TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Silinen Videoları Geri Getirme

0

Silinen videoları geri getirmek mi istiyorsunuz o halde doğru yerdesiniz. Telefonunuzdan silinen videoları geri getirmeniz bazı durumlarda mümkün. Son zamanlarda mobil cihazınız belli bir sebepten dolayı bozulduysa, yanlışlıkla video veya fotoğraflarınızı sildiyseniz ya da telefonunuzu sıfırladınız ve videolarınız gittiyse hala yapabileceğiniz birkaç çözüm mevcut.

Android silinen videoları geri getirme konusunda en iyi işletim sistemi diyebiliriz. iOS ve diğer işletim sistemlerine göre Android’te veri kurtarma işlemleri daha kolay ve çeşitlidir. Üstelik video veya fotoğraf kurtarma herkesin yapabileceği yöntemleri içerdiğinden kolayca silinen veya kaybolan videolarınızı geri getirebilirsiniz.

Google Fotoğraflardan Silinen Videolarınızı Geri Getirin

Google Fotoğraflar uygulamasında yer alan bir video yada resmi sildiyseniz bu medya öğelerini halen kurtarabilirsiniz. Hali hazırda Google Fotoğraflara girdiğinizde sol tarafta açılan özellikler penceresine gelin ve Çöp kutusu sekmesini bulun. Muhtemelen en son sildiğiniz resimler veya videolar burada duracaktır. Bunları geri al diyerek kurtarabilir ve fotoğraf veya videolarınızı tekrardan kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Google Fotoğraflar Uygulamasından Medya Kurtarma:

  • Google fotoğrafları açın sağ altta bulunan “Kitaplık” sekmesine gelin. Burada Favoriler, Yardımcı programlar, Arşiv ve Çöp kutusu kategorileri olacak.
  • Çöp kutusu kategorisine girin ve silmiş olduğunuz son videoları veya fotoğrafları buradan ilgili medya dosyası üzerine gelerek ”Geri al” diyerek fotoğraflarınızı kurtarabilirsiniz.

Fotoğraflar uygulamasından silinmiş videolarınızı veya fotoğraflarınızı bu şekilde kolaylıkla kurtarabilir tekrardan geri getirebilirsiniz.

Önemli: Google fotoğraflardan silinen medya öğeleri çöp kutusuna taşınır ve burada 60 gün boyunca saklanır. Eğer 60 gün içerisinde buradan herhangi bir “Geri alma” işlemi yapmazsanız videolarınız veya fotoğraflarınız tamamen silinecektir.

Bulut Sisteminden Silinen Videoları veya Fotoğrafları Kurtarma

Bulut uygulamaları genellikle sizin telefonunuzda veya bilgisayarınızda sıkça kullandığınız ve düşük boyutta oluşturulan çoğu dosyayı bir ağ üzerinde saklı tutar. Cloud depolama denilen bu yöntemle dosya yedeklerinizi alırken aynı zamanda bunun için ek bir uğraş getirmenize de gerek yoktur. Turkcell gibi şirketler bile kendi Bulut sistemini oluşturmaya başlamış ve günümüzde en önemli ihtiyacın veri ve data olduğunu kanıtlamıştır.

Kullandığınız bulut sistemi genellikle video ve fotoğraflarınızı otomatik olarak yedekleyecektir. Eğer siz bu kaydetme işlemini manuel olarak kapatmadıysanız. Bu sebeple örneğin telefonunuz resetlendikten veya tüm dosyalarınız silindikten sonra Google Play ve AppStore’dan indirmiş olduğunuz bulut uygulamasını tekrardan telefonunuza yükleyin ve kullanıcı adınızı şifrenizi girerek Bulut sistemine giriş yapın. Otomatik olarak kaydedilen tüm video ve fotoğraflarınız burada olacaktır.

Eğer resimlerinizi veya videolarınızı bulut uygulamasının kendi sisteminden de sildiyseniz burada Google Fotoğraflara benzer bir çöp kutusu olacaktır ve medya öğeleriniz kısa bir süre daha burada saklanmaya devam edecektir. Unutmayın bu işlem için çok fazla beklemeyin çünkü sildiğiniz fotoğrafların Bulut uygulamanızdan bir daha geri dönüşü olmayabilir.

