TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Resident Evil Village Siyah Ekran Sorunu Çözümü

0

Resident Evil Village, yüksek profilli stüdyo Capcom tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen, merakla beklenen bir korku video oyunuydu. 7 Mayıs’ta Xbox, PS4 ve bir PC’de başlatılan oyun, Steam’de çok olumlu bir yanıt aldı çünkü yüz binlerce oyuncu tercih ettikleri platformda satın alma işlemine koştu.

Lansman, bazı kullanıcıların oyunu oynarken sorun yaşaması dışında genel bir başarıydı. Steam’den satın alanlar, Resident Evil Village’ı bile başlatamayacaklarını çünkü anında siyah ekran çökmesine neden olduğunu söylediler.

Piyasaya sürülen yeni AAA’nın sorunlu olması alışılmadık bir durum değildir ( Outriders , Cyberpunk 2077 , Microsoft Flight Simulator ve diğerlerinde bunu gözlemledik ) Hataların çoğu oyunun hatalarında veya çevrimiçi sunucu kararsızlıklarında yatıyor. Çökmeler ve diğer sorunlar oyuncuların PC yapılandırmasına işaret edilebilir.

Resident Evil Village Siyah Ekran Sorunu

Açıktır ki, mükemmel bir dünyada, her oyun satın alınır alınmaz ve gereksinimleri karşılayan bir sisteme kurulur kurulmaz oynanabilir olmalıdır ve tüketiciyi suçlamak ilk etapta yapılması gereken bir şey değildir. Ancak günümüzde oyunların, özellikle ışın izleme veya 4K / 8K çözünürlük gibi ince ayarlar eklendiğinde oldukça karmaşık olduğu konusunda hemfikir olunmalıdır.

Açıkça görüldüğü gibi, başlangıçta Resident Evil Village çökmelerini düzeltmek için yapmanız gereken ilk şey, grafik kartı sürücülerinizi güncellemektir. Nvidia ve AMD genellikle deneyimi büyük ölçüde iyileştirmeyi amaçlayan oyuna hazır sürücüleri yayınlar. Ek olarak, oyun dosyalarının bütünlüğünü kontrol etmeyi veya tamamen yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

Aşağıda, oyunu Steam’de başlatırken can sıkıcı siyah ekran çökmelerini durdurmanıza yardımcı olacak birkaç yöntem bulacaksınız.

Düzeltme 1. GPU sürücülerinizi güncelleyin

Daha önce de belirtildiği gibi, GPU sürücüleri oyunun iyi çalışması için zorunludur – hata sayısını azaltır ve başlatma sorunlarını önlemenize yardımcı olabilir. Sürücüleri Aygıt Yöneticisi aracılığıyla yüklemek bazı aygıtlar için iyi çalışsa da, ekran kartı sürücüleri her zaman donanım üreticisinden indirilmelidir:

Sürücüleri manuel olarak indirmek ve yüklemek biraz zaman alabilir ve ayrıca bilgisayarlarla daha az deneyimli olanlar için biraz karmaşık olabilir. Daha hızlı ve daha verimli bir çözüm istiyorsanız, bunun yerine DriverFix’i denemenizi öneririz – sisteminizdeki tüm sürücüleri yalnızca bir düğmeye tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Düzeltme 2. Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın

 • Steam’i başlatın ve yüklü oyunlar listesinden Resident Evil Village’ı seçin
 • Üzerine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 • Soldaki Yerel Dosyaları seçin
 • Oyun dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula’yı tıklayın.
 • İşlem tamamlanana kadar bekleyin.

Düzeltme 3. Steam arayüzünü kapatın

Overlay’i Steam’de global olarak devre dışı bırakabilirsiniz:

 • Git > Ayarlar Steam
 • Oyun İçi bölümünü seçin (Oyun içindeyken) Steam arayüzünü etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın ve Tamam’a tıklayın.
 • Ayrıca belirli bir oyun için kaplamayı devre dışı bırakabilirsiniz – sadece oyuna sağ tıklayın> Özellikler> Genel> Oyun sırasında Steam Arayüzünü Etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

Not: Bu aynı zamanda Discord, GeForce Experience, Skype vb. Dahil olmak üzere kaplama kullanan diğer uygulamalar için de geçerlidir. Oyunu başlatmaya çalışırken bu uygulamaların çalışmadığından emin olabilir veya ayarlara gidebilir ve oradaki kaplamayı devre dışı bırakın.

Düzeltme 4. Oyunu pencereli modda başlatmayı deneyin

Bazı oyunlar, bazı Windows yapılandırmalarında tam ekran modunda başlatılamayabilir. Bu nedenle, pencereli modda başlayacak şekilde ayarlamayı denemelisiniz – bunu Steam ayarlarında yapabilirsiniz:

 • Steam’de oyuna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
 • Genel altındaBaşlatma Seçeneklerini görmelisiniz.
 • Tam ekran veya –windowed seçenekleri karşınıza gelecek.
 • Pencereyi kapatın ve oyunu başlatmayı deneyin.

Düzeltme 5. Bir PC onarım aracı kullanın

Bazen Windows kayıt defteri girdilerinin bozulması veya eksik DLL dosyaları gibi çeşitli temel sorunlar nedeniyle Windows istendiği gibi çalışmayabilir. PC sorunlarını hızlı bir şekilde teşhis etmek ve düzeltmek için, Reimage onarım yazılımıyla bir tarama yapmayı denemenizi öneririz.

Düzeltme 6. Oyunu yeniden yükleyin

Bazı durumlarda, hatalı bir kurulum, oyunun sürekli çökmesine neden olabilir. Bu nedenle oyunu yeniden yüklemeyi denemelisiniz. Bunu Steam üzerinden yapabilir veya diğer tüm uygulamalar için yaptığınız gibi Kontrol Paneli / Uygulamalar ve Özellikler bölümünü kullanabilirsiniz. Steam’in tüm kurulum dosyalarını (yaklaşık 28 GB) yeniden indirmesi gerekeceğini unutmayın, bu yüzden biraz zaman alabilir.

Düzeltme 7. 368.81 Nvidia sürücüsünü yükleyin [yalnızca Nvidia kartları için geçici çözüm]

Genel olarak, sürücülerin geri alınması tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda bu haklı olmaktan çok daha fazlasıdır. Kullanıcılar, 368.81 sürümünü yüklemenin sorunu çözmelerine yardımcı olduğunu iddia etti . Yüklemeden önce, çakışmaları önlemek için mevcut sürücünüzü kaldırmalısınız:

 • Başlat’a sağ tıklayın ve Uygulamalar ve Özellikler’i seçin
 • Nvidia Grafik Sürücüsünü bulana kadar aşağı kaydırın
 • Kaldır seçeneğine tıklayın. Bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatın, eski sürücüyü yükleyin ve ardından yine yeniden başlatın.

Düzeltme 8. HDR’yi kapatın

Bazı oyuncular, HDR’yi kapatmanın çökmeleri çözmelerine yardımcı olduğunu söyledi (bu ayarın herkes için mevcut olmadığını unutmayın):

 • Başlat’a sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin
 • Sisteme gidin ve Ekran sekmesinde kalın
 • Windows HD Renk bölümünü görene kadar aşağı kaydırın
 • HDR oyunlarını ve uygulamalarını oynatma altında anahtarı sola hareket ettirerek kapatın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.