TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Android Aşırı Isınma Sorunu ve Çözümü

0

Android aşırı ısınma sorunu ve çözümü yazımızda kullandığınız Android telefon veya tabletin neden çok fazla ısındığını ve hangi yollarla bunları çözebileceğinizi anlatacağız.

Android cihazınızı her gün olduğu gibi arama yapma, sosyal medya hesaplarında gezinme, oyun oynama gibi faaliyetlerde kullandıktan sonra telefonunuzun aşırı ısınmaya başladığını fark ettiğinizde telefonunuzda bir sorun olduğu anlaşılacaktır. Eğer telefonunuzun aşırı ısınma probleminin nelerden kaynaklandığını bilmiyorsanız, gelin hep birlikte göz atalım.

Android Telefonum Neden Çok Fazla Isınıyor?

Özellikle son dönemlerde ülkemizde artan kur fiyatları nedeniyle telefon ve akıllı cihazlara çok fazla bütçe harcıyoruz. Harcadığımız paraların karşılığı olarak problemli cihazlardan kaçmamız ne yazık ki bazen mümkün olmuyor. Telefonlar işlemcisi ve grafik birimini yoran her türlü uygulamadan sonra bir miktar ısınır ancak bunun sınırları vardır. Örneğin telefonun arkasına veya ekranında bazı kısımlarda çok yüksek bir ısı hissediyorsanız büyük ihtimalle telefonunuzda bir sorun olduğuna işaret olabilir.

Telefonunuzun işlemcisine zarar veren oyunlar oynamaktan uzak durun. Bazı oyun uygulamaları telefonunuzun işlemcisini aşırı şekilde yorar ve telefonunuzun çok fazla güç tüketmesine neden olabilir. Hem işlemci sıcaklığı hem de bataryadan tüketilen enerji karşılığında ortaya çıkan ısı nedeniyle telefonunuz aşırı ısınabilir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla çalışma mantığı aynı olan akıllı telefonların ısıyı tasfiye etmek için herhangi bir çıkışı bulunmadığından, oyun odaklı olmayan telefonlarınızdan güçlü işlemci kullanımı olan oyunları kaldırın.

Ayrıca oyunlarda telefonunuzu iki elinizle çevrelediğinizden vücut sıcaklığınızda telefonunuza aynı oranda yansır. Bu nedenle bu şekilde ki oyunları kaldıramıyorsanız bile telefonunuz şarjdayken kesinlikle oynamayın ve oyunu çok uzun süreler açık bırakmayın.

Yaygın olarak bilinen bir sorunda Video veya Film izlerken telefonun aşırı ısınmasıdır. Bir Youtube videosu telefonu ne kadar yorabilir? Diye küçümsüyorsanız yanılıyorsunuz. Youtube gibi büyük video ortamlarında telefonunuz uygulamayı çalıştırmak için bir işlemci gücü, açık ekran sürekli olarak güç tükettiğinden ortaya çıkan ısı ve aynı anda batarya kullanımına ve veri bağlantısı kullanımına bağlı olarak ısınma problemleri yaşayabilirsiniz. Tüm bu ısı faktörleri birleştiğinde telefonunuz bazı durumlarda elinizde tutamayacağınız kadar ısınabilir.

Eğer eski bir Android cihaz kullanıyor ve telefonunuzun bataryası kısa süreler içerisinde hiçbir şey yapmadığını halde tükeniyorsa, büyük ihtimalle bataryanız ömrünü tamamlamış olabilir. Bataryanızı bu durumda değiştirmezseniz ve yerine orijinal bir batarya edinmezseniz ısınma problemleriyle karşılaşabilir hatta bataryanın şişerek telefonunuza zarar vermesine neden olabilirsiniz.

