TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Twitch’ten Türk Yayıncılara Kötü Haber  

0

Twitch 20 Mayıs itibariyle Türkiye ve Meksika bölgelerinden başlamak üzere Abonelik sistemi üzerinde büyük bir değişikliğe gidiyor. 

Twitch abonelikleri bilindiği üzere Prime, Kademe 1, Kademe 2 ve Kademe 3 olarak yapılıyordu. Bu aboneliklerden yayıncılar yüzde 40 oranında kazanç sağlıyordu. Örneğin Prime aboneliğinden 2 dolar kazanan Twitch yayıncıları artık 3.90 TL kazanacak. Kademe 1,2,3 aboneliklerinde de aynı oranlarda düşüş olacak. 

Yeni twitch yayıncılarınıda kötü haberler bekliyor. Yeni yayıncılar abone sayılarını artıramazlarsa çok büyük gelir kayıpları yaşayacak. 

Twitch tarafından yapılan açıklamaya göre; Twitch platformu kullanıcıların yani izleyicilerin ödedikleri abonelik ücretlerini daha da düşürerek, daha fazla kişiyi platforma çekmeyi düşündüğünü söyledi. Bölgesel para birimlerinin kullanılacağı da diğer başlıklardan birisi. En ucuz abonelik ücreti ülkemizde 9.90 TL olacak. İnsanlar için çok yüksek miktarlara çıkan Kademe 1, Kademe 2 ve Kademe 3 aboneliklerde de indirime gidilecek. Meksika’da da benzer senaryo yaşanıyor. Meksika en ucuz Twitch aboneliğide 2.41 Dolara düşüyor ancak yayıncıların bu düşüşlerden nasibini alacağı öngörülüyor. 

2021 yılının 3. çeyreğiyle başlayacak yeni Twitch politikaları ülkemiz ve Meksika’dan sonra Asya, Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa daki tüm Twitch kullanıcılarına yerel fiyatlandırma standartını getirecek. Twitch’in bu konuda çalışma yapmasının en büyük amacı izleyici dostu bir platform olmayı hedeflemek ve Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kur farkının izleyicilerin cebini yakmasını engellemek. 

Yayıncılar için bu kadar kötü haberin yanında iyi haberler de mevcut. Twitch bu geçiş sürecinde kademeli olarak yayıncılara ek olarak yardımda bulunacak. Yayıncılarında yeni sistemle birlikte aniden mağduriyet yaşamamasını isteyen Twitch öncelikle yayıncılara son 3 ay kazandığı gelirin ortalamasını alarak İlk ay yüzde 100, ikinci ay yüzde 75, üçüncü ay yüzde 50 ve dördüncü ay yüzde 25 şeklinde devam edecek şekilde yayıncılara verecek. Örneğin Şubat, Mart ve Nisan aylarında ortalama 20 bin TL kazanan bir yayıncıya İlk ay 20 bin, İkinci ay 15 bin, üçüncü ay 10 bin ve dördüncü ay 5 bin TL ve diğer aylarda da yarı yarıya olacak şekilde 1 yıl boyunca Twitch tarafından yardımda bulunulacak. Twitch 1 yıl desteklediği yayıncılara daha sonra bu şekilde bir ödeme yapmayacak. Twitch’in teşvik yazısı

Çok fazla abonesi olan Twitch yayıncılarının bu durumdan olumsuz yönde etkileneceği düşünülüyor. Yeni yayıncılar ise abone sayılarını artırmak için elinden geleni yaparlarsa Twitch’ten artık yüksek gelirler elde edebilirler. 

Daha fazla oku: Valorant Meta Ajanlar ve Yama Notları

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.