TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Lol Worlds Meta Şampiyonları

0

Lol Worlds Meta Şampiyonları Hangileri?

Bildiğiniz üzere League of Legends, beş güçlü şampiyondan oluşan iki takımın birbirlerinin üslerini yok etmeye çalıştığı takım çalışmasına yönelik bir strateji oyunudur. 140’dan fazla şampiyonun arasından seçimini yaparak zafere giden yolda destansı oyunlar yap, rakibini katlet ve kuleleri yık. Meta, güçlenen şampiyonların belli olduğu, güçsüzleştirilenlerin belli olduğu bir havuzdur diyebiliriz. Güçlü şampiyonları Metadan takip eder, ona göre karakter seçimleri yaparız. Metayı takip etmenin en önemli faydası da budur zaten. Meta rekabetçi türü her oyunda vardır. League of Legends ta şampiyonlar bazında çok değişse bile genel oynanış olarak çok sık değişmez. Şampiyonlar, en son denge güncellemeleriyle tahmin edilen performanslarına göre 3 seviyeye ayrılır; S Seviyesi, A Seviyesi ve B Seviyesi. Yapay zekamız, her yama döngüsü için güçlendirmeler, zayıflatıcılar ve popülerlik ile iligli bir tier listesi oluşturur. Her şampiyonun metadaki zorluk seviyesini tanımlayan bir göstergesi vardır. Tier listesine giremeyen şampiyonlar, bu şampiyonların derecelitek ya da çift oyunlarda lig atlamak için daha yoğun bir çaba gerektireceği anlamına gelir.

Lol Meta Şampiyonlar Nelerdir?

Aatrox

Bir zamanlar Runeterra’yı Hiçlik’e karşı savunan onurlu savaşçılar olan Aatrox ile kardeşleri zamanla dünya için çok daha büyük bir tehdit haline geldiler. Sonunda ölümlerin kurnazca büyülerine yenildiler. Fakat yüzyıllar boyu hapis kalan Aatrox, özünün hapsedildiği kılıcı kullananları ele geçirip bedenlerini değiştirerek soydaşları arasında ilk serbest kalan olmayı başardı. Şimdi eski halinin tüyler ürpertici bir taklidi olan çalıntı bedeniyle Runeterra’da gezerek, çok gecikmiş intikamını almak için tüm evrenin sonunu getirmeye çalışıyor.

Ahri

Ahri yeteneklerini 9 rakibe isabet ettirdiğinde bir sonraki yeteneği isabet ettiği her rakip başına onu iyileştirir. Ahri küresini ileri fırlatıp geri çeker; küre giderken büyü hasarı, dönerken de gerçek hasar verir. Ahri kısa süreliğine hareket hızı artışı kazanır ve yakınındaki hedeflere kilitlenip saldıran üç tilki ateşi fırlatır. Ahri’nin gönderdiği öpücük, isabet ettiği rakibe hasar verir, tüm hareket yeteneklerini anında sonlandırır ve hedefi ayartarak uslu uslu Ahri’ye doğru gelmesini sağlar. Hedefin Ahri’den aldığı hasar geçici olarak artar. Ahri ileri atılarak yakındaki rakiplere hasar veren öz ışınları gönderir. Ruh saldırısı, bekleme süresine girmeden önce üç defaya kadar kullanılabilir.

Akali

Kinkou Tarikatı’nı ve Gölgenin Yumruğu unvanını terk eden Akali artık halkının ihtiyaç duyduğu ölümcül silah olmaya hazır. Saldırılarını tek başına yapıyor. Bir şampiyona yetenek hasarı vermek, hedefin etrafında enerji halkası oluşturur. Bu halkadan geçmek Akali’nin bir sonraki normal saldırısına ilave menzil ve hasar sağlar. Akali beş kunai fırlatarak ilave saldırı gücü ve yetenek gücüne bağlı olarak hasar verip yavaşlatma etkisi uygular. Akali bir duman bombası atar ve kısa süreliğine hareket hızı kazanır. Perdenin içindeyken Akali görünmez olur ve rakiplerin yetenekleri veya saldırılarıyla hedef alınamaz hale gelir.

Urgot (S)

Bir zamanlar güçlü bir Noxus’lu cellat olan Urgot, uğruna pek çok can aldığı imparatorluk tarafından ihanete uğradı. Yetenekleri: Dehşet saçar, Çürüten Bomba, İmha, Horgörü, Ölümden Beter.

Nasus (S)

Nasus, antik Shurima’dan gelen çakal başlı Yükselmiş bir varlık. Çöl halkları tarafından yarı tanrı olarak kabul edilen bir kahramandır. Yetenekleri: Ruhyiyen, Sömürü Darbesi, Çürü, Ruh ateşi, Kumların Hiddeti.

Garen (S)

Soylu ve gururlu bir savaşçı olan Garen, Yılmaz Öncülerin bir üyesi olarak savaş veriyor. O, dostları tarafından sevilen ve düşmanları tarafından saygı duyulan bir savaşçıdır. Yetenekleri; Metanet, Amansız Hücum, Cesaret, Yargı, Demacia’nın Adaleti.

Wukong (S)

Wukong gücünü, çevikliğini ve zekâsını rakiplerini şaşırtarak kendine avantaj sağlamak için kullanan bir vastaya düzenbazıdır. Taş Deri, Yıkıcı Vuruş, Oyunbaz Savaşçı, Bulut Saldırısı, Burgaç.

Shen (S)

Shen, Kinkou’lar olarak bilinen gizemli Ionia savaşçılarına Alacakaranlığın Gözü unvanıyla liderlik eder. Yetenekleri: Ki Kalkanı, Alacakaranlık Saldırısı, Ruh Sığınağı, Gölge Fırlayışı, Birlikten Kuvvet Doğar.