Tüm bunların yanında telefonunuzun hafızası çok doluysa, sürekli olarak telefonunuzu elinizden düşürmüyorsanız, sürekli internet veya veri paylaşımı yapıyorsanız veya yüksek güç tüketen birden çok uygulamayı aynı anda kullanıyorsanız bu yanlışlardan kaçınmanız gerekebilir. Eğer telefonunuz sizin dünyanız ve sadece onunla ilgileniyorsanız piyasada bulunan en iyi Android telefonlarını edinmeniz veya birden fazla telefon kullanmanız gerekebilir. Eğer telefonlarımız yukarıda yaşadığımız sorunlardan ise, nasıl çözebileceğimize bakalım.

Android Aşırı Isınma Sorunlarını Gidermek için Çözümler

Uygun havalandırma

Android telefonunuz veya tabletinizin özellikle cebinizde veya kılıfı içerisinde çok fazla ısındığını fark ederseniz telefonunuz ısı miktarını düzenli olarak dağıtma şansı bulamıyor demektir. Özellikle eve geldiğinizde telefonunuzu kılıfından çıkarın ve bu şekilde kullanın her ne kadar telefonlara özgü birçok kılıf üretilse de bu kılıflar telefonunuza her zaman iyilik yapmaz. Telefonunuzun kasası yeterince havalandırmaya sahip değilse onu sıkı saran kılıflar ve sürekli olarak cebinizde taşımaktan vazgeçin.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Android Telefonunuzun aşırı ısındığını ilk defa fark ediyorsanız öncelikle telefonunuzu yeniden başlatın. Yeniden başlatmak telefonunuzda çok fazla kullanım yapan arka planda asılı kalan uygulamaları kapatacağından ve bir süreliğine de olsa telefonunuzu dinlendireceğinden sorununuz çözülebilir. Telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra bir süre kendine gelmesini bekleyin.

Güncellemeleri Kontrol Edin ve Yazılımınızı Güncelleyin

Telefonunuzun son sürüm güncellemesini yapmadıysanız hemen indirin ve yükleyin. Çünkü güncellemeler telefonlarda oluşan hatalar, problemler ve güvenlik gibi nedenlerle belirli sürelerde yapılır. Eğer telefonunuz son zamanlarında verimli bir şekilde çalışmayıp sürekli olarak ısınıyorsa ve güncel sürüme yükseltmediyseniz hemen yazılımınızı güncelleyin.

Telefonunuzu Güncellemek için:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
 • Cihaz hakkında kısmına dokunun.
 • Burada güncellemeleri kontrol etme seçeneğini göreceksiniz.
 • Güncellemeleri kontrol et butonuna dokunun ve telefonunuzun son sürüm yazılımı indirin.
 • İndirilen yazılımın kurulumunu başlatın ve telefonunuzun yeniden başlatılmasına kadar bekleyin.

Uygulamalarınızı Güncelleyin

Uygulamalar da aynı işletim sistemi yazılımı gibi aşırı ısınmada etkin rol oynuyor olabilir. Uygulamada ortaya çıkan bazı hatalar telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olur. Bu nedenle kullandığınız uygulamaların güncellenip güncellenmediği PlayStore’dan kontrol edin.

Uygulama Güncellemelerini Kontrol etmek için:

 • Play store uygulamasına girin.
 • Sağ üst kısımda bulunan resminize veya profilinize dokunun.
 • Alt kısımda Uygulamalarım ve oyunlarım’ı göreceksiniz.
 • Tümünü güncelle butonuna dokunun.
 • Uygulamalarınız güncellendikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın.

Telefonunuzu Doğru Yerlerde Bulundurun ve Konumlandırın

Bazı insanlar işleri gereği telefonlarına araçlarında Navigasyon veya müzik dinlemek için kullanabilir. Eğer telefonunuzun doğrudan güneş ışığı alıyorsa bundan kaçının ve telefonunuzun güneşin olmadığı bir alanda saklamaya özen gösterin. Aynı zamanda telefonlar enerji tüketen ve ısı üreten cihazlar olduğundan onları bilgisayarlarınızdan, elektrikli diğer ev aletlerinden uzak tutun. Eğer elektrikli eşyalar ve telefonunuz çoğu zaman yan yana duruyorsa bu tüketimler bir mıknatıs etkisi yaratacak ve telefonunuz aşırı ısınacaktır. Telefonunuzu şarj ederken de aynı şekilde güneş ışığından veya ısı kaynaklarından uzun tutmanız faydalı olacaktır. Şarj olurken ısınan telefon farklı ısı kaynaklarıyla da birleşirse ortaya tehlikeli durumlar bile çıkabilir.

