TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

İşte Covid-19 için aşı üreten 23 Aşı Firması

0

İşte Covid-19 için aşı üreten 23 Aşı Firması

Liste , küçük biyo teknoloji firmalarının haricinde Gilead Sciences ve Moderna gibi sektörde önde giden şirketleride içeriyor.

Eski aşı üreticileri ve küçük girişimcilerden oluşan bir topluluk, Korona virüs (Covid-19)’un sebep olduğu enfeksiyonu hedef alan aşılar veya ilaçlar geliştirmek için birlikte yola çıktı.

İlk vaka olarak Aralık ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde tespit edilen Covid-19, Mayıs ayı itibarıyla dünya genelinde yaklaşık olarak 4,6 milyon kişiye bulaştı ve 300 binden fazla kişi hastalığa bağlı olarak vefat etti.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, ilki Mart ayında Covid-19 hastalarını tedavi etmek üzere hidrosiklorokin ve klorokin fosfat olmak üzere Covid-19 tedavileri için acil kullanım izini ve 1 Mayıs’ta Gilead Sciences şirketi için acil kullanım izni verdi ve aşılar FDA onayı aldı.

Amerika’da kalkınmayı başlatan halka açık şirketlerden çoğu Biyomedikal Araştırma ve Geliştirme Kurumu, BARDA, NIAID ve CEPI’den fon aldı. Diğer firmalar ise denemeleri kendi imkanlarıyla veya şirket ortakları aracılığıyla finanse ediyor.

Şirketler Mayıs ayından itibaren ABD’de Covid-19 virüsü için tedavi veya aşı geliştiren şirketlerden bazıları.

Amgen and Adaptive Biotechnologies

Çalışma: Antikor tedavisi

Amgen Inc. AMGN, +% 2,89 ve Adaptive Biotechnologies Corp. ADPT, +% 0,16 arasındaki çok erken aşamadaki işbirliği, COVID-19’u önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilecek antikorları keşfetmeyi planlamaktadır.

Hisse performansı: Amgen’in hisseleri% 1,9 düştü; Adaptive% 10,3 arttı.

Altimmün

Tip: Aşı

İsim: AdCOVID

Altimmune Inc. 30 Mart’ta Birmingham’daki Alabama Üniversitesi ile tek doz intranazal COVID-19 aşısı üretmek için ortaklık yaptığını bildirdi. Aşı adayını üçüncü çeyrekte Faz 1 denemelerine koymayı planladıklarını beyan ettiler. Klinik öncesi şirket ayrıca şarbon ve grip aşıları da geliştirmektedir.

Hisse performansı: Altimmune hisseleri% 60,8 arttı.

BioNTech ve Pfizer

Tür: mRNA aşısı

İsim: BNT162 Programı

Pfizer Inc. 17 Mart’ta BioNTech’in COVID-19 aşısının geliştirilmesine ve dağıtımına yardımcı olacağını açıkladı ve anlaşmada Çin’i hariç tuttu. ABD’de denenen 360 hasta, çalışmaya dahil edilen dört aşı adayının ilk dozlarını 5 Mayıs’tan itibaren almaya başlamıştı. Alman testlerinde 200 katılımcıya doz uygulaması 23 Nisan’da başladı.

BioNTech aşıyı ayrıca Çin’deki Shanghai Fosun Pharmaceutical Group Co. Ltd. ile işbirliği içinde test ediyor.

Pfizer ve BioNTech, birkaç yıldır mRNA bazlı grip aşıları üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.

Hisse senedi performansları: BioNTech hisseleri% 47,6 yükseldi; Pfizer’in hisseleri% 1,7 düştü.

CytoDyn

Tür: Tedavi

İsim: leronlimab

CytoDyn Inc. Araştırma terapisi herhangi bir endikasyon için onaylanmamıştır; COVID-19 için, hastalığı olan hastalarda ve ayrıca ağır ve kritik hastalarda ortaya çıkan hafif ila orta dereceli solunum komplikasyonları için bir tedavi olarak önerilmektedir.

Randomize, plasebo kontrollü çalışma, 75 hastada leronlimabın etkililiğini ve güvenliğini test edecektir. CytoDyn, deneysel terapiyi HIV’li ve bir tür metastatik meme kanseri olan insanlar için bir tedavi olarak inceliyordu.

CytoDyn’in hisse senedi% 213,0 arttı.

