TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Virüs Türleri Nelerdir? Virüs Yazılımları

0

İçeriğimizde bilgisayarlardaki virüs yazılımı terimine değiniyor, virüs türlerinin hangileri olduğu konusuyla ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

Tıpkı biyolojik virüsler gibi olan bilgisayar virüsleri sağlıklı bir bilgisayar kullanımını engellemektedirler ve sisteminizi iyileştirmek için pek çok yola başvurmanız gerekmektedir. Bu sebeple de virüs olarak isimlendirilmektedirler. Biyolojik virüslerin bir insandan diğerine geçebilmesine benzer bir şekilde virüs bir cihazdan diğerine geçmektedir. Bilgisayar virüsleri kendilerini farklı bir programa, önyükleme kısmına ve belgeye kopyalayıp çoğaltmakta olan kötü niyetli yazılımlardır.

Virüs Türleri

Bilgisayar virüsleri kendi arasında tarayıcı virüsü, ön yükleme virüsü, web komut dosyası virüsü, makro virüs, polimorfik virüs, makro virüs gibi türlere ayrılmaktadır. Bilgisayar virüsleri arasında en tehlikelilerinden biri Truva atı olup, Trojen Horsi Virus olarak da isimlendirilir.

Tarayıcı Virüsü

Genellikle web tarayıcısının işlevini ele geçiren, bu sayede kullanıcıyı ulaşmak istediği siteden farklı bir siteye otomatik olarak yönlendiren virüslerdir.

Web Komut Dosyası Virüsü

Tarayıcı virüsüne benzerdir. Web siteleriyle ilgili bir virüs türüdür. Web sayfalarının kodunun kullanılıp mevcut siteden farklı bir web sayfasıyla karşılaşmanıza neden olur. Dolandırıcılık yöntemi olarak yaygındır.

Yerleşik Virüs

Bilgisayar sisteminin belleğine kendisini dahil eden virüsler için kullanılan bir terim olup, bellekte depolanan virüslere denilmektedir.

Polimorfik Virüs

Bilgisayarlar üstünde çeşitlilik göstermekte ve sürekli olarak bulunduğu dosyasının kodunu değiştirmekte olan bir virüs olup, daha çok antivirüs programlarından veyahut kullanıcılardan kaçınabilmek için bu yol denenmektedir.

Makro Virüs

Mail ekleri ile yayılan, belgelere ve yazılım uygulamalarına eklenmekte olan kötü amaçlı kodlardan meydana gelmektedir. Makro virüslerin yaygınlaşması oldukça fazladır.

Önyükleme Virüsü

USB, disket kullanımıyla ortaya çıkmakta, bilgisayarın kontrolünü ele almaktadır. Fiziksel medya araçları aracılığıyla yayılan virüsler olarak bilinirler ve günümüzde fazla yaygın değildirler.
Bilgisayar virüsleri eskiden virüslü diskler aracılığıyla bilgisayara ve diğer bilgisayarlara yayılmakta idi. Günümüzde ise virüslerin indirilen uygulamalar, mailler, oyunlar, programlar gibi yazılımlar vasıtasıyla bulaşması daha yaygındır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.