Instagram da iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz ve web sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

6.En çok sattığınız ürünleri “Öne Çıkan Hikayeler” kısmına ekleyin

En çok sattığınız ürünleri Öne Çıkan Hikayeleriniz kısmına ekleyerek, kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Müşteriler veya ziyaretçileriniz profilinize göz attığında ilk başta kaybolmayan hikayelerinizi görür ve bu gönderilerle etkileşim haline girerler bu yüzden öne çıkarılan hikayeler profiliniz açısından çok önemlidir.

Örneğin Instagram profilinizde elektronik aletler satıyorsunuz. Öne çıkarılan hikayeler bölümüne en çok kazandığınız veya en çok satılan yada satılmasını istediğiniz ürünleri ekleyerek müşterilerinizin hızlı bir şekilde görmesini sağlayabilirsiniz.

Bu bölüm Instagram’ın olmazsa olmazlarındandır. Etkileşime girmesini istediğiniz ürünleri veya paylaşımları bu alana sabitleyerek sayfanız açısından daha olumlu etkiler bırakabilir ve web sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

7.Profilinize birden fazla Url adresi ekleyin

Sizde profilinizde birden fazla bağlantı adresi olmasını ister miydiniz? Normal kullanımda Instagram biyografinize bir adet link ekleme şansınız bulunuyor. Ancak herhangi bir link daha kullanmak istiyorsanız bu konuda Linktree gibi uygulamalar kullanmanız gerekmekte. Bu uygulama sayesinde biyografinize birden çok link ekleyebilirsiniz. Uygulamaya üye olduktan sonra bu sistemi deneyebilir ve linklerinize gelen bağlantıların analizlerini yapabilirsiniz.

8.Paylaşımlarınıza sloganlar ekleyin

Paylaşım ve gönderilerinize sloganlar ekleyerek insanların ilgisini çekebilirsiniz. İnsanlar bu paylaşımlarınızı beğenecek ve paylaşarak sizi daha görünür hale getirecektir. Ürün satışında, marka oluşturmada yada herhangi bir işte sloganlar yaratmanız daha fazla etkileşime gireceğiniz anlamına gelir. Birçok marka yada şirketin kendine has sloganları olmakla beraber her geçen gün bu sloganlarını değiştirmekte ve yenilikler katmaktadırlar.

Aslında asıl ipucu sizin işinize ne kadar önem verdiğinizdir. Büyük şirketlere, firmalara veya markalara bakın. Bu size her zaman fayda sağlayacaktır çünkü bu markalar büyümenin ve gelişmenin bütün tekniklerini kullanır.

Sizde Instagram Etkileşiminizi Artırarak Web Sitenize Trafik Sağlamak İçin İpuçları yazımızı beğendiyseniz paylaşabilir aklınıza takılan soruları yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.