TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Android Telefonu Hızlı Şarj Etmek İçin İpuçları 

0

Android telefonu hızlı şarj etmek istiyorsunuz ancak telefonunuzun şarjı uzun sürede mi doluyor? Rehberimize göz atarak Android cihazınızı nasıl daha hızlı şarj edeceğinizi anlatacağız.

En iyi Android cihazlarınıda kullansanız şarjınız en fazla 2 günde biter. Şarjınız bittiğinizde uzun süreler beklemek istemiyorsanız ve mümkün olan en kısa sürede şarj işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Telefonunuzu Kapatın

Android veya diğer cihazlarınızı şarj ederken en önemli etkenlerden birisi telefonunuzun kapalı olmasıdır. Telefonunuzun veya cihazınızın arka planda sizin görmediğiniz uygulamaları çalıştırması telefonunuzun hızlı şarj olmasını engelleyecektir. Böylelikle telefonunuzun iş yükünü hafifleterek hızlı şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzu kapatarak şarj ederseniz, elektrik gücü tamamıyla bataryanızı doldurmaya ayrılacaktır. Başka güç tüketen bileşenler bu sayede enerji tüketmeyeceğinden Android cihazınız hızlı bir şekilde şarj olacaktır.

Şarj cihazınızı doğrudan prize takın

Başka nereye takıyoruz diyenler olacaktır. Ancak çoğu insan telefonunu veya akıllı cihazları şarj ederken laptop, bilgisayar kasası veya powerbank’leri tercih ediyor. Bu tarz cihazlarla telefonunuzu şarj ettiğinizde hem uzun sürelerde şarjınızı dolduruyor hem de batarya ömrünü daha hızlı tüketiyorsunuz. Uzun süre şarjda kalan telefonların ne yazıkki batarya ömürleri kısa olmakta.

Bilgisayarınızın USB çıkışına bağladığınız şarj cihazı sağ altta bildirim kısmında “Telefonunuz yavaş şarj oluyor” diye uyarı verir. Bu durumdan kurtulmak için duvar prizlerini kullanmayı tercih edin.

Telefonunuzu Kablosuz Şarj Etmeyin

Kablosuz şarj cihazları birçok insan için kolaylık olsada ne yazıkki şarj verimlilikleri kablolu şarjlar kadar yüksek değildir. Ayrıca kablodan yapılan şarj miktarı yüksek güç içerdiğinden telefonunuzu kablosuz şarj etmekten kaçının.

Kablosuz şarjları yavaşlatan etken ısınma nedeniyle kaybedilen enerji miktarıdır. Bu durum kablosuz şarj ve telefonunuzdaki bobinler eşleşmediğinde yani kablosuz şarj cihazınıza tam oturmadığında daha da artar. Kablosuz şarjlar telefonunuzu daha yavaş şarj eder ve daha fazla elektrik tüketir. Özellikle kablosuz şarj cihazlarının kalitelisini edinmediğinizde telefonunuz için de zararları daha yüksek olmaktadır.

Hızlı Şarj Cihazı Kullanın

Yüksek güçlere ulaşan telefonunuzun desteklediği bir hızlı şarj cihazını ilk defa kullanıyorsanız büyük ihtimalle daha önce neden bunu almadım diye kendinize sitem edebilirsiniz. Hızlı şarj cihazları telefonunuzun yanında gönderilen şarj cihazları 5 kata hatta 10 kata kadar telefonunuzu daha hızlı şarj edebilir. Bu yüzden kendinize kaliteli bir hızlı şarj cihazı satın alın.

Hızlı Şarj Cihazı Önerileri

Piyasada yüksek güçle çalışan bir çok hızlı şarj cihazı mevcut ancak bunların birçoğu ne yazık ki bazı testleri geçemeyen kalitesiz şarj aletleri. Bu yüzden hızlı şarj cihazı edinirken bakmanız gereken ne kadar güçlü olduğu değil, ne kadar verimli ve güvenli olduğu. Sizler için kısa bir hızlı şarj cihazı listesi hazırladık. Listedeki ürünler tamamen bilindik alışveriş sitelerinden hiçbir reklam amacı gütmeden seçilmiştir ve sponsorlu değildir.