Orijinal Bataryalar Kullanın

Son zamanlarda telefonunuzun bataryasını değiştirdiniz mi? Telefon üreticinizden bu değişimi yapmadıysanız ve son zamanlarda telefonunuzun aşırı ısınma problemleri ortaya çıktıysa büyük ihtimalle sorununuz bataryadan kaynaklı olacaktır. Replika ürünler telefonunuza zarar verebilir ve bu nedenle aldığınız ürünlerin orijinal olduğuna emin olmadan satın almayın. Orijinal bataryalar telefonunuzu ilk günkü durumuna yakın bir seviyeye taşıyacaktır ancak replika ürünler telefonunuzun ısınmasına ve buna benzer sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Telefonunuzun ekran parlaklığı kuşkusuz en fazla pil tüketen faktördür. Tabletler için ise bu durum daha ciddi seviyelerdedir. Büyük ekranlı telefonlar ve tabletler ekrana yüksek ışıkta görüntü vermek için çok fazla güç tüketirler ve bu da cihazınızda anormal ısınmalar meydana gelmesini sağlayabilir. Telefonunuzun bildirim çubuğunu aşağıya çekin ve ekran parlaklığını eski seviyesinden daha düşük bir konuma getirin. Bu sayede hem piliniz daha az gider hem de telefonunuz daha az ısınır. Güneşli ortamlarda ekran parlaklığını artırabilirsiniz ancak daha sonradan başka bir ortama geçtiğinizde parlaklığı azaltmayı unutmayın.

Arka Planda Sürekli Çalışan Uygulamaları Kontrol Edin

Telefonunuzun birçok uygulaması sizleri anında haberdar etmek için Bildirim özelliğini kullanır. Bildirimleri kullanan arka planda sürekli olarak çalışan uygulamalar telefonunuzu yavaşlatabilir ve ısınmasına neden olabilir. Aynı zamanda bazı uygulamalar kendilerini sürekli senkronizasyona sokar ve bu da telefonunuz için olumlu bir haber değildir. Örneğin bir fotoğraf veya video çektiğinizde Google Fotoğraflar veya Google Drive çektiğiniz bu görüntüyü kendi bulut ağına hızlı bir şekilde yükleyecektir. Bunu engellemek için:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
 • Hesaplara dokunun.
 • Uygulamalar listesinin altında Senkronizasyonu devre dışı bırakın ve senkronizasyon ayarlarını değiştirin.

Bildirim Ayarlarını Değiştirin

Telefonunuzda birçok uygulama daha öncede bahsettiğimiz gibi bildirimleri kullanır. Bazı bildirimler bizim için önemli olsa da örneğin Google’in bazı servislerinin yada bazı uygulamaların bildirimlerini kapatmamız telefonumuzun ısınmasını biraz da olsa engelleyebilir. İhtiyaç duymadığınız ve sürekli bildirim gönderen uygulamaları tespit edin ve Ayarlar ve uygulamalar menülerine giderek uygulamaların bildirimlerini devre dışı bırakmasını sağlayın. İhtiyacınız olmayan uygulamaların bildirimlerini kaldırmanız telefonunuzun daha az güç tüketmesini ve ısınmamasını sağlayacaktır.

