TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Oyuncu Monitör Önerileri 2021

0

Bu yazımızda sizlere oyuncu monitör önerilerinden bahsedeceğiz. Oyuncu monitörleri, oyun içerisinde dikkatimizi daha iyi toplamamıza ve oynarken hem başarılı olmamıza hem de oyunun keyfini çıkarmamıza katkı sağlamaktadır. Teknolojinin çok fazla gelişmesinden dolayı renklerin kalite seviyesi, parlaklık, üst seviyede kontrast ayarı sayesinde oyun içerisinde mükemmel şekilde görünümler ortaya çıkmaktadır. Son günlerde çok gündemde olan oyunlar arasında bulunan pubg ve benzer diğer oyunlar için Oyuncu Monitörü, kesinlikle gerekmektedir. Genelleme yapacak olursak bu ürünler, iyi donanımlara sahip olan bilgisayar için daha çok tercih edilmektedir. Oyuncu Monitörü, bu tür oyunları profesyonel anlamda oynayan oyuncular tarafından A dan Z ye bütün özelliklerine bakılarak alınmaktadır. Bu yüzden de hangi ürünü tercih edeceklerine çoğu zaman kolay karar veremezler.

En Ucuz ve En İyi Oyuncu Monitör Önerileri için derlediğim makaleden fikirler edinerek alışverişinizi yapmanız, mutlaka yararınıza olacaktır. Oyuncu Monitörlerinde kalite ne kadar artarsa fiyatta bir o kadar yukarı çıkmaktadır. Piyasada HD görüntü özellikleri olan, ince ayar detayları bulunan, yüksek çözünürlük, hız ve daha birçok seçenekler ile donatılmış monitörler bulunmaktadır. Düşük bütçeler ile beklentileri karşılayabilecek Oyuncu Monitörlerini sizler için tek tek inceledim. Bundan sonrası için artık kararı siz vereceksiniz. Araştırmalarını yaptığım ürünlerin ekran yenilenme hızı 60Hz ile 144Hz arasında değişmektedir. Paylaşacağım monitörlerin ekran ebatları da farklılık gösterecek.

Oyuncu Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oynanan her bir oyuna göre monitörün sağladığı özellikler ve ekran görüntüsü değişebilmektedir. Kimi oyunlarda yapılan hamlelere göre beklenen tepkilerin çok hızlı olması ve tazeleme hızının da yüksek olması aranmaktadır. Fakat bazı oyunlarda bu durumların aksine daha çok renk ayarlarının düzgün ayar tutması ve renklerin dinamik tonlarda görüntülenmesi beklenmektedir. Hemen hemen tüm konuları barındıran oyunlarda ise tüm özellikleri kullanmak gerektiğinden, panel yardımı ile bu ihtiyaç giderilebilmektedir. Bu sebepten dolayı alacağınız Oyuncu Monitörünün seçimini yaparken mutlaka panel özelliklerinin çeşitliliğine dikkat etmeliyiz. Çünkü iler ki dönemlerde oyunlara göre panelleri kullanarak özel ayarlar yapmamız gerekebiliyor. Oyuncular genellikle size anlatacağım üç panelden yardım almaktadır. Oyuncu Monitörü almadan önce bu panellerin ne işe yaradığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yapacağınız seçimlerde doğru karar verme olasılığınız fazlası ile artacaktır. Dilerseniz bu panelleri incelemeye geçelim.

  • IPS Panel

Lcd ekranlarda kullanılmakta olan bu panel, renk doğrulukları ve kararlılığı olan paneller içerisinde bulunmaktadır. IPS Panel, sıvı kristal ekranların görüş açılarının genişlemesi ve ekrana bakma açılarının renk bozuklukları yaşamadan değişimine şans vermektedir. Genellikle TN panel ile arasında kıyaslama yapılan IPS Panel, yenilenme hızı ve tepki süreleri bakımından daha iyidir. Daha canlı renkler ve zengin yapısı sebebi ile fazlaca tercih edilmektedir.

  • TN Panel

Açılım olarak twisted nematic diye bilinmekte olan TN Panel, Oyuncu Monitörü dendiğinde birçok kullanıcı tarafından akıllara gelmektedir. Diğer paneller içerisinde tepkisi ve hız ölçülerinde ilk sırayı almaktadır. Çok az denebilecek kadar olan gecikme süreleri ve en üst seviyede bulunan yenilenme hızı sayesinde oyunlar mükemmel görsellikte oynanabiliyor. Aynı zamanda hali hazırda bulunan diğer Oyuncu Monitörlerinden de daha uygun fiyata sahip olması, tercih sebebini arttırmakta. Renk bakımından daha düşük olması ve görüş açılarının da yine diğer panellere göre daha aşağı seviye olması, TN Paneli biraz geri planda bırakabilmektedir.

