TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Mining Anakart Tavsiyeleri: 2021

0

Mining Anakart Tavsiyeleri: 2021 yılı baz alınmıştır.

Hangi Mining Anakartı tercih etmeliyim? Son dönemlerde özellikle Ethereum, Ravencoin gibi birçok kripto para birimi madencilerin adeta hazineleri oldu. Kur fiyatlarının ülkemizde yüksek olması ve pandemi sebebiyle insanların gelirlerinin azalması sonucunda tahmin edilenden çok daha fazla kişi mining yapmaya başladı. Ekran kartlarımızı bulduk ancak çok sayıda kullanacağımız ekran kartları için birden fazla GPU bağlantısı olan anakartları da temin etmemiz gerekiyor.

Çoklu ekran kartı destekleyen anakartları nasıl anlarız?

Anakartların 1 adet PCI Express x 16 girişi bulunur. Bunun yanında özellikle mining anakartlarında 5,7,11 adet te PCI Express x 1 bağlantısı mevcuttur. Bu PCI Express x1 bağlantılarını Riser vasıtasıyla PCI-E x16 bağlantısına dönüştürebiliriz ve bir sistemde çoklu ekran kartı kullanabiliriz.

Mining Alanında Kullanılabilecek Anakartlar

Biostar Tb250-Btc Anakart

Mining için en fazla kullanılan anakartlardan birisi olan Biostar Tb250-Btc anakart ile birlikte 8 adet ekran kartına kadar kolayca bağlantılarınızı oluşturabilirsiniz. Bu ekran kartının isminden de anlaşılacağı üzere madenciler için üretildiğini söylememiz yanlış olmaz. DDR4 sistem altyapısıyla gelen anakartımız 1151 pin işlemci girişi ile Intel işlemcilerle uyumlu, AMD işlemci kullanacaklar için uyumsuz olduğundan dikkat etmenizde fayda var. DDR4 sistem olması sebebiyle özellikleri madencilik yapılan çoğu anakarta göre güçlü ve 1299-1500 TL fiyat aralığında olması sebebiyle de fiyat performans ürünü diyebiliriz. 6-10 adet arası ekran kartı ile mining yapacaklar için uygun olan Biostar Tb250-Btc Mining anakart önerilerimizde ilk sırada.

Asrock H110 Pro Btc+ Anakart

İkinci sırada yer alan anakartımız Asrock H110 Pro Btc+ modeli. Bu anakartta aynı şekilde mining için üretilen en iyi kartlardan birisi. 13 Ekran kartı destekleyen modelimiz de DDR4 sistem altyapısıyla hizmet veriyor. Şimdi diyeceksiniz ki DDR3 sistem varken neden daha pahalı olan DDR4 sistemleri tercih ediyoruz? Bu sorunun cevabı çok basit yeni sistemler elektrik dağıtım kontrolleri, yüksek işlem hacimleri ve yüksek bellek aralıklarıyla istediğiniz işlemleri çok daha rahat yapıyor. Örneğin günümüzde RX 580 ekran kartı fiyatının 5 bin TL olduğunu düşünürsek 12 tane kart 60 bin TL yapıyor. Bu kadar yüksek değerde olan ekran kartlarımızın başına bir iş gelmesini istemiyorsak doğru anakart ve PSU tercihi de yapmamız gerekiyor. 1151 pin işlemci girişine sahip Anakartın işlemci seviyesinde de artıları bulunuyor. 6 ve 7. Nesil işlemcilerle düşük maliyetlerdeki işlemcilerle de uyumlu olması bakımından mining yapanların bir hayli fazla tercih ettiği modelin fiyatı ise 2700 TL civarlarında.

Esonic B250 Btc Anakart

Esonic B250 modeli diğer modellerimize göre bütçesi düşük olanların tercih edebileceği bir anakart. 12 ekran kartına kadar destekleyen modelimiz DDR4 ve 1150 pin işlemci girişine sahip. Bu anakartın driverleri sadece kutuda CD içerisinden çıkıyor. Alırken buna dikkat etmenizde fayda var çünkü ürünün sitesinde driver desteği bulunmuyor. 7-8. Nesil Intel işlemcilerle uyumlu olan modelimiz yüksek işlemli işlerinizde kullanabileceğiniz bir anakart. Bütçeniz çok düşük değilse ilk iki anakartı tercih edebilirsiniz.

Esonic HM76-65 BTC Combo Anakart

Esonic HM76-65 Btc modeli de diğer anakartlarımız gibi madencilik için üretilen ve 8 ekran kartına kadar destekleyen bir anakart. Bu modelin fiyatı diğer kartlara göre daha ucuz ve genelde işlemciyle birlikte çalıştığı için düşük sistemler için tercih edilen bir model. Çok fazla bütçe ayırmayacaksanız madencilik alanında işinizi görecek bir anakart olan Esonic HM76-65 Btc modeli kullanıcılardan da olumlu yorumlar alıyor.

Asrock H81 Pro BTC 2.0 Anakart

Daha önceki anakartlarımızın tümü DDR4 altyapısı kullanıyordu. Asrock H81 Pro ise DDR3 bir anakart olarak karşımıza çıkıyor. 6 adet ekran kartı bağlayabileceğimiz bu anakartın işlemci konusunda da miningcileri rahatlatıyor. 1150 pin işlemci kullanan H81 Pro Intel 4. Nesil işlemcileri çalıştırabiliyor. Burada fiyat açısından işlemcilerimiz ucuz olacağı için sistemimiz minimum bütçeyle oluşacaktır. Dayanıklılık ve sorunsuzluk bakımından da kaliteli bir marka olan Asrock özellikle 6 ekran kartı kullanacaklara teknohocam tavsiyesidir.

Kripto para üretebileceğiniz ülkemizde en çok kullanılan anakartları sizlerle paylaştık. Anakart ve PSU mining sistemler için büyük önem taşıyor. İlk etapta bu iki donanım parçasını araştırırsanız sizin faydanıza olacaktır. Eğer aklınıza takılan herhangi bir soru varsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.