TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

WhatsApp Şifreli Sohbet Yedeklemeleri Üzerinde Çalışıyor

Bulut yedeklemelerinizi daha güvenli hale getirin

1

WhatsApp‘ın, sohbet yedeklemelerini şifreleyerek yalnızca kullanıcı tarafından erişilebilmesini sağlayan yeni bir parola koruma özelliği üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte bulut yedeklemelerinin güvenliğini artırmak için çalıştığı bildiriliyor. WABetaInfo geçtiğimiz yıl bu özellikler üzerinde çalıştıklarını ve şuanda da artık bu geliştirmelerin görüntülenebilir olduğunu belirtti.

Ekran görüntülerinden birinde, “iCloud Drive yedeklemenize yetkisiz erişimi önlemek ve gelecekteki yedeklemeleri şifrelemek için kullanılacak bir parola belirleyebilirsiniz“, diye yazıyor. “Yedeklemeden geri yüklediğinizde bu şifre gerekecektir.” Uygulama daha sonra kullanıcıdan telefon numarasını onaylamasını ve en az sekiz karakter uzunluğunda bir şifre seçmesini isteyecektir. Başka bir ekran görüntüsü ise “WhatsApp’ın unutulan şifreleri kurtarmaya yardımcı olamayacağı” uyarısında bulunuyor.

WhatsApp Şifreli Sohbet Yedeklemeleri Üzerinde Çalışıyor

WhatsApp sohbetleri uçtan uca şifrelenmiş, yani yalnızca gönderen ve alıcı tarafından görülebilecekleri anlamına gelse de, hizmet bu korumanın Google Drive ve iCloud’da depolanan çevrimiçi yedeklemeleri kapsamadığı konusunda uyarıyor . Bu sunuculara girdikten sonra, yedeklemelerin güvenliği, geçmişte bunları geçerli arama izinleriyle emniyet yetkilileri tarafından erişilebilir hale getiren bulut hizmeti sağlayıcılarının sorumluluğundadır. Yedekleri yalnızca sizin bildiğiniz bir parola ile şifrelemek teorik olarak herhangi birinin yetkiniz olmadan sohbet geçmişinize erişmesini engeller.

WhatsApp Yeni Güncelleme Ne Zaman?

Bu özellikle ilgili en son raporlar, WhatsApp’ın itibarının yeni bir gizlilik politikasından darbe almasıyla birlikte, ana şirket Facebook’ta daha fazla bilgi depolayabileceği korkusunu körükledi. WhatsApp, yeni politikanın kullanıcıların kişisel mesajlarının güvenliğini etkilemediğinde ısrar etse de, Signal ve Telegram gibi rakip mesajlaşma hizmetleri bu durumda ön plana daha çok çıktı.

WhatsAppThe Verge ile iletişime geçtiğinde bu yeni özellik hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak WABetaInfo , daha öncede bu tarz özelliklerin geleceğinin duyurularını çok kez yapmıştı.. QR kodlarıyla kişi eklemek veya  kaybolan mesajlar gibi özelliklerin yakın zamanda geleceği belirtildi.

Yeni özellikler en kısa sürede uygulamaya dahil olacaktır.

1 yorum
  1. murat şencan diyor

    çok faydalı haberler. çok teşekkür ederiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.