Gilead Sciences

Tür: Tedavi

İsim: remdesivir

Gilead Sciences Inc. Sovaldi’de hepatit-C için ilk büyük tedaviyi geliştirmesiyle tanınan uzun süredir ilaç üreticisidir. Şirket, önleyici HIV ilacı olan temas öncesi profilaksi için Truvada (PrEP) dahil olmak üzere HIV ilaçları geliştirme ve pazarlama deneyimine sahiptir.

1 Mayıs’ta ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden biri NIAID, diğeri Gilead tarafından yürütülen iki klinik çalışmanın ön sonuçlarına dayalı olarak acil kullanım izni aldı. NIAID denemesinde, ilacı alan COVID-19 hastalarının medyan iyileşme süresi, plasebo alan hastalar için 15 güne kıyasla 11 günlük bir ortalama iyileşme süresine sahipti. NIAID direktörü Dr. Anthony Fauci, ilacın artık bakım standardı olarak kabul edildiğini söyledi; ancak, diğer uzmanlar verilere karışık yanıtlar verdiler. Scripps Araştırma Çeviri Enstitüsü müdürü Dr. Eric Topol, kamuoyuna açıklanan ön verilere dayanarak ilacın etkili olduğunu düşündüğünü söyledi.

Mart ayı sonlarında Gilead, 1000 hastaya araştırma tedavisi sağladıktan sonra ABD’de salgınlar kötüleştikçe remdesivir için bireysel şefkatli kullanım taleplerini durdurmak zorunda kaldı. Gilead CEO’su Daniel O’Day 28 Mart “Sistem, COVID-19 ile gördüğümüz muazzam sayıda uygulamayı destekleyemiyor ve işleyemiyor” dedi.

Şirket, 1 Mayıs’ta yatırımcılara remdesivir geliştirmek ve üretmek için bu yıl 1 milyar dolara kadar harcayabileceğini ve Ekim’e kadar 500.000, 2020’nin sonunda 1 milyon tedavi kursuna sahip olmayı hedeflediğini söyledi.

EUA, haberlere bağlı olarak şirketin hisselerinin yükselmesine veya düşmesine neden olan iki haftalık klinik araştırma veri sızıntılarını takip etti. Stat News 16 Nisan’da Chicago Medicine Üniversitesi araştırmacılarının 125 COVID-19 hastasında remdesivir’de “hızlı iyileşmeler” gördüğünü bildirdi, ancak bu veriler tam klinik araştırma veri setinin bir parçası değil. Bir hafta sonra Stat ve Financial Times, remdesivir için klinik araştırma sonuçlarının taslağının, ilacın Çin’deki hastalardaki iyileşmeyi hızlandırmadığını veya ölmelerini engellemediğini gösterdiğini bildirdi. Özet, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) web sitesinde kaza sonucu yayınlandı ve ardından kaldırıldı.

Hisse performansı: Gilead hisseleri% 21,2 arttı.

GlaxoSmithKline

Tip: Aşı, tedavi

İsmi: Aşılar için AS03 adjuvan sistemi

GlaxoSmithKline, diğerlerinin yanı sıra insan papilloma virüsü (HPV) ve mevsimsel grip aşılarını piyasaya süren bir diğer lider aşı üreticisidir. Pandemi sırasında bir dizi geniş kapsamlı işbirliğini duyurdu, en önemlisi Sanofi ile birlikte bir aşı adayı geliştirmek için yapılan bir anlaşma. (Sanofi ayrıca ayrı bir aşı programı üzerinde BARDA ile birlikte çalışmaktadır.) Bu anlaşmanın bir parçası olarak, Sanofi’nin S-protein COVID-19 antijeni GlaxoSmithKline’ın adjuvan teknolojisi ile eşleştirilecektir; şirketler, yılın ikinci yarısında klinik denemeler başlatmayı bekliyor. Anlaşmanın şartlarının bu ay tamamlanması bekleniyor.

Hisse performansı: GSK hisseleri% 11,3 değer kaybetti.

Heat Biologics

Tip: Aşı

Heat Biologics Inc. HTBX, Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi ile yeni koronavirüs için bir aşı geliştirdiğini daha önce duyurmuştu. 17 Martta COVID-19 aşı adayının Dünya Sağlık Örgütü’nün 41 aday aşıdan oluşan “taslak görünümüne” eklendiğini açıkladı. Heat CEO’su Jeff Wolf 29 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Aşının tamamlanmasını tamamlıyoruz ve bu çeyrekte preklinik testleri başlatmayı planlıyoruz” dedi.

