TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

SEO nasıl yapılır? (Temel İşlemler ve Mantık)

0

Web siteleri Google başta olmak üzere arama motorlarında görünmek ve üst sıralara çıkabilmek için optimizasyon yaparlar. Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılan bu işlemlerin bütününe İngilizce’de Search Engine Optimization kısaca SEO denilir.

SEO’daki temel mantık ziyaretçi odaklı yapılmasıdır. Arama motorları siteye ve ilgili içeriğe biçtikleri değere göre sıra verir. Bu değeri ölçebilmek için ayrı ayrı algoritmalara sahiptirler. Ancak bu algoritmaların bilinmesi mümkün değildir. Web site sahipleri, Google gibi arama motorlarının açıklamalarını, tavsiyelerini dinleyerek ve kendi tecrübelerinden yola çıkarak SEO çalışması yaparlar.

SEO’yu ikiye ayırmak doğru olacaktır. Bunlar İç SEO ve Dış SEO‘dur.

İç SEO nedir?

İç SEO sadece site içindeki optimizasyondur.

Bir site oluşturulduğunda yapılması gereken arama motorlarının site yönetim panellerine kayıt olunmalıdır. Google’ın bu uygulaması Search Console isimli paneldir. Site eklenir ve doğrulanır. Google botları siteye inceler ve varsa hatalar bulunur. Kullanıcılar bu hataları gidermelidir. Örneğin Search Console ile “yazı küçük” hatası alıyorsanız bu hatayı gidermelisiniz. Search Console ile Google üzerinden sitenize gelen ziyaretçileri görebilirsiniz. Sitenizin performansını görebilirsiniz.

Başlık, arama motorlarında girilebilecek kelimelerden oluşmalıdır. İçerik kısmında başlık geçmelidir. İçerin ne çok kısa, ne de çok uzun omalıdır.

İçerik düzenlenirken dikkat edilecek en önemli şeylerden biri de ziyaretçinin sitede kalmasıdır. Eğer ziyaretçi istediğini bulamazsa, sitede kalış süresi düşük olacaktır. Bu da site otoritesinin gittikçe düşmesine, site sahibinin sıra kaybı yaşamasına neden olacaktır. Büyük haber siteleri ziyaretçinin istediği bilgiyi olabildiğince gizlemekte, böylece sitede kalış süresini arttırmaktadır.

İyi bir hosting firması seçilmeli, site hızlı olmalıdır. Geç yüklenen bir sitede kullanıcılar hemen çıkabilir.

İçerikler özgün, bir yerlerden kopyalanmış olmamalıdır.

Dış SEO nedir?

Dış SEO için sadece backlink desek yeterli olacaktır. Google ve diğer arama motorları, değer verdikleri sitenin verdiği bağlantılara kısmen güvenilir bulur. Böylece bir sitenin değerli bağlantılara sahip olması o sitenin sıralamasını yükseltir.

Backlink doğal yollarla elde edilirken çoğunlukla satın alınır. Güçlü siteler, diğer sitelere tanıtım yazısı denilen içinde bağlantıların olduğu içerikler satar. Daha çok sitenin dibine (footer) eklenen link de satılabilir.

Sosyal medya platformları, ücretsiz backlink kazanmak için iyi bir kaynak olabilir.

Site değer ölçümü

Bir sitenin değeri, girilen içeriklerin Google sırasına göre ölçülebilir. alexa.com verileri de ölçüm aracı olarak kullanılabilir. Alexa bir sitenin ziyaretçi ve backlink ölçümlerini yapar.

Moz, Ahrefs gibi platformlarda çok sayıda ölçüm ve yardımcı araçlar bulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.