TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

NASA, Mars’tan Gelen Ses Kayıtlarını Paylaştı

0

NASA gezgini Perseverance, Mars yüzeyinde çalışmalarına devam ediyor. Yeni gelen ses kayıtlarını araştırmacılara ulaştırmayı başaran gezgin, sosyal medyaya damgasını vuruyor. Son gelen kayıtlarda statik ses dalgaları ve kullanmış olduğu lazerin seslerini net olarak duyabiliyoruz.

Perseverance yapmış olduğu çalışmalar insanlık için hayati önem taşıyor. Kendisine çok önemli misyonlar yüklenen gezginin, tüm görevleri başarıyla tamamlaması bekleniyor. Dolayısıyıla ilk olarak indiği Mars yüzeyinden parça örnekleri alacak ve daha sonra ise eski yaşam izlerini burada bulmaya çalışacak. Bunları yerine getirmesi demek insanlık tarihinde ilklere imza demek olacak.

Mars Yüzeyinden Gelen Ses Kayıtları Dikkat Çekti

Nasa
Nasa

Kızıl Gezegenden gelen ses kayıtlarını paylaşan araştırmacılar, bunun çok önemli bir sorunu ortadan kaldırdığını açıkladı. Bu sorun ise SuperCam‘e sahip olan Mars gezgininin mikrofon sisteminde herhangi bir arızanın olmayışıdır. Ses kaydını göndermek demek, mikrofon ve alıcılarda herhangi teknik bir sıkıntının oluşmadığı bilgisi verildi. Bu sayede artık eski yaşam izlerine ait ipuçlarını bulabilir ve daha fazla ses kaydı yaparak araştırmacılara gönderebilir.

Mars’tan Gelen Ses Kaydında Neler Var?

Yine geçtiğimiz haftalarda Mars yüzeyinden kendi tekerlek izlerinin göründüğü, bir görsel ile bizlere orada işlerin yolunda gittiği belirtilmişti. Bu görüntü ile tüm dünya heyecana tanıklık etmişti. Artık tüm bunların üstüne bir de ses kaydı eklendi. Ses kaydı toplam 11 saniyeden oluşmaktadır. Kayıt içerisinde eski yaşam izlerini araştırırken kullandığı lazerin sesini duyabiliyoruz. Aynı zamanda ilerleyen haftalarda ise farklı ses kayıtlarının gönderilmesi bekleniyor.

Ses kaydını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Mars Helikopteri Ne Zaman Kalkacak?

Tüm bu gelişmeler üzerine NASA ekibi, daha gösteriye başlamadıklarını dile getirdi. Dolayısıyla gezgin ile birlikte gönderdikleri helikopterin daha havalanmadığını belirtti. Helikopterin havalanmasıyla asıl şovun başlayacağını ve daha önemli bulguların da elde edileceği öne sürüldü. NASA yetkilileri bu helikopteri önümüzdeki haftalarda kalkışa hazır olabileceğini söyledi.

Biz de bu yeni haberleri merakla yakında takip ediyoruz. Anlık bir gelişme olursa yine sitemizde bu gelişmeleri takip edebilirsiniz. İnsanlık tarihinde ilkleri yaşamaya devam ediyoruz. Umarız tüm insanlık için bu yeni bilgiler hepimiz için bir ışık kaynağı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.