Maxim Group analistlerine göre şirket, yakın zamanda Biyogüvenlik İttifakına katıldı ve bu da COVID-19 aşısının hızlı gelişimini, üretimini ve dağıtımını desteklemek için hükümetten finansman sağlamasına yardımcı olabilir.

Stok performansı: Heat’in stoğu% 14,8 arttı.

Inovio Pharmaceuticals

Tip: DNA bazlı aşı

İsim: INO-4800

Başka bir CEPI hibe sahibi (toplamda yaklaşık 17 milyon dolar ödülle), Inovio Pharmaceuticals Inc. aşı adayını ABD’deki iki tesiste Faz 1 klinik denemesinde test ediyor: Üniversitede Perelman Tıp Fakültesi Pennsylvania ve Kansas City Farmasötik Araştırma Merkezi,

Inovio, immünoterapiler ve aşılar geliştirir ancak henüz tedavi için onaylanmış bir ürüne sahip değildir. INO-4800 için preklinik testler 23 Ocak ile 29 Şubat arasında gerçekleştirildi. Şirket, ABD’de 40’a kadar katılımcıyla Nisan ayında klinik denemelere başladı ve ilk hastayı 6 Nisan’da dozladı. Sonbaharda yapılan denemenin sonuçları ve yıl sonuna kadar ek klinik denemeler veya acil kullanım için 1 milyon aşı dozunun hazır hale getirilmesi.

Inovio, 12 Mart’ta Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan, aşı adayı için bir uygulama cihazını test etmek için 5 milyon dolarlık bir bağış yaptığını duyurdu. Inovio, Mart ayı sonlarında, bir sözleşme geliştirme ve üretim organizasyonu olan Ology Bioservices Inc.’in, Inovio’nun askeri personel için aşı adayının gelecekteki potansiyel üretimini desteklemek için Savunma Bakanlığı’ndan 11.9 milyon dolarlık bir sözleşme aldığını söyledi.

Hisse performansı: Inovio hisseleri% 209,5 yükseldi.

Johnson & Johnson

Tip: Aşı

Johnson & Johnson JNJ, 11 Şubat’ta aşı adayını test etmek için BARDA ile birlikte çalıştığını, her bir tarafın araştırma ve geliştirme için 1 milyar dolar ve Faz 1 denemelerini finanse eden halk sağlığı organizasyonuyla birlikte çalıştığını duyurdu.

Şirket 30 Mart’ta yaptığı açıklamada, şirketin öncü aşı adayını Eylül ayında bir Faz 1 klinik denemesine koymayı hedeflediğini ve acil kullanım için 2021’in başlarında aşının araştırma dozlarına sahip olabileceğini söyledi.

Çalışmalarda ayrıca: J&J, Şubat ayında BARDA ile COVID-19’a karşı etkili olabilecek deneysel veya onaylanmış tedaviler dahil olmak üzere mevcut antiviral ilaçları taramayı amaçlayan bir projede ortaklık kurduğunu söyledi. GSK, J & J’nin AdVac ve PER’e benzer. C6 teknolojileri, bir aşının geliştirme sürecini iyileştirmek için ve ayrıca J & J’nin deneysel Ebola aşısını geliştirmek için de kullanıldı.

Hisse performansı: J&J hisseleri% 2,6 arttı.

Moderna

Tip: RNA bazlı aşı

Adı: mRNA-1273

Moderna Inc. MRNA, COVID-19’a karşı bir mRNA aşısı geliştirmek için Ocak ayında CEPI’den fon aldı. 24 Şubat’ta, ABD’de bir Faz 1 klinik deneme için ilk mRNA-1273 serisini NIAID’e gönderdiğini söyledi.

Faz 1 denemesindeki ilk hastaya 16 Mart’ta bir aşı adayı dozu verildi. Çalışmanın, açık etiketli bir Faz I’e 18 ile 55 yaşları arasındaki 45 sağlıklı yetişkin hastayı kaydetmesi bekleniyor.

Hisse performansı: Moderna’nın hisseleri% 146,8 oranında değer kazandı.

Novavax


Tip: Aşı

Novavax Inc. bir preklinik biyoteknoloji şirketi, 26 Şubat’ta preklinik hayvan çalışmalarında birkaç aşı adayı olduğunu açıkladı. Şirket, 8 Nisan’a kadar bir COVID-19 aşısı adayı belirlediğini ve Mayıs ortasında bir Faz I klinik çalışma başlatmayı planladığını söyledi. Plasebo kontrollü çalışmanın ilk aşaması 130 sağlıklı yetişkini kaydedecek.