Dropbox Silinen Videoları Kurtarma

Daha önce telefonunuzda Dropbox yüklüyse bir başka kurtarma aracımız da Dropbox olabilir. Android birçok telefonda otomatik olarak yüklü gelen ve milyonlarca kullanıcıya sahip Dropbox silinen videolarınız veya fotoğraflarınızı bulmak için iyi bir seçenek olabilir.

Dropbox uygulamasına veya internet sitesine bir bilgisayardan girin.

Dropbox hesabınızla kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak oturum açın.

Giriş yaptıktan sonra ana ekrandan Dosyalar sekmesine ve Silinmiş Dosyalar Kategorisine gidin.

İstediğiniz medya dosyalarınızı, fotoğraflarınızı veya videolarınızı buradan geri yükle diyerek kurtarın.

Dropbox Premium sayesinde dosyalarınızı güvende tutmak isterseniz size ek olarak 90 gün daha verecektir. Silinen videolarınızı Dropbox uygulaması üzerinde uzun süreler saklamak istiyorsanız Dropbox ücretli sürümüne yönelmeniz sizin açınızdan en iyisi olacaktır.

Whatsapp Silinen Videoları Kurtarma

Whatsapp üzerinden arkadaşınıza veya bir başkasına gönderdiğiniz medya öğeleriniz Whatsapp’ın kendi medya özelliği içerisinde saklanır. Gönderdiğiniz arkadaşınızın konuşma penceresini açın ve onunla aranızda geçen medya öğelerini kontrol edin. Büyük ihtimalle kurtarmak istediğiniz video veya fotoğraflarınız burada mevcut durumda olacaktır.

Whatsapp yedeklemesi yapan tüm telefonlarda Whatsapp’tan medya öğelerinizi kurtarabilirsiniz. Ayrıca Whatsapp yedeklemesi açık olan kişilerin dosyaları aynı zamanda Google Drive’da da kaydedildiğinden Google Drive üzerinden telefonunuzun silinen video/fotoğraflarını kurtarabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Fotoğraf/videolarınızı Kontrol edin

Android işletim sistemli birçok telefonda ilk açılışla birlikte gelen uygulamalar arasında Geri dönüşüm kutusu veya Çöp kutusu bulunmaktadır. Eğer telefondan silinen videoları kurtarmak istiyorsanız telefonunuzun çöp kutusuna bakabilir buradan ilgili dosyanızı geri al/yükle diyerek kolayca geri getirebilirsiniz.

Yukarıda ki çözüm önerilerine bakmadan öncelikle telefonunuzda Çöp kutusu olup olmadığına bakın ve varsa bu uygulamaya girerek sildiğiniz hatta sizin bile unuttuğunuz dosyalarınızı geri getirin.

OneDrive Silinen Video/Fotoğraf Kurtarma

Microsoft OneDrive uygulaması, Dropbox, Google Drive gibi bulut tabanlı uygulamalarla aynı işlevi görmektedir. Günümüzde en önemli bilgisayar ve telefon özelliklerinden birisi de senkronizasyondur. Örneğin telefonunuzla çektiğiniz bir videoyu bilgisayarınıza hızlıca atmak istiyorsanız OneDrive yedeklemesini otomatik hale getirebilir ve Windows, Mac işletim sistemli bilgisayarınızdan OneDrive uygulamasını açarak hızlıca medya öğenizi buradan kablosuz bir şekilde alabilirsiniz.

Microsoft OneDrive uygulaması sizin dosyalarınızı otomatik olarak saklamakla görevlidir. Telefonunuzun hafızasına kayıtlı bir fotoğraf veya video otomatik yedekleme açık olduğu sürece OneDrive platformuna yüklenecektir. Eğer telefonunuzun hafızasından medya öğelerini sildiyseniz videolarınız ve fotoğraflarınız 30 gün boyunca OneDrive uygulamasında saklanacaktır.

