TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

M1 İşlemcili iPad Pro İnceleme: Tüm Detaylar

0

M1 işlemcili iPad Pro incelemesi tüm detaylarıyla birlikte sizler için derledik. Yeni iPad Pro 12.9 inch ve 11 inch ekranlarıyla birlikte karşımıza çıkıyor. Yeni iPad Pro’nun en dikkat çeken yanlarından birisi kuşkusuz Mini-Led ekranı. Görüntü kalitesi o kadar net ki 2k bir monitörünüz varsa ancak bu keyfe ulaşabiliyorsunuz.

iPad Pro’nun ekran kalitesi yanında en önemli detaylarından biriside İşlemcisi ve ekran kartı M1 işlemciler bildiğimiz üzere Macbook larda kullanılan Apple’in yeni işlemcisi. Düşük enerji tüketimi ve yüksek performansı sayesinde Apple artık cihazlarında bu işlemci üzerinden geliştirmelere gidecek.

M1 İşlemcili iPad Pro 12.9 inç

İyi Yanları: Yüksek çözünürlüklü Mini-Led ekran, Yüksek Performanslı M1 İşlemci, Video görüşmelerinde takip eden kamera

Kötü yanları: Çoklu kullanıcı desteği olmaması, Kamera konumu iyi değil, iOS işletim sistemi kısıtlı özelliklere sahip

iPad Pro Mini-LED Ekran Özellikleri

Mobil cihazlar yani akıllı telefon ve tabletlerde genellikle iki temel türde ekran teknolojisi kullanılır. Bunlar LCD ve OLED diye tabir ettiğimiz görüntü teknolojileridir. LCD ve OLED ekranlarda görüntüyü RGB renkler oluşturur. RGB (Red-Green-Blue) RGB renklerin panellerde insan gözüyle görülmesi için piksellerin aydınlatılması gerekir. OLED panellerde pikseller kendiliğinden aydınlatılır, LCD panellerde ise arka kısımda LED bir ışık bulunur ve bu şekilde pikseller aydınlatılır.

Led arkadan aydınlatmalı LCD panellerin avantajı, ucuz, uzun ömürlü ve diğer ekranlara göre parlak olmalarıdır. OLED ekranlar ise daha pahalı, daha mükemmel kontrastlar gibi özelliklere sahip olmakla beraber LCD ekranlar kadar aydınlık ve parlak olmazlar.

12.9 inç M1 işlemcili iPad Pro ekranına güç veren panel Mini LED teknolojisi. Mini LED LCD paneli sayesinde OLED ekranlara yakın bir kontrast ve siyah piksellerin daha iyi olmasını sağlar. Ekran pikselleri OLED de olduğu gibi kendiliğinden yanmaz ve arka tarafında bir LED ışıkla birlikte aydınlatılır. 10 bin küçük LED ışığıyla birlikte neredeyse her piksel başına farklı bir ışık düşüyor ve renklerin karışmamasını ve kontrastı artırıyor.

11 inç M1 işlemcili iPad Pro’da ise Mini-LED teknolojisi kullanılmıyor. LED ışıklarıyla ekrana ışık verildiğinden siyah renkler biraz daha gri tonlarında gözüküyor. 12.9 inçlik modelde ise siyah renkler cidden göz kamaştırıcı şekilde düzgün.

Apple bu yeni ekran teknolojisine Liquid Retina XDR adını veriyor. Yeni panel sayesinde daha güzel ve parlak renklerin yanı sıra Apple daha önce kullandığı ekranlardaki kullanıcı için düşünülmüş yüksek çözünürlük, her yönden görüş açısı gibi özelliklerden taviz vermiyor.

Biraz da deneyimlemeye geçelim. Yeni iPad Pro’yu elinize aldığınızda mükemmel ve zarif tasarımı, yüksek çözünürlüklü ekranı ve kullanılabilirliği gibi özellikler pek dikkatinizi çekmiyor. Çünkü daha önceki iPad ve İpad Pro’lardan özellikle oyun oynarken, bir sosyal medya uygulamasında veya tarayıcı da gezerken ekranın mükemmelliği ortaya çıkmıyor. Yeni iPad Pro’nun sihri fotoğrafları veya videoları tam ekranda oynatırken devreye giriyor. Çarpıcı bir HDR modu olan Extreme Dynamic Range XDR teknolojisi sayesinde normal kullanımda 600 nit olan parlaklık, 1000 hatta 1600 nitlere ulaşıyor. Bu cidden diğer iPad ve telefonlardan neredeyse 3 kat daha iyi bir parlaklık ve bunu gördüğünüz zaman “daha önce kullandıklarımız ekran değilmiş” hissiyatını yaşayabilirsiniz.

Mini LED ekranla ilgili kişisel görüşüm, OLED ekranlı 4k bir televizyonla iPad Pro’nun görüntüsü eşdeğer. Ne bu ekran merakı dediğinizi duyar gibiyim ancak iPad Pro ekran konusunda dünyanın en iyi mobil cihazı.

Birazda işlevselliğe geçelim. iPad Pro taşınabilirlik, ağırlık ve ekran konularında mükemmel. İşlemci olarak da hem güçlü hem de verimli. Ancak iPadOS işletim sisteminin olması sizi birçok uygulamada ve kullanılabilirlikte kısıtlıyor. Macbook ve iPad Pro her ne kadar birbiriyle uyumlu gibi gözükse de Photoshop düzenleme, Kodlama, Farklı ekranlarda aynı anda birçok sekmeyle çalışma gibi imkanları iPad’in işletim sistemi sınıfta kalıyor.

iPad Pro İşlemci İncelemesi

Yeni Macbook ve iPad Pro işlemcisi M1 ilk defa Apple’in mobil bir cihazda ram miktarını açıklamasıyla şaşırtmıştı. 512 GB ve altındaki modellerde 8 GB, 1 TB ve üzeri modellerde 16GB Ram kullanıldığını kamuoyuyla paylaştı. Yeni M1 işlemci en son iPad’de kullanılan A12Z Bionic işlemcilerden daha hızlı. Tabi ki bu Apple’in açıklaması ancak son iPad Pro ile kıyasladığımda arada çok bir fark göremedim. Her uygulama açılması, işlenmesi kısa sürüyor ancak daha önceki iPad’de öyleydi. Bu yüzden işlemci konusunda çok farklı performans bekleyen kullanıcılar yeni iPad’de hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

iPad Pro Deneyimi

Yeni iPad Pro kuşkusuz birçok insan için güzel ve alınabilir bir tablet. Ancak bilgisayar özelliği olan tablet unvanını henüz bu işletim sistemi hak etmiyor. M1 işlemcili bir Macbook Air hem iPad Pro’dan daha ucuz hem de sizin için daha fazlasını yapacaktır.

iPad Pro Mini-LED henüz bir bilgisayar kadar işlevsel olamasa da onu almak için birçok neden mevcut. Premium hissi hiçbir Macbook’ta yok. Ayrıca Face ID, Lidar sensörlü çift arka kamera, olağanüstü ses deneyimi, mükemmel mikrofon, Apple Pencil desteği gibi taşınabilir bir cihazdaki tüm aksesuar ve özelliklerin en iyisine sahip. iPad Pro kullanım avantajları ve dezavantajları değerlendirildiğinde Premium hissiyatı yaşamak için mükemmel ancak her şeyi yapmak için bir o kadar yetersiz.

Sizde sorularınızı ve deneyimlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha fazla oku: iOS 14.5 Uygulamaların Sizi Takip Etmesini Engelleme

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.