TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

İtalya, Veri Uygulamaları Nedeniyle Apple ve Google’a Para Cezası Verdi!

0

İtalya, Veri Uygulamaları Nedeniyle Apple ve Google’a Para Cezası Verdi İki büyük teknoloji şirketi olan Apple ve Google, İtalya’nın rekabet ve pazar otoritesi (AGCM) tarafından, kullanıcılarına verilerinin ticari kullanımları hakkında ülkenin tüketici yasasını ihlal ettiğini iddia ederek yeterince açık bilgi sağlamadıklarını tespit ettikleri için iki şirkete toplam 10 milyon € para cezasına çarptırdı.

İtalya, Veri Uygulamaları Nedeniyle Apple ve Google'a Para Cezası Verdi!
İtalya, Veri Uygulamaları Nedeniyle Apple ve Google’a Para Cezası Verdi!

Ek olarak mahkeme  bu büyük ikiliyi, kullanıcıları ticari işlemeyi kabul etmeye zorlamak için “agresif” uygulamalar uygulamakla suçluyor.

ACGM‘nin yaptırımına yanıt için Apple ve Google ile temasa geçildi. Gelen açıklamalar ise iki şirketin de temyize gidecekleri yönünde. Arama motoru devi Google, hesap oluşturma aşamasında ve tüketiciler hizmetlerini kullanırken ilgili bilgileri ihmal etmekle suçlanıyor.

AGCM ek olarak Apple‘ı, bir Apple Kimliği oluşturduklarında veya App Store gibi dijital mağazalarına eriştiklerinde, bilgilerini ticari olarak nasıl kullandığı konusunda kullanıcılara hemen net bilgi vermemekle de suçladı.

İtalyan mahkemesi, yaptırımları açıklayan bir basın bülteninde her iki şirketin uygulamalarını bir araya getirerek her birini, özellikle hesap oluşturma aşamasında, kendi kendine hizmet eden ticari şartları kendi kullanıcılarına dayatmakta özellikle agresif olmakla suçluyor.

Google için ACGM, ticari işlemenin kullanıcı tarafından kabul edilmesini önceden belirlediğini ve ayrıca reklam teknolojisi devinin, kullanıcıların bu veri aktarımları için daha sonra onaylarını iptal etmeleri veya hesap adımı tamamlandıktan sonra seçimlerini değiştirmeleri için net bir yol sağlayamadığını belirtiyor.

Bunlara ek olarak Apple‘ın yaklaşımının, düzenleyicinin iPhone üreticisinin veri toplama uygulamalarını ve mimarisini esasen tüketiciyi ticari şartlarını kabul etmeye “koşullandırdığını” öne sürmesiyle birlikte, kullanıcıların verilerinin ticari kullanımı üzerinde uygun şekilde seçim yapma yeteneğini reddettiği görüşünde olduklarını belirttiler.

İtalya, Veri Uygulamaları Nedeniyle Apple ve Google’a Para Cezası Verdi!

Bir açıklamada, Apple’dan ACGM‘nin bulgusunu reddetti ve şunları yazdı:

Kurumun görüşünün yanlış olduğuna inanıyoruz ve karara itiraz edeceğiz. Apple , kullanıcılarımızın gizliliğine uzun süredir devam eden bir bağlılığa sahiptir ve müşteri verilerini koruyan ürünler ve özellikler tasarlamak için inanılmaz derecede sıkı çalışıyoruz. Tüm kullanıcılara, hangi bilgilerin paylaşılıp paylaşılmayacağını ve nasıl kullanılacağını seçebilmeleri için sektör lideri şeffaflık ve kontrol sağlıyoruz.

Bir Google sözcüsü de şu ifadeyi göndererek bulgulara katılmadı:

Kullanıcılarımıza yardımcı araçlar ve kullanımları hakkında net bilgiler sağlamak için şeffaf ve adil uygulamalarımız var. İnsanlara bilgilerini yönetmeleri ve kişisel verilerin kullanımını sınırlamaları için basit kontroller veriyoruz ve tüketiciyi koruma kurallarına tam olarak uymak için çok çalışıyoruz. Kurumun kararına katılmıyoruz ve temyize gideceğiz.

İtalya, Veri Uygulamaları Nedeniyle Apple ve Google'a Para Cezası Verdi!
İtalya, Veri Uygulamaları Nedeniyle Apple ve Google’a Para Cezası Verdi!

ACGM‘nin kararlarının tam metinlerine Apple ve Google için üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu haftanın başlarında, Amazon‘un İtalyan pazarında Apple kitinin satışı konusunda gizli anlaşma olduğu iddiasıyla Apple ve Amazon için (toplam) 230 milyon dolar para cezası kesildi.

Aynı zamanda Facebook‘u insanların verilerini ticari kullanımıyla ilgili benzer sorunlar nedeniyle cezalandırırken, bu yaz Google‘a Android Auto ile ilgili 123 milyon dolarlık bir para cezası verdi.

Daha fazla güncel içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.