Mordekaiser (S)

İki kere öldürülüp üç kere doğan Mordekaiser, unutulmuş çağlardan kalma acımasız bir savaşçı kraldır. Yetenekleri: Karanlık Azap, Mahvet, Yıkılmaz, Ecelin Eli, Ölüler Alemi.

Sett (S)

Ionia’nın yeni yeni oluşan suç dünyasının liderlerinden olan Sett, Noxus’la olan savaşın ardından ün yaptı. Yetenekleri: Dövüşçü İnadı, Yapıştır, Balyoz Gibi, Surat Dağıtan, Yürek Hoplatan.

Malphite (S)

Yaşayan taştan devasa yaratık Malphite, karmaşanın hâkim olduğu bir dünyaya kutlu düzen getirmek için mücadele veriyor. Yetenekleri: Granit Kalkan, Sismik Parça, Gök Gürültüsü, Yeri Sars, Önlenemez Güç.

Yorick (A)

Hem kutsanmış hem de lanetlenmiş biri. Gölge Adalar’a sıkışıp kalan Yorick’in çürüyen cesetler ve feryatlar içinde etrafında toplanan ruhlardan başka yoldaşı. Yetenekleri: Ruhların Çobanı, Son Dua, Kara Tören, Sisin Matemi, Adaların Ağıdı.

Cho’Gath (A)

Cho’Gath Runeterra’nın acımasız güneşine çıktığından beri açlığın en saf ve doyumsuz halinin güdümünde hareket ediyor. Yetenekleri: Etobur, Kazıklı Zemin, Yabani Çığlık, Cani Dikenler, Ziyafet.

Teemo (A)

En tehlikeli ve tehditkâr engellerden bile gözü yılmayan Teemo, sonu gelmez bir heves ve neşeyle dünyayı arşınlıyor. Yetenekleri: Kaçak Dövüş, Kör Eden Dart, Seri Adım, Zehirli Atış, Tehlikeli Tuzak.

Gnar (A)

Bazen neşeli ve oyuncu, bazense sinir krizleriyle gözü yıkımdan başka bir şey görmeyen dev bir canavar olabilen Gnar, ilkel bir yordle Yetenekleri: Hiddet Geni, Bumerang At, Hiper, Hop, GNAR!

Jax (A)

Özgün silahlardaki ustalığına ve sivri diline kimselerin yaklaşamadığı Jax, Icathia’nın bilinen son silah ustası. Yetenekleri: Amansız Saldırı, Sıçrama Saldırısı, Güçlendir, Karşı Saldırı, Büyük Ustanın Kudreti.

Tryndamere (A)

Gücünü dizginlenemeyen hiddeti ve öfkesinden alan Tryndamere, bir defasında kendini gelecekteki daha da karanlık günlere hazırlamak için Freljord’u bir ucundan diğerine gezerek açık açık meydan okudu. Yetenekleri: Savaş Gazabı, Kan Hırsı, Alaycı Nara, Biçerdöner, Ölümsüz Hiddet.

Darius (A)

Noxus ordusunun, savaşta bilenmiş en korkunç komutanı olan Darius’tan daha yüce bir sembolü yok.  Yetenekleri: Kanama, Biçen Balta, Kemik Kıran, Tut Çek, Noxus Giyotini.

Riven (A)

Bir zamanlar Noxus ordularında kılıç ustası olan Riven, daha önce fethetmeye çalıştığı topraklarda artık bir sürgün. Yetenekleri: Rünlü Kılıç, Kırık Kanatlar, Ki Patlaması, Yiğitlik, Sürgün Kılıcı.

Illaoi (B)

Illaoi’nin cüssesini gölgede bırakabilecek bir şey varsa, o da sarsılmaz inancıdır. Yetenekleri: Yaşlı Tanrının Elçisi, Dokunaç Darbesi, Sille Tokat, Ruh Sınavı, İlahi Ders.

Fiora (B)

Valoran’ın en korkulan silahşoru olan Fiora mavi çelikten kılıcının hızı kadar, acımasızlığı ve keskin zekâsıyla da tanınır. Yetenekleri: Düellocunun Dansı, Hamle, Karşı Hamle, Kılıç Sanatı, Büyük Mücadele.

Camille (B)

Kanunun sınırları dışında hareket edebilmek için tepeden tırnağa bir silaha dönüşen Camille, Ferros Hanesi’nin baş istihbaratçısı. Yetenekleri: Değişken Savunma, İmha Protokolü, Keskin Çelme, Kanca Atışı, Hextech Ültimatomu.

Rumble (B)

Rumble genç ve asabi bir mucit. Yetenekleri: Hurdalık Devi, Alev Makinesi, Hurda Kalkan, Elektro Zıpkın, Dengeleyici.

Renekton (B)

Renekton, Shurima’nın kavrulmuş çöllerinden gelen, Yükseliş’e ermiş korkunç ve hiddetli bir varlıktır.  Yetenekleri: Hiddet Saltanatı, Ezik Katili, İnsafsız Yırtıcı, Kes Biç, Sahip.

Irelia (B)

Noxus’un Ionia’yı işgal etmesi ortaya birçok kahraman çıkarsa da bunların hiçbiri Navori’li genç Irelia kadar beklenmedik değildi. Yetenekleri: Ionia Azmi, Uçarbıçak, Direniş Dansı, Ölümcül Ahenk, Keskin Hapis.

Gwen (B)

Kutlu Terzi, Gwen ve onun yetenekleriyle rakiplerinizi kesip yeniden dikin. Yetenekleri: Bin Kesik, Kırt Kırt!, Kutlu Sis, Pens At, İlmek İlmek.

Daha fazla oku:  League of Legends Oyun Hataları ve Çözümleri Detaylı Rehber

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.