TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Instagram Hikayelerine Link Ekleme Nasıl Yapılır?

0

Instagram hikayelerine link ekleme nasıl yapılır ? Instagram Stories, uzun süredir etkileyicilerin, işletmelerin ve doğrulanmış hesapların takipçileriyle veya Hikayelerini görüntüleyen herkesle link paylaşmasına yardımcı olmak için bir “yukarı kaydırma” özelliği sunuyor.

Bununla birlikte, Facebook’un sahip olduğu sosyal medya platformu, popüler hızlı kaydırma linkleri özelliğini yeni bir yaklaşım olan Link Sticker lehine emekliye ayırdı. Evet, yukarı kaydırmak yerine artık Instagram Stories’de paylaşılan içeriğe göz atmak için bir link etiketine dokunmanız gerekecek. Bu yazıda size Link Stickers kullanarak Instagram Stories’e nasıl link ekleyeceğinizi öğreteceğiz.

Instagram Hikayelerine Link Ekleme: Adım Adım Kılavuz (2021)

Instagram başlangıçta herkesin Hikayelere link eklemesine izin vermek için Link Çıkartmalarını test ediyordu, ancak bu özellik 10.000’den fazla takipçisi veya doğrulanmış hesabı olan etkileyici / işletme hesaplarına özel olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle, daha önce yukarı kaydırma linklerinız varsa, bir hikayeyi düzenlerken link etiketini otomatik olarak görürsünüz.

Bu makalede Instagram’ın yukarı kaydırma linklerinı neden kaldırdığına ilişkin ayrıntıların yanı sıra Instagram Hikayeleri “Link çıkartması” nı kullanmaya başlamak için talimatlar ekledik. Ayrıca yukarı kaydırma linkleri ile yeni link çıkartması arasında hızlı bir karşılaştırma var, o yüzden hemen dalın!

Instagram Hikayelerinde Link Etiketi Nedir?

30 Ağustos itibarıyla Instagram, yukarı kaydırma linklerinı kullanımdan kaldırdı ve işlevselliğini Link Çıkartmaları’na taşıdı. Link Çıkartmaları, esasen, etkileyicilerin ve uygun hesapların Instagram Hikayeleri aracılığıyla takipçileriyle link paylaşmalarının yeni bir yoludur. Kullanıcıların yukarı kaydırmak yerine artık içerik oluşturucuların Hikayelerine eklediği link etiketine dokunması gerekecek. Örneğin, aşağıdaki yeni Instagram Link Çıkartmasına bir izleyicinin bakış açısından bir göz atın:

instagram hikayelerine link ekleme
instagram hikayelerine link ekleme

Ön izlemede alan adını ve üst düzey alan adını içeren link etiketini göreceksiniz. Linki ziyaret etmek için link etiketine iki kez dokunmanız gerekir. İlk kez dokunmak, bir ‘Linki Ziyaret Et’ düğmesini ortaya çıkaracaktır. Ardından, linkli web sitesini favori web tarayıcınızda açmak için ‘Linki Ziyaret Et’e dokunmanız gerekir. Instagram Hikayenizdeki ‘Link çıkartması’ aracılığıyla ekleyebileceğiniz toplam link sayısının bir olduğunu belirtmekte fayda var.

Link Etiketini Kullanarak Instagram Hikayelerine Link Ekleme

Link çıkartmalarını kullanmaya başlamak için Instagram uygulamasını açın ve Hikaye oluşturma kullanıcı ara yüzüne girmek için ana sayfa akışından sola kaydırın. Burada galerinizden bir resim seçin veya renkli bir arka plan için “Oluştur” (Aa) seçeneğini seçin. Ardından, ekranın üst kısmındaki Çıkartma simgesine basın.

instagram hikayelerine link ekleme
instagram hikayelerine link ekleme

Etiketleri Kullanarak Instagram Hikayelerine Nasıl Link Eklenir

Çıkartmalar paneli açıldığında, yeni bir Link çıkartması olduğunu fark edeceksiniz. Üzerine dokunun ve izleyicilerinizle paylaşmak istediğiniz web sitesinin URL’sini eklemek için bir metin kutusu göreceksiniz.

instagram hikayelerine link ekleme
instagram hikayelerine link ekleme

Instagram Hikayelerine Link Ekleme- yeni Link Etiketi yöntemi

URL’yi yapıştırdıktan sonra, Link çıkartmasını Instagram Hikayenize eklemek için sağ üst köşedeki “Bitti”ye dokunun. Ardından, çıkartmayı Hikayenizin herhangi bir yerine yerleştirebilir ve vurgulamak için bir harekete geçirici GIF ekleyebilirsiniz.

instagram hikayelerine link ekleme
instagram hikayelerine link ekleme

10K Takipçi Olmadan Instagram Hikayelerine Link Ekleme

10.000 takipçiniz veya doğrulanmış bir Instagram hesabınız yoksa, kullanıcıları istediğiniz web sitesine yönlendirmek için bu şık IGTV numarasını kullanın. Şimdi 10.000 takipçi olmadan Instagram Hikayelerinize nasıl link ekleyebileceğinizi görelim:

Yukarıda bahsedildiği gibi, Instagram Stories’de tıklanabilir linkleri paylaşmanın püf noktası, bir IGTV videosu yayınlamayı içerir. IGTV’de 59 saniye ile 15 dakika arasındaki videoları yayınlayabilirsiniz. Yeni bir IGTV videosu yüklemek için profilinizin sağ üst köşesindeki ‘+’ simgesine basın ve açılır menüden ‘IGTV Video’yu seçin.

