TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Kara Deliğe Düşen Cisimler Nereye Gider?

0

Kara delik, çekim alanı sayesinde, yörüngesinde giren tüm maddesel oluşumları, çekim alanı sayesinde kendine doğru çekerek yutacak kadar güçlüdür. Peki, kara delik tarafından yutulan maddeler nereye gider?

Kara deliklerde bulunan, neredeyse sonsuz denebilecek kadar kuvvete sahip olan çekim gücü nedeni ile atomlar o kadar sıkışır ki, atomun oluşmasını sağlayan parçacıkların arasında bulunan boşluklar yok olur. Normal şartlarda atomun çekirdekleri arasında oldukça büyük bir başka deyişle devasa boşluklar bulunmaktadır. Bu boşlukların arasında atomun yapı taşlarından biri olan, elektron ismi verilen maddeler dolaşır. Atomu 100.000 kişi kapasiteli bir stadyum olarak düşünülürse, atomun çekirdeği sahanın içindeki santra ismi verilen bölgede duran futbol topu kadar bir yer kaplamaktadır. yani cismin %99’undan fazlası aslında boşluktur. Örnek vermek gerekirse; bir binanın içerisinde cep telefonu ile konuşabilmek bu boşluklar sayesinde mümkündür. Çünkü cep telefonu vericisinden çıkan sinyaller, duvarı oluşturan atomlar arasında bulunan boşluklardan rahatlıkla geçer.

Fakat, kara deliğin içine düşen cisimlerde bulunan atomlar sıkıştığı için, içerisinde bulunan boşluklar kaybolur. Bu durumda atom çekirdeği de sıkışır. Nasıl ki açık durumdayken büyük bir yer kaplayan bir çadır katlandığında çantaya sığabilecek bir duruma gelebiliyorsa, maddeler de aynı şekilde küçülebilir ama kütlelerinde herhangi bir değişim olmaz. Ancak, bu sıkışma sonucu atomun yapısı değişir. Atomun değişmesi, maddenin fiziksel özelliklerinin tamamen değişmesine sebep olur. Henüz bu şekilde değişime uğramış bir madde incelenmemiş olduğu için maddenin yeni özelliklerinin neler olduğu bilinememektedir.

Kara delikler konusuna gelince, bu yapıların fiziksel özelliklerinin nasıl olduğu henüz bilinmemektedir. Kara delikler konusunda tek bilinen şey, oldukça büyük bir çekim kuvvetine sahip olduğu ve ışığın bile bu çekim kuvvetinden kaçamamasıdır. Fakat, bu çekim kuvvetinden kaçabilen bir şey mevcuttur. O da radyasyondur. Bu nedenle de kara delikler etrafına oldukça yüksek oranda radyasyon saçar. Nedeni ise, içine çekilen maddelerin sıkışarak yapı değiştirmesi ve büyük bir hızla dönen kara deliğin oluşturduğu manyetik alan büyük miktarda radyasyon oluşumuna neden olur. Eğer, herhangi bir canlı kara deliğe yaklaşırsa, çekim gücünden önce karşılaşacağı yüksek radyasyon nedeni ile ölecektir.

Galaksi fotoğraflarında, galaksi çekirdeğinin parlak bir şekilde görüntülenmesinin nedeni de budur. Çünkü bu galaksiler x-ray teleskoplar aracılığı ile görüntülenmektedir. Sanılanın aksine galaksinin merkezinde bulunan parlaklık ışık değil radyasyondur. Çünkü süper kütleli kara delikler olarak isimlendirilen kara delikler galaksilerin merkezinde bulunur.

Dünyada yaşamın olması, dünyanın, samanyolu galaksisinin merkezine oldukça uzak bir konumda bulunması sayesindedir. Eğer dünya, samanyolu galaksisine yakın bir konumda olsaydı, tüm canlılar yüksek radyasyon oranı nedeniyle yaşamlarını yitirirdi.

Konunun başlığı olan kara deliğin içine düşen cisimler nereye gidiyor? Sorusunun cevabı ise, kara deliğin içine düşen maddeler hiçbir yere gidemez. Eğer bu maddeler bir yerlere gitseydi kara delik diye tanımlanan cisim de olmazdı. Çünkü kara delikler, içine madde çekildikçe büyümektedir. Kara deliğin içinden geri çıkabilen şey radyasyondur.

Ayrıca kara deliğin neredeyse sonsuz olan çekim kuvveti nedeni yüzünden kara deliğin içinde zaman durmuştur. Kara deliğin içinde zaman durduğu için hareketlilik bulunmamaktadır. Yani, teorik açıdan olmadığı düşünülmektedir. Kara deliklerin içi ile ilgili bir diğer bilgi de, kara deliğin içerisinin aydınlık olmasıdır. Nedeni ise, kütle çekimi yüzünden kara deliğin içine çekilen şeylerden biri olan ışığın da maddeler gibi kara deliğin içine hapsolmasıdır. İçerisi gözü kör edebilecek derecede aydınlıktır.

Bu anlatılanlar yalnızca teorik tahminlerdir. Tüm bunlar, hiçbir bilim insanının kara deliklerin içini gözlemleme gibi bir şansı olmadığı sadece tahminlerden ibarettir. Yine de bilinen şey, kara deliğin içine düşen madde dışarı çıkmaz. Belki boyut değiştirebilir, belki de daha farklı olaylar olur. Ancak madde bilinen fizik kanunlarına göre fiziki olarak hep kara deliğin içindedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.