TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Tamirci Çırağıyken Dünya Devinin Patronuna Dönüştü : Soichiro Honda

0

Yazımızda otomotiv dünyasının en büyük şirketlerinden biri olarak kabul edilmekte olan Honda’nın kurucusu Soichiro Honda’nın yoğun çalışmaları sonucunda elde ettiği başarılı hayattan bahsediyor, Soichiro Honda ile ilgili bilgilere yer veriyoruz.

Otomobil ve motosiklet alanlarında adeta bir dünya devi olarak bilinen Honda’nın ortaya çıkmasındaki en etkili isim olan Soichiro Honda, elde ettiği büyük güce nasıl ulaştı? Soichiro Honda, otomobil tamircisinde bir çırak iken büyük bir güç haline dönüşen önemli karakterlerden biri ve teknoloji dünyası için de bir idol olarak kabul ediliyor.

 

Dünya’ya gözlerini 17 Kasım 1906 tarihinde açan Soichiro Honda, Japonya’da Kömyö isimli bir köyde doğdu. Babası demirci olan Soichiro, bir süre babasının yanında çıraklık yaptı. Babası zaman zaman bisiklet tamirciliği işleri yapıyordu ve o da babasına yardım ediyordu. 15 yaşına geldiğinde Soichiro, resmi olarak herhangi bir eğitim almamış bir çocuk iken evden ayrıldı ve iş arayabilmek maksadıyla Tokyo’ya gitti.

Tokyo’da tamirci çırağı olarak çalıştı

Tokyo’da 1922 yılında bir oto tamircisinde çırak olarak görev yapmaya başladı. 1928 yılına kadar yani 22 yaşına kadar oto tamircisinde çıraklık ve kalfalık yapan Soichiro, 1928 yılında ise artık kendi tamirci dükkanını açmaya karar verdi ve henüz 22 yaşında tamirci dükkanını Hammamutsu’da açtı ve bir iş insanı oldu. Aynı zamanda yarış arabası sürme zevki olan Soichiro, bazı yarışlara da katıldı ancak yapılan büyük bir yarış organizasyonunda kardeşi ile birlikte kaza yaparak gözünden ciddi şekilde yaralandı ve bu yüzden yarış pilotu olma fikrinden vazgeçti.

İkinci Dünya Savaşı döneminde piston segmanları yapmak amacıyla bir teknik geliştiren ve bunun patentini alan Soichiro, iç pazarda büyük şirketlere tedarik sağlar hale geldi ve Japon donanması için motor üretmeye başladı. Bu işi 1945 yılına kadar devam ettikten sonra Toyota’ya devretti ve 1948 yılında büyük bir iş insanı olarak Honda’yı kurdu ve büyüttü. Böylece dünyanın en büyük otomobil ve motosiklet üreticilerinden biri olan Honda’yı inşa ederek büyük bir başarı öyküsü yazdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.