TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

iOS 14.5’te Uygulamaların Sizi Takip Etmesini Engelleme

0

Bu yazımızda sizlerle iOS 14.5’te uygulamaların sizi takip etmesini engellemenin yollarına bakacağız. Apple bir hafta önce iOS 14.5 sürümünü güncelleme alacak tüm telefonlarına yayınladı. iOS 14.5 ile birlikte birçok yenilik geldi. Bunlar arasında Apple Watch ile telefonunuzun yüz kilidini açma, Spotify’i varsayılan müzik uygulaması olarak seçme ve Uygulama izleme ya da önleme özellikleri kullanıcılar için yeni güncellemeyle gelenlerden bazıları.

iPhone kullanıcıları bu yeni gelen güncellemeyle birlikte en çok rahatsız oldukları durumdan kurtarıyor. Uygulamaların sizi izlemesi ve takip etmelerini artık engellemeniz mümkün. Facebook gibi sürekli olarak yaptığınız aktiviteleri izleyen uygulamaları artık engelleyebileceksiniz. Gelelim iOS 14.5 sürümünde uygulamaların sizi izlemelerini nasıl önleyeceğimize.

iOS 14.5’te Uygulamaların Sizi Takip Etmesini Engelleyin

Sadece iOS işletim sistemine özgü olmamakla birlikte neredeyse tüm uygulamalar sizlerin neler yaptığını, hangi aktiviteleri gerçekleştirdiğinizi, neyi sevdiğinizi veya sevmediğinizi öğrenmek istiyor. Apple bu duruma artık bir nokta koymak istedi çünkü kullanıcılar artık bu durumdan çok rahatsız olduklarını sürekli olarak Apple’a bildiriyorlar.

iOS 14.5 ile birlikte hangi uygulamaların hangi özellikleri kullanabileceğini seçebileceğiniz bu yeni özellikle birlikte örneğin bir uygulamanın fotoğraf, ses kaydı, indirme, konum erişimi gibi herhangi bir özelliğini seçtiğinizde bir açılır pencere gelecek ve uygulamanın yapmak istediğiniz işlemi sizin onayınızdan geçirmedikçe aktif edilmeyecektir. Eğer uygulamaların sizin seçtiğiniz özellikleri kullanmasını istiyorsanız açılan bildirim penceresinden “Tamam” butonuna dokunmanız gerekiyor. Uygulamanın sizi izlememesini ve belirtilen özelliği kullanmamasını istiyorsanız “İzin verme” butonunu seçmeniz gerekiyor.

Uygulamaların sizleri sürekli olarak bildirimlere maruz bırakması kulağa pek hoş gelmiyor. Uygulamalarınızın otomatik olarak bu özellikleri yani izleme bildirimlerini almak istemiyorsanız bu sorunu Ayarlar menüsünden çözebiliriz. İşte yapmamız gerekenler.

Ayarlar->Gizlilik->Takip etme menülerini takip edin.

Açılan menüde “Uygulamaların takip izni istemesine izin ver” yazan bir seçenek göreceksiniz.

Bu özelliğe girdiğimizde uygulamaların yanındaki düğmeleri aktifse devre dışı konumuna getirin.

Devre dışı olan uygulamalar bundan sonra size sürekli olarak bildirim ekranı göstermeyecek.

iOS 14.5 ile Uygulama İzlemelerini ve Takiplerini Durdurun

iOS 14.5’ e güncellediğiniz bir iPhone veya iPad cihazınızı daha güvende ve gizli tutmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Apple her ne kadar birçok uygulamaya destek verse de söz konusu Apple kullanıcılarının gizliliği ve konforu olduğunda Apple hiçbir uygulama yapımcısına ayrıcalık tanımıyor. Peki siz Apple uygulama izinlerini kaldıracak mısınız?

Daha fazla oku: Apple’dan 430 Milyon Dolarlık Yatırım ve 20000 kişiye istihdam.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.