TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

0

Ulaştırma sektörünün en önemli kollarından biri olan havayollarının sivil kuruluşlarında görevlendirmek üzere temel bilgilere sahip yetkililer yetiştirmeyi amaçlayan Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği bölümü, birçok üniversite adayı tarafından araştırılan bölümlerin başında gelmektedir. Çeşitli havayolu kuruluşlarında ve havaalanlarında, uçuş ve ulaşım bilgilerine sahip elemanlara olan ihtiyaç her geçen gün arttığı için bu bölüme olan talep de artış göstermiştir. Dolayısıyla üniversite sınavına girecek olan adaylar Sivil hava ulaştırma işletmeciliği nedir sorusunu araştırmaya başlamışlardır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Nedir?

Ulusal ve uluslararası alanda, hava ulaşımı için birçok yetkiliye ihtiyaç duyulmaktadır. Yalnızca pilot, havaalanı görevlisi ve yönetici gibi pozisyonlarda değil, havaalanlarının kontrolü, güvenlik yönetimi, taşımacılık planlaması ve daha birçok noktada yetkin kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. İşletme bilgisine sahip olan ve temel havacılık kavramlarına hâkim olan kişiler de havaalanlarında ve şirketlerde aktif olarak rol alabilmektedir. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü ise belirtilen alanlarda ve uzmanlıklarda personel yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Seyahat işletmesi, havacılık kavramları, güvenlik, yolcu hizmetleri, pazarlama yöntemleri ve ekonomik yapılandırma gibi birçok noktada eğitim sunan sivil hava ulaştırma işletmeciliği, ismi çok bilinmemesine rağmen, çeşitli havayolu kuruluşlarında aslında en çok ihtiyaç duyulan kişilerin yetiştirilmesini sağladığı için, diğer bölümlere kıyasla daha garanti bir yol izlenebilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir ön lisans bölümü okumak isteyen ve havacılık ile işletmeye ilgi duyan üniversite adaylarının mutlaka bölüme ait detayları öğrenmesi tavsiye edilir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ders Programı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bilgilerden yola çıkarak sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için ders programını inceleyebilirsiniz. Böylece verilecek eğitimin ne düzeyde olduğunu daha açık bir şekilde anlayabilir ve bundan yola çıkarak gerekli yorumlamaları yapabilirsiniz. Örneğin Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ders programında yer alan dersleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Havaalanı Sistemi
 • Hava Trafik Kontrol Hizmetleri
 • Havayolu Pazarlaması
 • İşletme İlkeleri
 • Havacılık Ekonomisi
 • Temel İlkyardım Bilgisi
 • Havacılığa Giriş
 • Havacılık Terminolojisi
 • Havayolu Yönetimi

Bunların yanında staj imkanları ve seçmeli dersler gibi birçok gelişim seçeneği de bulunmaktadır. Ayrıca bölümden mezun olan kişiler DGS yardımıyla Havacılık yönetimi, işletme, seyahat işletmeciliği, lojistik yönetimi ve turizm işletmeciliği gibi dört yıllık bölümlere de geçiş yapabilmektedirler.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Taban Puanları

İki yıllık bir ön lisans programı olan sivil hava ulaştırma işletmeciliği, genellikle vakıf üniversitelerinde yer alan fakat devlet üniversitelerinde de bulunan bir bölümdür. Genellikle sivil hava ulaştırma işletmeciliği nedir sorusundan sonra, kullanıcıların sorduğu bir diğer soru taban puanların ne kadar olduğudur. En çok tercih edilen üniversitelerin sıralamaları ve taban puanları şöyle listelenebilir:

 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi (Burslu) – 308,37 TYT Puanı / 423000 Sıralama
 • Ege Üniversitesi – 283,98 TYT Puanı / 593000 Sıralama
 • Dokuz Eylül Üniversitesi – 272,35 TYT Puanı / 694000 Sıralama
 • Pamukkale Üniversitesi – 246,30 TYT Puanı / 970000 Sıralama
 • Hitit Üniversitesi – 218,80 TYT Puanı / 1318000 Sıralama
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi – 265,30 TYT Puanı / 762000 Sıralama

Bunların yanında Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünde eğitim alabileceğiniz birçok üniversite bulunmaktadır. Tercih sayfasından tüm bu üniversiteleri görüntüleyebilir ve kendi web sayfaları üzerinden bölümün detayları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yapar?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünden mezun olan ve DGS ile başka bir bölüme geçiş yapmayan kişiler sivil hava ulaştırma işletmecisi olarak havayolları firmalarında, havaalanlarında, acentelerde, lojistik şirketlerinde ve sivil ulaşım alanında aktif olarak yer alabilmektedirler. Bu noktada genellikle personel olarak hizmet verseler de uzmanlaşmaları halinde yetkili kişiler olabilmektedirler.

 • Havaalanlarında depolama, yer hizmetleri, uçak bakımı gibi departmanlarda personel olarak
 • Havayolu şirketlerinde pazarlamacı, lojistik sorumlusu, müşteri temsilcisi olarak
 • Lojistik kuruluşlarında havacılık sorumlusu, depo sorumlusu veya pazarlamacı olarak
 • Acentelerde pazarlamacı, işletme sorumlusu ve yönetici olarak

Tüm bunların yanında sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunları temel havacılık bilgilerine sahip oldukları için bu alandaki tüm sektörlerde aktif olarak rol alabilmektedirler. Bölümden mezun olan kişiler asgari ücret düzeyinde maaş alarak sektöre atılabilir, kendilerini bu alanda uzmanlaştırarak daha fazla kazançlara sahip olabilirler.

Sizler de sivil hava ulaştırma işletmeciliği nedir sorusunun cevabını öğrendiğinize göre, bu bölümle ilgili kişi veya kurumlarla iletişime geçebilir ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu noktada taban puanları da inceleyerek tercih listenize sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünü eklemeyi düşünebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.