Mart ayında şirket, bir COVID-19 aşısı geliştirmek için CEPI’den 4 milyon dolar aldığını ve Emergent BioSolutions Inc.’in deneysel aşı için sözleşme yaptığı, geliştirme ve üretimi destekleyeceğini söyledi.

Hisse performansı: Hisse senedi% 334,4 arttı.

Regeneron Pharmaceuticals

Tür: Önleme ve tedavi

Adı: REGN-COV2

4 Şubat’ta Regeneron Pharmaceuticals Inc. COVID-19 için tedavi olarak monoklonal antikorlar geliştirmek için çalıştığını duyurdu ve 5 Mayıs kazançları sırasında tedavinin adı REGN-COV2 açıklandı. Şirketin VelocImmune platformu, klinik öncesi testlerde insanlaştırılmış bağışıklık sistemlerine sahip genetik olarak tasarlanmış fareler kullanıyor. Bir sözcü, “Ağustos ayı sonuna kadar yüz binlerce profilaktik dozu insan testleri için hazır hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi. Projeyi bulaşıcı hastalıklar Ar-Ge ve viral vektör teknolojisi başkan yardımcısı Christos Kyratsous yürütüyor.
Klinik denemelerin Haziran ayında başlaması bekleniyor.

Hisse performansı: Regeneron’un hisseleri% 37,0 arttı.

Regeneron Pharmaceuticals and Sanofi

Tür: Tedavi

İsim: Kevzara


FDA, Regeneron ve Sanofi SNY tarafından geliştirilen bir tedavi olan Kevzara’yı, 2017’de romatoid artrit için bir tedavi olarak, iki şirket arasında yakın zamanda tamamlanan uzun süredir devam eden bir Ar-Ge ortaklığının bir parçası olarak onayladı.

Regeneron ve Sanofi, 16 Mart’ta şiddetli COVID-19 enfeksiyonları nedeniyle hastaneye kaldırılan hastaların tedavisi olarak Kevzara’yı test eden bir Faz 2/3 denemesi başlattıklarını söyledi. Bir şirket sözcüsüne göre, bu randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışmanın 400’e kadar hastayı kaydetmesi bekleniyor ve ABD New York’taki Mount Sinai Hastanesinin ilk yeri olan 16 tesiste gerçekleştirilecek, hasta kaydetmeye başladı.

30 Mart’ta şirketler, küresel denemelerindeki ilk hastanın tedavi edildiğini açıkladı. Bununla birlikte, Nisan ayı sonlarında şirketler, Faz 3 denemesini yalnızca kritik olarak tanımlanan hastaları içerecek şekilde sınırlayacaklarını söylediler.

Roche

Tür: Tedavi

İsim: Actemra


Roche Holdings AG’nin Actemra ilk olarak 2010 yılında romatoid artrit ilacı olarak onaylanmıştır. İsviçreli ilaç üreticisi, şiddetli pnömoni nedeniyle hastaneye kaldırılan COVID-19 hastalarının tedavisi olarak Actemra’yı değerlendiren bir Faz 3 klinik çalışma başlattı. Roche, Nisan ayı başlarında ABD’deki 55 tesiste ve dünyanın başka yerlerinde yaklaşık 330 hastayı kaydetmeye başladı. Şirket, hasta ölümlerini ve mekanik ventilasyon ihtiyacını veya diğer birincil ve ikincil sonlanım noktaları arasında bir yoğun bakım ünitesi kalmasını incelemeyi planlıyor. Bir Roche sözcüsü e-posta yoluyla 3 Nisan’da BARDA ile ortak olan denemedeki ilk hastaların tedavi edildiğini söyledi. Şirket, 22 Nisan’da sonuçların yaz başında beklendiğini söyledi. Çalışmalarda ayrıca: Roche, COVID-19 için bir teşhis ve antikor testi geliştirdi. Her ikisi de FDA’dan EUA almıştır.

Hisse performansı: Roche’un hisseleri% 1,3 düştü.

Sanofi

Tür: Aşılar

İsim:

18 Şubat’tan itibaren Sanofi, rekombinant DNA platformunu kullanarak COVID-19 için şiddetli akut solunum sendromu (SARS) için klinik öncesi bir aşı adayını test etmek için BARDA ile birlikte çalışıyor. Bir sözcü, Sanofi’nin Mart 2021 ile Ağustos 2021 arasında Aşama 1 klinik denemesine bir aşı koymayı hedeflediğini söyledi. 27 Mart’ta bir mRNA aşısı geliştirmek için Translate Bio Inc. ayrı bir program duyurdu.