  • VA Panel

Bilgilerini paylaştığım iki panel arasında kararsız kalma durumu var ise, VA Panelin özelliklerini okuduktan sonra fikirleriniz değişebilir. Çünkü VA Panel, diğerlerine göre gerçekten ikisinin arasında kalmış özelliklere sahip olmaktadır. Renkler IPS panelde olan kalitede değil, ancak TN panelle de arasında ciddi kalite farkı bulunmaktadır.

Şimdi gelelim Oyuncu Monitörleri önerilerimize;

Viewsonic XG240224 1ms 144Hz FreeSync FHD (Display + 2x HDMI) Oyuncu Monitörü

Ekran büyüklüğü 24 inç olan Viewsonic Oyuncu Monitörü, 144 Hz ile tercih edilebilecek en uygun fiyatlı ve performansa sahip üründür. Ekran çözünürlük seviyesi 1920 x 1080 piksele kadar uzanmaktadır. Aynı zamanda yenilenme hızı da, 144 Hz NTCS desteğinden gücünü alıyor. Bunlarla birlikte marifetleri arasında mavi ışık filtresi, titreşimleri azaltma ve AMD yani freesync bulunmaktadır. Ayrıca sağlı sollu 2 adet 4W gücüne sahip stereo hoparlör eklenmiş. Bu özelliğinin yanında dilerseniz kulaklık çıkışını kullanarak kimseyi rahatsız etmeden oyunlara devam edebilirsiniz. Usb beslemesi ve HDMI gibi özelliklere de sahip olan Oyuncu Monitörü, piyasada satılan iyi kalite ürünlerden bir tanesidir.

Acer KG241QBMIIX 23.6 1ms 75Hz Freesync Full HD Led Oyuncu Monitör (Analog+2xHDMI)

75 Hz performansı yakalayabilmek için ekran kartı üzerinden ayarlanırınız tamamlamanız gerekmektedir. Ardından 1920 x 1080 piksel çözünürlüklere kadar 23.6 inç seviyelerini net olarak kullanabilirsiniz. Oyuncu Monitörü, aynı zamanda yine uygun fiyatlı bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde bulunan hoparlörleri sayesinde gerçekçi efektleri tam olarak duyarak, başka bir ses sistemine gerek kalmadan oyunların tadını çıkartabilirsiniz. Diğer ürünlere nazaran bir başka farklı özelliği de bataryasının olmasıdır. Belli bir süreye kadar elektrik ihtiyacı duymadan kullanılabilmektedir. HDMI ve vesa özellikleri de bulunan bu Oyuncu Monitöründeki ekran yenilenme hızı, 75 Hz olarak üretilmiştir.

Dell SE2717H 27 ” 6ms 75Hz FreeSync IPS Oyuncu Monitör (HDMI+ VGA)

Ağırlığı 4.8 kg olan ve 27 inç boyutundaki ekran ölçüsü ile diğer Oyuncu Monitörlerinden daha büyük ve ağır bir yapıya sahiptir. Diğer ürünlerde olduğu gibi1920 x 1080 piksel olarak aynı çözünürlük derecesine sahiptir. Ekran yenilenme hızı 75 Hz olan Dell SE2717H 27, AMD freesync, blue light fitler ve titreşim azaltma gibi ekran özelliklerine de sahip olmaktadır. Bu üründe ayrıca D – sub ve HDMI gibi klasik özelliklerde bulunmaktadır.

Dell S2417DG 23.8 1ms 165Hz G-Sync QHD Oyuncu Monitör (HDMI+Display+4xUsb3.0)

30 – 165 Hz dijital sinyal frenkansı ve 144 Hz ekran yenilenme hızına sahip olan Oyuncu Monitöründe, 23.8 inç ekran bulunmaktadır. NTSC desteği ve titreşim azaltma özelliği de olan bu ürün, sert kaplamadan yapılmış ve yansıma yapmamaktadır. 165 Hz seviyesinde hız aşırtma diye tabir edilen bir başka özellikte bu Oyuncu Monitörüne eklenmiş. Aynı zamanda kulaklık çıkışının olması ve 4 tane USB girişinin bulunması da ekstra avantaj sağlamaktadır. Piyasada çok tavsiye edilen ürünler arasında olması da HDMI özelliği bulunan Oyuncu Monitörüne sahip olmak için ayrı bir neden olarak düşünülebilir.

Ek olarak bir sistem tavsiyesi istiyorsanız Toplama bilgisayar tavsiyeleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.