OneDrive’dan Fotoğraf ve Videolarınızı Kurtarmak için:

Microsoft OneDrive Uygulamasını açın ve Profil (Ben) simgesini seçerek Geri Dönüşüm kutusuna ilerleyin.

Açılan pencerede kurtarmak istediğiniz fotoğraf, video veya dosyalarınızı seçin ve Geri yükle butonuna basın.

Microsoft OneDrive dosyalarınızı tekrardan indirmek istediğiniz cihazınıza yükleyecektir. Cihazınızda yeterli disk alanı olup olmadığını kontrol ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan kaybettiğinizi dosyalarınızı kolayca bulabilir ve OneDrive üzerinden indirebilirsiniz. Unutmayın dosyalarınız 1 ay içerisinde otomatik olarak silinebilir zaman konusunda elinizi çabuk tutun.

Bilgisayarınızdaki Veri Kurtarma Programlarıyla Fotoğraflarınızı ve Videolarınızı Kurtarma

Windows, Mac ve Linux işletim sistemli bilgisayarlarınızda silinen videolarınızı, silinen dosyalarınızı veya silinen fotoğraflarınızı kolaylıkla geri getirebilirsiniz. Eğer sildiğiniz dosyalar veya medya öğelerinin üzerinden çok fazla bir zaman geçmediyse bu işlemi rahatlıkla ücretsiz veri kurtarma programlarıyla yapabilirsiniz. Ancak daha derine arama yapan uygulamaların veya programların ücretli olduğunu unutmamakta fayda var.

EaseUS, Recuva DMDE Free Edition, TestDisk, Power Data Recovery ve Disk Drill Data Recovery gibi programları bilgisayarınıza yükleyerek kaybettiğiniz veya silinen dosyaları geri getirebilirsiniz.

Bu programlardan örneğin Recuva’yı indirdiğiniz ve çalıştırdığınızda karşınıza bir tarama ekranı çıkıyor ve Veri kaybı yaşadığınız diski seçmenizi istiyor. Örneğin bir flash bellek yada micro sd kartınızı kasanızın uygun olan bölümüne taktıktan sonra, bu disk üzerinden tarama işlemini başlatırsanız Recuva size kurtarabileceği silinen veya bozulan dosyaların listesini çıkarıyor.

Listeden seçtiğiniz dosyaları seçerek geri yükleyebilirsiniz. Bazı dosyaların uzantısı bozulmuş olabilir ve bu dosyaları geri getirmek cidden zor olacaktır.

Android Uygulama Kullanarak Silinen Fotoğrafları/Videoları Geri Getirme

Android telefonunuzda kaybolan veya silinen fotoğraflarınızı ve videolarınızı geri yüklemek istiyorsanız Google Play Store’da bulunan veri kurtarma uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Play store’da yer alan Dumspter Geri Dönüşüm Kutusu, Data recovery, Trash bin isimli uygulamalarla kolayca silinen fotoğraf ve videolarınızı geri getirebilirsiniz. Uygulamayı Play Store’dan indirerek telefonunuza kurun ve kurtarmak istediğiniz medya öğeleri veya dosyaları seçerek tekrardan telefonunuza yükleyin.

Bu yazımızda sizlerle silinen videoları nasıl geri getirebileceğinizi anlattık. Günümüzde akıllı telefonlar ve cihazlar sizin yanlışlıkla yaptığınız durumları iyi bildiğinden bu durumları kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Tabi ki özellikle Premium veya ücretli uygulamalar kullanarak telefonunuzun veya bilgisayarınızın yedeğini alıyorsanız büyük ihtimalle kurtarmak istediğiniz silinen videolarınızı kolayca kurtarabileceksiniz. Bu yöntemlerin hiçbirisi işinize yaramadıysa yorumda sorununuzun ne olduğunu belirtin ve ona göre bir çözüm bulalım.

Daha fazla oku: Android Telefonunuz Çok Fazla mı Isınıyor? İşte Çözümü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.