TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Kripto Paranın Değerini Belirleyen Unsurlar

0

Günümüzde hemen hemen herkes kripto paraları duymuştur ancak kripto paranın değerini belirleyen unsurları da biliyor olmak gerekmektedir.

Kripto para varlıklarına ilgi günümüzde büyük ancak temel sorun kripto parayla ilgili olarak önemli olan unsurları bilmeden yatırım yapmaya başlamaktır ve bu büyük para kayıplarına neden olmaktadır. İnsanlar günümüzde enflasyondan kaçabilmek için kripto para alıyor olsada doğru yapılmayan yatırımlar faciayla sonuçlanabilir.

Doğru zamanda doğru kripto varlığa yapılan yatırımlar yatırımcılarına büyük gelirler kazandırdı fakat bunun çoğu zaman tam tersi oldu. Kripto para lideri Bitcoin bir dönem 69.000 Dolar seviyesini gördükten sonra ani biri düşüş yaşamış ve değeri 15000 Dolar seviyesine kadar inmişti. Peki kripto para varlıklarında fiyatlar nasıl bu kadar değişebiliyor ve değerler neye göre şekilleniyor?

Kripto paralar yüzlerce olsada Bitcoin onların en belirgini ve en değerlisidir. Bitcoin değer kazandığı zaman diğer kripto paralar da genel olarak değer kazanırlar. Ancak Bitcoin için işler kötü gittiğinde genelde piyasada genel itibariyle bir düşüş söz konusu olmaktadır. Bu nedenle sadece yatırım yaptığınız kripto varlığın fiyat grafiğini takip etmeniz yetmeyecek olup Bitcoin’in de fiyatını analiz etmeniz, takip etmeniz gerekecektir.

Arz talep dengesi, para karşılığı olan hemen hemen her unsurda söz konusudur. Bu tabir en basit hatlarıyla belirli miktarda üretilmekte olan bir varlığın zaman içerisinde ne kadar çok talep görürse o kadar değerli hale gelmesiyle ilgili olduğu söylenebilir. Dünya’da satın alınabilecek maksimum Bitcoin adedi 21 milyon olup, hala bir bölümü şifreli bir biçimde olan Bitcoin’lerin tamamı dolaşıma girdiği zaman farklı bir Bitcoin’in üretimi olmayacak ve talebin olması halinde Bitcoin’in fiyatı doğrudan yükselecektir. Çünkü az miktarda kalmış olan bir varlığa talebin çok fazla olması fiyatının da artmasına yol açacaktır.

Günümüzde kripto varlıklar trilyonlarca adet ortaya çıkarılmakta ve yeterli alıcı bulamadığı taktirde de değer kaybı yaşamaktadır. Eğer sözler tutulur ve projeler amaçlandığı şekilde ilerleyebilirse o halde güven ortamı meydana gelmekte ve kripto paralar değer kazanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.