Huawei Supercharge 40W Hızlı Şarj Cihazı

Eğer gün içerisinde yoğun bir tempoyla çalışıyor ve sürekli olarak telefon kullanıyorsanız tercih etmeniz gereken en iyi Type-c girişli şarj cihazı Huawei Supercharge’dir. 10 Volt 4 Amper çıkış gücü ile yüksek hızda şarj destekleyen telefonlarınızı çok hızlı şekilde şarj edecek bu cihazın aynı zamanda 22.5 W değerinde daha düşük seçeneği bulunan bu cihazı bütçenize uygun olduğu sürece gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Piyasada bulunan tanınmadık markaların şarj cihazları telefonunuza ciddi zararlar verebilir ve yangın gibi daha büyük sorunlara yol açabilir.

Philips Qualcoom 3.0 30W Quick Charge

3 adet şarj kablosu çıkışı sayesinde birden fazla telefon kullananlar için uygun olan bu şarj cihazını Android veya iPhone cihazınızı şarj etmek için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Üç çıkışlı bu şarj aletinin bir adet USB 3.0 30W çıkışı sayesinde saatlerce şarj olmayan telefonunuzu dakikalar içerisinde hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz ek şarj çıkışları sayesinde telefonunuzun yanında akıllı saat, bluetooth kulaklık veya hoparlörünüzü de güvenli bir şekilde şarj edebilirsiniz.

Xiaomi Qc 4.0 27W Hızlı Şarj Cihazı

Güvenli ve hızlı bir şarj cihazı olan Xiaomi Qc 4.0 ile 27W gücünde cihazlarınızı hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz. İlk iki modele göre daha uygun fiyata sahip bu cihazı bütçe dostu olması nedeniyle de tercih edebilirsiniz. Özellikle Xiaomi telefonlar için adeta hayat kurtarıcı bu cihazı Xiaomi 8 ve üzeri telefonlarının tümü destekliyor.

Hızlı Şarj Cihazlarının Telefonuma Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Eğer telefonunuzun hangi şarj cihazını desteklediğini bilmiyor ve bu konuda fazla bir bilginiz yoksa, Samsung, Xiaomi ve Huawei mağazaları veya internet mağazalarına göz atın. Burada telefonunuzun modeline uyumlu şarj aletleri listelenecektir. Telefonunuzla uyumsuz hızlı şarj cihazı yüksek güçle çalışsa bile telefonunuza zarar vermeyecektir. Çünkü enerji kısıtlayıcıları şarj cihazlarında değil telefonlarınızdadır. Bu nedenle böyle bir korkuya kapılmayın.

Hızlı Şarj Kabloları Kullanın

Eğer şarj adaptörünüz yeterince güçlü ve telefonunuz yavaş şarj oluyorsa kablonuzu kontrol etmenizde fayda var. Genelde telefon üreticileri telefonunuzun alacağı maksimum güçte kablo ve şarj cihazlarını kutu içeriğinde göndermezler. Bildiğiniz üzere son çıkan cep telefonlarının kutularında kulaklık bile çıkmıyor artık büyük telefon üreticileri yakın zamanda şarj aletsiz kutuları da bizlere sunabilir. Bu yüzden eğer sorun kablonuzdaysa kendinize kaliteli yüksek akım geçiren bir hızlı şarj kablosu edinebilirsiniz.

Sizlere Android telefonu hızlı şarj etmenin yollarını ayrıntılı bir şekilde anlattık. Eğer yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir ve sormak istediğiniz soruları yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Telefonunuzun alacağınız şarj cihazıyla uyumlu olup olmadığını kontrol edebileceğiniz herhangi bir program olmadığından yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha fazla oku: Duygusal bir tanıklık Geçmişten Günümüze Tüm Android Sürümleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.