Kamera Ayarlarınızı Düşürün

Telefonunuzun çok yüksek görüntü işleme oranına sahip bir kamerası varsa özellikle video çekerken bazı sorunlar yaşıyorsanız videolarınızın 4K’da değil de daha düşük çözünürlüklerde çekilmesi için kamera ve video çözünürlüklerini düşürün. Unutmayın çektiğiniz 4K videoyu 4K oynatma özelliğine sahip olmayan bir cihazda oynatıyorsanız bu sizin için çok büyük bir hafıza ve güç kaybıdır. Bu nedenle bazı Huawei ve Samsung modellerinde yaşanan kameraya bağlı ısınmaları azaltmak için ayarlarınızı düşürün.

Isınma Sorununu Çözmek için Bir Uygulama Edinin

Yukarıda belirtilen tüm çözümleri denedikten sonra sorununuz hala devam ediyor ve telefonunuz aşırı ısınma sorunuyla karşı karşıyaysa telefonunuzun daha stabil çalışması için bir uygulama edinebilirsiniz. Play store’da yer alan bu uygulamalar telefonunuzun fazla güç tüketen özelliklerini veya uygulamalarını engelleyebilir ve ısınma sorununuzu ortadan kaldırabilir. Sorununuzu çözebilecek güvenli uygulamalardan bazıları:

Greenify – Sürekli olarak kullanmadığınız uygulamaları arka plandan kaldırarak telefonunuzun daha verimli çalışmasına yardım eder. Uygulamaların çok yüksek pil harcamalarının önüne geçer ve işlemcinizin de yüksek performansını azaltarak aşırı ısınma sorunlarını ortadan kaldırabilecek bir uygulamadır. Ayrıca uygulamanın kendisi de çok az miktarda güç tüketir.

Cooler Master – Bu uygulama ile telefonunuzun sıcaklığını ölçebilir ve aşırı ısınma sorunu yaşatan uygulamaları tespit etmenize olanak sağlar. Cihazınızı taratın ve hangi uygulamaların fazla güç tükettiğini görün.

Coolify– Telefonunuzun sıcaklığını kontrol altında tutmada çok etkili olan bir uygulamadır. Etkili bir şekilde çalışmak için telefonunuzun kök izinlerini kullanılır. Bu nedenle sadece root edilmiş cihazlarda çalışır.

Bunun gibi sizde Play store’da binlerce uygulama arasından işinize yarayacak ve telefonunuzun aşırı ısınmasını kontrol altına alacak ücretli veya ücretsiz uygulamalar edinebilirsiniz.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Genellikle birçok çözüm telefonlar için yardımcı olamadığında yapılacak ilk şey cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmektedir. Fabrika ayarlarına döndürdüğünüz telefonunuz ilk kutusundan çıktığı gibi olacağı için ısınma probleminizi büyük ihtimalle çözecektir. Telefonunuzu tamamen sıfırladıktan sonra tüm verilerinizi ve uygulamalarınızı kaybedersiniz. Bunları yedekleyerek daha sonradan telefonunuza tekrardan yükleyebilirsiniz.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

 • Android cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin.
 • Yedekle ve sıfırla sekmesine dokunun.
 • Veri yedekleme seçeneği ekranını göreceksiniz.
 • Yedekleme oluşturun veya daha önceden verilerinizi başka bir aygıta yüklediyseniz bu bölümü geçin.
 • Telefonunuz fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini başlatacak ve otomatik olarak yeniden başlatılacak.

Telefonunuz yeniden başladığında ısınma sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Sorununuz tüm bu çözümlerden sonra geçmediyse telefonunuzu garantiye veya aldığınız telefoncuya götürmenizde fayda var.

Telefon Suyla Temas Ettikten Sonra Aşırı Isınma Problemi

Eğer telefonunuzun üzerine su döküldüyse veya nemli bir ortamla temas ettiyse telefonunuzun donanım parçalarının zarar görme olasılığı vardır. Bu nedenle telefonunuz aşırı şekilde ısınabilir. Örneğin denize giderken, duş alırken telefonunuzu bu tarz ortamlardan uzak tutun. Tüm bu nedenlerle herhangi bir şekilde su ile temas edilen telefonların ömrü ne yazık ki daha kısa olacaktır. Elektronik parçalar ve devreler suyla temas ederse oksitlenecek veya yanacaktır. Bu nedenle bazı devrelerinizin yarattığı sorunlar görülmese bile telefonunuzun aşırı ısınmasına veya hiç açılmamasına neden olabilir.

