TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Valorant Düşük İstemci FPS Sorunu ve Çözümü

0

Bu yazımızda Valorant Düşük İstemci FPS Sorunu ve çözümüne değineceğiz. Riot Games hala Valorant’daki oyun deneyimini etkileyen tüm hataları düzeltmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyor. Bazı hatalar oyunda maça katılmayı neredeyse imkânsız hale getirirken, bazıları ise Valorant‘ı oynamanızı bile engeller nitelikte olabiliyor. Bugün Düşük İstemci FPS hatasının kaynağı ve çözümünü inceleyeceğiz; 

“Düşük İstemci FPS” hatası genellikle arka planda çalışan bir tür kayıt uygulamanızın çalışması sonucu meydana gelir. Bu sorun, oyuncuların oyunun ana menüsünde bile oldukça yavaş kare hızları yaşamasına neden olur. Bu sorun, oyun içi grafikleri ve akış hızını da etkileyebilir. 

Valorant’ta Düşük İstemci FPS hatasını nasıl düzeltebilirsiniz? 

Raporların çoğu, “Düşük İstemci FPS” hatasının genellikle AMD grafik kartlarına sahip oyuncuları hedeflediğini göstermektedir. AMD Radeon yazılımındaki Anında Yeniden Oynatma özelliği, bu hatanın en büyük sebeplerinden biri olup bu özelliği kapatmak çoğu oyuncu için hatayı neredeyse anında düzeltmektedir.

Bu özelliği Radeon ayarları simgesinden kapatabilirsiniz. Devre dışı bırakmak için üzerine tıklayın ve Anında Tekrar Oynatma özelliğini kapatın. Bu, sorununuzu çözmüyorsa, Anında Yeniden Oynatmayı devre dışı bırakırken de fark edeceğiniz AMD ReLive’ı devre dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz. 

AMD grafik kartınız yoksa veya hala hatayı yaşıyorsanız, Valorant için tam ekran optimizasyonunu devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunu yapmak için Valorant ‘ın ”.exe” dosyasını bulmanız gerekecek ve bunu oyunu başlatarak yapabilirsiniz. 

Valorant‘ı çalıştırdıktan sonra, Windows Görev Yöneticisini açın ve Ayrıntılar sekmesinden Valorant‘ın ”.exe” dosyasını bulun. ”VALORANT-Win64-Shipping” adıyla gider ve üzerine sağ tıklamanız gerekir. Açılır menüden “Dosya Konumunu Aç” ı seçin ve ilgili dosyaya yönlendirileceksiniz. 

Bir kez daha “VALORANT-Win64 göreceğiz -Shipping.exe bu klasöre”. Üzerine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Uyumluluk sekmesine gidin ve “Tam ekran optimizasyonlarını devre dışı bırak” ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Daha sonra “Uygula”yı seçin ve kutudan çıkmak için “Tamam” ı tıklayın. 

Bu yöntemlerden hiçbiri hala sizin için işe yaramazsa, kaplamalarla birlikte gelebilecek diğer yazılım parçalarına dikkat edin. Windows Ayarlarınızı açıp Oyun seçeneklerine girerek Xbox Game Bar veya Game DVR’ı devre dışı bırakmayı deneyin.  

Discord’ un oyun içi overlay özelliği bile bu hatanın olmasına neden olabilir, bu nedenle Valorant oynarken arka planda çalıştırmış olabileceğiniz her bir üçüncü taraf program ve yazılımın üzerinden geçmenizi tavsiye ederiz. NVIDIA kayıt ve akış programlarının tümü, Valorant‘ın yapılandırmalarıyla optimize edilmiş bir şekilde olan kaplamalarla birlikte gelebilir. 

Zaten halihazırda oyunda olduğunuzda bile pop-up olarak gelen indirilebilir yeni güncelleme haberi bile bu hataya sebep olmaktadır. Oyun içi bir anda düşük istemci FPS’i sorunu yaşamaya başlarsanız, indirilebilecek herhangi bir güncelleme veya yamanın olup olmadığını kontrol etmek için oyundan çıkış yapmak iyi bir fikir olabilir. İstemci, oyunu başlattığı zaman, FPS’inigenelde normale dönmektedir. 

Oyunun istemci kısmında hala düşük FPS yaşıyorsanız, genel bir kural olarak, oyunu yeniden yüklemek mantıklı olacaktır. Ancak bunu yapmadan önce, Valorant kurulum klasörünüzü HDD’nize yüklenmişse SSD’nize taşımayı denemelisiniz. Oyun dosyalarınızın daha hızlı bir sürücüde olması daha sorunsuz bir oyun deneyimi sağlar ve ayrıca zamanında yüklenmeyen dosyaları düzelterek daha birçok hatayı çözüme kavuşturabilirsiniz. Ayrıca piyasada halihazırda bulunan FPS arttırma yöntemlerinin de faydası olacağı kanaatindeyiz. 

Hala ‘Düşük İstemci FPS’ Hatası Almaya Devam mı Ediyorsunuz? 

Bilgisayarınızda donanımsal olarak herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız, bu hatanın üstesinden gelmek için bazı profesyonel yardım seçeneklerine ihtiyacınız olabilir. Muhtemelen performans sorunlarına neden olan tamamen farklı bir şey bile olabilir ve Riot Games’in destek ekibi bunun ne olduğunu sağlayabileceğiniz raporlardan öğrenebilir. 

VALORANT ekibine bir bilet gönderin ve uyguladığınız tüm sorun giderme adımlarını açıklayın. Elinize alabileceğiniz tüm raporlarda olabildiğince fazla ayrıntı sağlayın. Bir Riot destek çalışanısorununuza mümkün olan en kısa sürede bakacak ve deneyebileceğiniz veya uygulayabileceğiniz adımlar konusunda size yardımcı olacaktır.  

Birçok oyuncu ve topluluk üyesi, sorunla ilgili bildirimler açmış olup deneyebileceğiniz çok sayıda düzeltme halihazırda mevcuttur. Bir Riot destek çalışanıyla bu konu hakkında konuşan herhangi birtopluluk üyesi , “vgc” hizmetini etkinleştirerek sorunu çözebildiklerini söylemişlerdir. 

  • Başlat menüsünü açın ve “msconfig” yazın. 
  • “Sistem Yapılandırması” na tıklayın ve “Hizmetler” e gidin. 
  • “Riot Vanguard” tarafından üretilmeyen “vgc” hizmetini bulun ve açık olduğundan emin olun. 
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın. 

Bu düzeltmeyi uyguladıktan sonra oyunda oturum açmanızı engelleyen başka hatalarla karşılaşırsanız, “vgc” yi bulduğunuz yere geri dönün ve orijinal durumuna geri döndürün.

Öne çıkan yazı: Oyunlarda FPS nasıl artırılır?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.