Videoyu yayınlamadan önce, paylaşmak istediğiniz web sitesinin linksını açıklamaya ekleyin. Bu önemlidir çünkü yukarı kaydırma linki, izleyicileri IGTV videosuna yönlendirecektir ve ardından, web sitesi linksının açıklamasını kontrol etmek için takipçilerden net bir şekilde istemeniz gerekecektir. Linki açıklamaya ekledikten sonra videoyu paylaşmak için ‘IGTV’ye Gönder’ düğmesine basın.

Etiketleri Kullanarak Instagram Hikayelerine Nasıl Link Eklenir

Videoyu yayınladıktan sonra Instagram Hikayenizde paylaşmanız gerekmektedir. Yeni ‘Yeniden Paylaş’ etiketini kullanarak gönderileri, makaraları ve IGTV videolarını Instagram Hikayelerinde nasıl paylaşacağınızı öğrenmek için bu şık kılavuzu izleyin.

Instagram Hikayelerine Link Ekleme – IGTV geçici çözümü

İzleyicileriniz artık bir ‘IGTV videosu izle’ seçeneğini görmek için Instagram Hikayenizdeki IGTV videosuna dokunabilir. ‘IGTV videosunu izle’ seçeneğine dokunmak onları videoya götürecektir. Artık izleyicileriniz videonun açıklamasını kontrol ettiğinde, web sitesini ziyaret etmek için dokunabilecekleri tıklanabilir bir link görecekler. Bu işlem o kadar uygun olmasa da, özellikle Instagram’da organik erişimi artırmak istiyorsanız akıllıca bir çözümdür.

Instagram, Yukarı Kaydır Linkleri Neden Kaldırdı?

Instagram’ın neden denenmiş ve test edilmiş yukarı kaydırma linklerini platformdan kaldırmayı seçtiğini merak ediyorsanız, işte şirketin söyledikleri. The Verge ile bir etkileşimde Instagram, yukarı kaydırma linklerinin “hikaye oluşturma deneyimini kolaylaştırmak” ve daha fazla “yaratıcı kontrol” sunmak için kullanımdan kaldırıldığına dikkat çekiyor.

Peki, link çıkartmaları ile hangi ek özelliği elde edersiniz? Pekala, iki önemli faydası var. Yukarı kaydırma eyleminin nerede görüneceğine karar veremediğiniz yukarı kaydırma linklerinın aksine (varsayılan olarak en altta), link çıkartmasını Hikayenizin herhangi bir yerine yerleştirmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca çıkartmaları, izleyici tarafından oldukça görünür olacak şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Link çıkartmalarının bir başka avantajı da, Hikayelere linklerle yanıt verme yeteneğidir. Görüntüleyenler, yukarı kaydırma linksı kullanıcı arayüzü DM metin çubuğunun yerini aldığından, yukarı kaydırma linklerine sahip bir Hikayeden içerik oluşturucuya doğrudan DM gönderemez. Ancak, link çıkartmalarında durum böyle değil. Aşağıdaki karşılaştırmada görebileceğiniz gibi, Hikayeyi görüntülerken yine de içerik oluşturucuya bir mesaj gönderebilirsiniz:

Instagram Linkleri Yukarı Kaydır ve Link Çıkartmaları: Hangisi Daha İyi?

Yukarı kaydırma linklerinı link çıkartmalarıyla karşılaştırırken, yukarı kaydırma linklerinın daha kullanıcı dostu olduğu açıktır. Popülerdir, herkes buna alışmıştır ve linklere gitmek için düzgün bir yol sunar. Ancak, kullanıcıları üçüncü taraf bir web sitesine yönlendirme pahasına gelir. Yukarı kaydırma linklerinı link çıkartmalarıyla değiştirerek Instagram, kullanıcı etkileşimini korumak için ince değişiklikler yapıyor gibi görünüyor.

Örneğin, web sitesini ziyaret etmek ve oradaki destek sohbetinde bir soru sormak yerine, izleyiciler yine uygulama içinde harcanan zaman olan Instagram aracılığıyla doğrudan içerik oluşturucuyla iletişime geçebilir. Artık bir fotoğraf paylaşım uygulaması olmayan bir içerik platformu olarak Instagram’ın yukarı kaydırma linklerini kullanımdan kaldırma hamlesi, kullanıcıların platformda daha uzun süre kalmasını sağlamak için bilinçli bir karar gibi görünüyor.

Artık Instagram’ın, Instagram Hikayeleri için link çıkartmaları lehine hızlıca kaydırma linklerini kaldırdığını bildiğinize göre, hangisini tercih edersiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Linkleri Takipçilerle Paylaşmak için Instagram’da Link Çıkartmalarını Kullanın

Bu, bizi yeni Link etiketini kullanarak Instagram Hikayelerine link ekleme kılavuzumuzun sonuna getiriyor. Bu tür daha fazla ipucu için, en iyi Instagram ipuçları ve püf noktaları hakkındaki makalelerimize göz atın.

Daha fazla oku: Zyxel Modem Arayüz Şifresi Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.