Hisse performansı: Sanofi hisseleri% 0,7 düştü.

Takeda Pharmaceutical

Tip: Antikor tedavisi

İsim: TAK-888

Japon ilaç üreticisi Takeda Pharmaceutical Co. Ltd. 4 Mart’ta enfeksiyon riski yüksek olan kişiler için hiperimmün globülinleri test etmeyi planladığını söyledi. Gürcistan’da gerçekleştirilecek araştırmasının bir parçası olarak Takeda, COVID-19’dan iyileşmiş veya geliştirilirse aşı almış kişilerin plazmaya erişmesi gerektiğini söyledi. Takeda’nın aşı işi başkanı Dr. Rajeev Venkayya, şirketin COVID-19 müdahale ekibinin eş başkanıdır. Nisan ayında Takeda ve CSL Behring CSLLY, +% 1.73 COVID19 için plazma kaynaklı bir tedavi geliştirmek için bir ittifak kurduklarını söyledi. Biotest AG ve Octapharma da ittifaka katıldı. Çalışmalarda ayrıca: J&J gibi Takeda, hem deneysel hem de düzenleyici onaylı diğer tedavilerin tedavi potansiyeline sahip olup olmadığını incelemeyi planlıyor.

Hisse performansı: Takeda hisseleri% 10,0 düştü.

Vaxart

Tür: Vaccine


Vaxart Inc. 31 Ocak’ta aşı geliştirme planlarını açıklayan ilk şirketlerden biriydi. Mart ayında, klinik aşama şirketi Emergent BioSolutions’ın oral aşıların geliştirilmesine ve üretilmesine yardımcı olacağını duyurdu. Vaxart CEO’su Wouter Latour 18 Mart tarihli bir haber bülteninde, “Oda sıcaklığında sabit bir tablet kullanılarak uygulanan bir oral aşının, büyük bir aşı kampanyasının başlatılmasında çok büyük lojistik avantajlar sağlayabileceğine inanıyoruz” dedi. Bir şirket yöneticisi, şirketin 2020’nin ikinci yarısında ABD’de bir Faz 1 klinik araştırması başlatmayı planladığını söyledi. 31 Mart itibarıyla klinik öncesi testler için beş aşı adayı bulunuyor.

Hisse performansı: Vaxart’ın hisseleri% 621,8 arttı.

Vir Biotechnology

Tür: Tedaviler

İsim: VIR-2703 (ALN-COV olarak da adlandırılır), VIR-7831 ve VIR-7832

Vir Biotechnology Inc. iki klinik öncesi tedavi adayına sahiptir, VIR-7831 ve VIR-7832 ve 4 Mayıs’ta Alnylam Pharmaceuticals Inc. ile ortaklığın bir parçası olarak bir tedavi adayı belirlediğini söyledi. Şirketler, önerilen tedavi veya önleme tedavisinin denemelere girmesinden önce 2020’nin sonuna kadar yeni bir araştırma ilaç başvurusu yapmayı hedeflediklerini söylediler.

Vir birçok yönden pandemi sırasında biyoteknoloji alanındaki en verimli ortaklardan biri olmuştur. Klinik öncesi şirket, Biogen Inc. BIIB’nin eski CEO’su George Scangos tarafından yönetiliyor. 25 Şubat’tan itibaren, COVID-19 için bir tedavi olarak monoklonal antikorları test etmek için Şangay merkezli WuXi Biologics ile işbirliği yaptığını söyledi. Tedavi onaylanırsa, WuXi onu Çin’de ticarileştirirken, Vir dünyanın geri kalanı için pazarlama haklarına sahip olacak. Daha sonra, monoklonal antikorlarını COVID-19 için potansiyel bir tedavi olarak geliştirmeye ve üretmeye yardımcı olmak için Biogen ile bir ortaklık duyurdu. Şirket, Biogen’in Vir antikorlarının klinik üretimini gerçekleştireceğini söyledi. Vir daha sonra COVID-19 antikor geliştirme programının bir parçası olarak Generation Bio ile bir araştırma anlaşması yaptığını duyurdu. Son olarak, GSK’dan hisse senedi yatırımını açıkladı.

Hisse performansı: Vir hisseleri% 138,2 arttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.