Telefonunuz eğer suya düştüyse ve tamamen ıslanırsa bir süre açmayın. Arka kapağını ve pili telefondan hızlı bir şekilde çıkarın. Parçaları teker teker kurulayın ve 24 saat suyu iyi çeken bir madde içerisinde bekletin. Eğer nem veya su telefonunuzdan tam olarak tahliye edilemezse telefonunuzu bir telefoncuya götürün ve diğer bileşenlerini de kontrol ettikten sonra telefonunuzu açın.

Aşırı Isı Telefondan mı Yoksa Bataryadan mı Nasıl Kontrol Edilir?

Bataryanızın ısındığı durumlarda telefonunuzun arka kısmı çok yüksek ısı seviyelerine ulaşacaktır. Bu nedenle arka kapakta meydana gelen ısı büyük ihtimalle bataryanızdandır. Özellikle Samsung kullanıcılarının başına gelen arka kapakta ısınma bataryanızın verimli çalışmadığına işarettir. Yine de kontrol etmek için telefonunuzun arama ekranını açın ve *#*#4636#*#* kodunu tuşlayın. Pil bilgisine açılan ekrandan ulaşabilirsiniz. Bu kod telefonunuzda çalışıyorsa pil sağlığı ve pil sıcaklığını kontrol edebileceğiniz bir seçenek mevcuttur. Pil sıcaklığınız 30-40 derece arasındaysa normaldir ancak daha üst seviyelere çıkıyorsa bataryanızda büyük ihtimalle bir sorun mevcuttur.

Bu kod telefonunuzda çalışmıyorsa alternatif olarak Play Store’dan My Battery Status uygulamasını indirebilir ve pil durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Eğer pil sağlığınız ve sıcaklığını normal seviyelerdeyse ısınma problemi işlemcinizden kaynaklıdır.

Telefon Şarj Olurken Çok Isınıyor

Telefonunuzu şarj ettiğinizde yüksek güç girişi meydana geldiğinden ısınma söz konusu olacaktır. Normal bir seviyede artan bu sıcaklık eğer ciddi miktarlara ulaşıyorsa telefonunuzda sorun var demektir. Böyle durumlarda hemen şarj cihazını telefonunuzdan ve prizden çıkarın. Daha sonra telefonunuzu tekrardan başlatın. Bir süre dinlendirdikten sonra aynı şekilde çok fazla ısınma problemi yaşıyorsanız telefonunuzun şarj cihazını değiştirerek kontrol etmeyi deneyin. Çözüm sağlayamazsanız şarj soketinizde bir sorun var telefonunuzu kısa süre içerisinde bir telefoncuya götürün.

Aşırı ısınmalar tipik bir Android Cihaz problemidir. Sürekli olarak farklı nedenlerle bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Birçok telefonun ısınması aslında bir problem olarak algılanmamalıdır ancak bu ısı seviyesi çok yüksek miktarlara çıkıyorsa işte o zaman yukarıdaki çözüm yollarını denemeniz ve sorununuzu çözmeniz gerekmektedir.

Birçok kötü örneği olan aşırı ısınma sonrası patlayan bataryalara karşı önleminizi almanız ve anormal şekilde ısınan telefonlarınızın çözümlerini uygulamanız kendi yapacağınız bir durum söz konusu değilse garantiye veya bir telefoncuya götürmek sağlığınız için önemli olacaktır. Samsung, Xiaomi, Huawei gibi telefonların düşük seviyelerde ısınmaları normaldir.

Daha fazla oku: Android Telefonunuzu Hızlı Şarj Etmek İçin İpuçları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.